IKAST (Tipsbladet): Da Tipsbladets skribent i begyndelsen af forårssæsonen lavede en serie om Superliga-klubbernes tilgang til dødbolde, var FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg både begejstret men også en smule bekymret for, om det nu ville lægge endnu mere til FC Midtjyllands ry.
Et ry, der går på, at FC Midtjylland ikke kan andet end at score på dødbolde og flække bolde ind i eller i nærheden af feltet, som så skal dumpe ned tilfældigt til en FCM-spiller efter en omgang i flippermaskinen.
Tallene viser, at FC Midtjylland er kommet til næstflest afslutninger i Superligaen i denne sæson bag FC København og, ganske spektakulært, at man i Optas statistik faktisk har lavest Expected Goals på dødbolde i Superligaen, noget midtjyderne utvivlsomt vil arbejde videre med i den nye sæson, selv om man i sæsonen så fik omsat mange dødbold-afslutninger til scoringer.
FC Midtjyllands spil var svingende især i foråret, hvor man flere gange brillerede ved at slå sig vej tilbage i kampene fra tilsyneladende umulige situationer.
Men den grundlæggende udvikling er positiv, mener FCM-cheftræner Thomas Thomasberg efter et år, hvor klubben gik fra en syvendeplads til at blive dansk mester.
– FC Midtjylland har altid haft dygtige individuelle spillere, noget mentalt, noget vindervilje, og dødbolde. I hæfter det også lidt på os, at FC Midtjyllands mesterskaber har det med at være lidt heldige på nær et enkelt, der blev vundet i sikker stil, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
- Jeg er forsigtig med at tale om det, for jeg vil ikke selv være med til at bekræfte det. Men at det bare er tonseri og dødbolde. Der ligger stadig den her forståelse af, at den bedste type fodbold er, når man har 20 afleveringer i træk, flotte driblinger og så et indlæg eller en aflevering tilbage i feltet, der giver mål, siger Thomasberg.
- Tag vores kamp i søndags, der lavede vi sindssygt flotte mål. Det har vi gjort hele sæsonen. Men det drukner i antallet af dødbolde, siger Thomas Thomasberg.
Blanding
FCM-cheftræneren tror, spillet bliver endnu bedre i den kommende sæson, hvor klubben også tydeligt har signaleret, at truppen skal styrkes forud for det ligaspil, med man al sandsynlighed kvalificerer sig til som seedet i anden runde i Champions League-kvalifikationen, hvor én samlet sejr i en runde er nok til at garantere Europa.
Men Thomasberg køber ikke, at der skulle være noget galt med den måde, FCM har vundet mesterskabet på eller spiller på.
- Vi har valgt en måde at spille fodbold, og vi er rigtig stolte af den. Vi kan vinde mange kampe og vinder mange kampe på den. Når jeg kommer rundt og møder folk, der holder rigtig meget af klubben, værdsætter de den måde, vi spiller. At der arbejdes for føden, at man kan lide en glidende tackling, et aggressivt presspil. Når vi får lagt bolden ind i feltet, hvad det er fra et indlæg eller et indkast. Og de kan lide de spillere, der kan drible og kan noget ekstraordinært, siger Thomas Thomasberg.
- Jeg er stolt over den måde, vi når frem til resultatet på. Jeg er glad for den måde, de hold, jeg har stået i spidsen for gennem efterhånden mange år, har spillet og fungeret uden for banen.
- Og så har vi ikke set det her hold toppe endnu. Det bliver endnu bedre, det er jeg overbevist om, siger FC Midtjyllands cheftræner.
FC Midtjylland scorede næstflest mål i Superliga-sæsonen bag FC København og er et af de hold, der statistisk har scoret flest mål i åbent spil.
Midtjyderne skiller sig allermest ud i boldbesiddelse, hvor man havde bolden 47 procent af tiden, on par med Lyngby og med Vejle som det eneste hold (40 procent), der havde bolden mindre af tiden.
FC Midtjylland har store planer for transfers i den sommer, der kommer – læs Tipsbladets analyse af de planer her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Jordan – Argentina
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
OPTAKT