FCM afviser: Jeg er forsigtig med at tale om det

Det kan og skal blive bedre i den kommende sæson, men FCM-cheftræner Thomas Thomasberg er stolt af det spil, FCM leverede på vej mod Superliga-guldet.



IKAST (Tipsbladet): Da Tipsbladets skribent i begyndelsen af forårssæsonen lavede en serie om Superliga-klubbernes tilgang til dødbolde, var FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg både begejstret men også en smule bekymret for, om det nu ville lægge endnu mere til FC Midtjyllands ry.

Et ry, der går på, at FC Midtjylland ikke kan andet end at score på dødbolde og flække bolde ind i eller i nærheden af feltet, som så skal dumpe ned tilfældigt til en FCM-spiller efter en omgang i flippermaskinen.

Tallene viser, at FC Midtjylland er kommet til næstflest afslutninger i Superligaen i denne sæson bag FC København og, ganske spektakulært, at man i Optas statistik faktisk har lavest Expected Goals på dødbolde i Superligaen, noget midtjyderne utvivlsomt vil arbejde videre med i den nye sæson, selv om man i sæsonen så fik omsat mange dødbold-afslutninger til scoringer.

FC Midtjyllands spil var svingende især i foråret, hvor man flere gange brillerede ved at slå sig vej tilbage i kampene fra tilsyneladende umulige situationer.

Men den grundlæggende udvikling er positiv, mener FCM-cheftræner Thomas Thomasberg efter et år, hvor klubben gik fra en syvendeplads til at blive dansk mester.

– FC Midtjylland har altid haft dygtige individuelle spillere, noget mentalt, noget vindervilje, og dødbolde. I hæfter det også lidt på os, at FC Midtjyllands mesterskaber har det med at være lidt heldige på nær et enkelt, der blev vundet i sikker stil, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

- Jeg er forsigtig med at tale om det, for jeg vil ikke selv være med til at bekræfte det. Men at det bare er tonseri og dødbolde. Der ligger stadig den her forståelse af, at den bedste type fodbold er, når man har 20 afleveringer i træk, flotte driblinger og så et indlæg eller en aflevering tilbage i feltet, der giver mål, siger Thomasberg.

- Tag vores kamp i søndags, der lavede vi sindssygt flotte mål. Det har vi gjort hele sæsonen. Men det drukner i antallet af dødbolde, siger Thomas Thomasberg.

Blanding
FCM-cheftræneren tror, spillet bliver endnu bedre i den kommende sæson, hvor klubben også tydeligt har signaleret, at truppen skal styrkes forud for det ligaspil, med man al sandsynlighed kvalificerer sig til som seedet i anden runde i Champions League-kvalifikationen, hvor én samlet sejr i en runde er nok til at garantere Europa.

Men Thomasberg køber ikke, at der skulle være noget galt med den måde, FCM har vundet mesterskabet på eller spiller på.

- Vi har valgt en måde at spille fodbold, og vi er rigtig stolte af den. Vi kan vinde mange kampe og vinder mange kampe på den. Når jeg kommer rundt og møder folk, der holder rigtig meget af klubben, værdsætter de den måde, vi spiller. At der arbejdes for føden, at man kan lide en glidende tackling, et aggressivt presspil. Når vi får lagt bolden ind i feltet, hvad det er fra et indlæg eller et indkast. Og de kan lide de spillere, der kan drible og kan noget ekstraordinært, siger Thomas Thomasberg.

- Jeg er stolt over den måde, vi når frem til resultatet på. Jeg er glad for den måde, de hold, jeg har stået i spidsen for gennem efterhånden mange år, har spillet og fungeret uden for banen.

- Og så har vi ikke set det her hold toppe endnu. Det bliver endnu bedre, det er jeg overbevist om, siger FC Midtjyllands cheftræner.

FC Midtjylland scorede næstflest mål i Superliga-sæsonen bag FC København og er et af de hold, der statistisk har scoret flest mål i åbent spil.

Midtjyderne skiller sig allermest ud i boldbesiddelse, hvor man havde bolden 47 procent af tiden, on par med Lyngby og med Vejle som det eneste hold (40 procent), der havde bolden mindre af tiden.

FC Midtjylland har store planer for transfers i den sommer, der kommer – læs Tipsbladets analyse af de planer her.






– Billedet kan blive forringet


Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

Froholdt i stor hovedrolle

Det er useriøst, FCK!

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Brøndby gør topkampen helt åben

Krisen kradser for Bo Henriksen

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

– Det er jeg mest bekymret for

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

AGF lider sjældent nederlag

FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup

Frank mødt af massive buh-råb

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

– Det gør bare så ondt

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

– Intet mindre end en kæmpe genistreg

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Nu vil han snart score et mål for Brøndby

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Dansk dommer får ros stor ros

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Arbejder på køb af William Osula

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Voldsomme rygter i udlandet

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Manchester City rundbarberer Liverpool

Real Madrid spiller uafgjort

Forrygende Franculino på pletten igen

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

Vejle forværrer FCK’s krise

Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland

Skifter fire mand fra London-massakren

Vejle Boldklub – FC København