Klog af skade: FCM-træner skruer på taktikken før Liverpool-brag

Der skal være større kompakthed og hårdhed i FCM-forsvaret mod Liverpool, fortæller træner Brian Priske.



FC Midtjylland vil undgå at blive prygelknabe i Champions League.

Efter sidste uges debut hjemme mod Atalanta, der endte med et nederlag på 0-4, handler det om at komme på tavlen og vise, at man kan være med på højeste europæiske niveau.

En lektion rigere skal FCM tirsdag aften forsøge at spille mere fejlfrit og stå kompakt mod Liverpool på Anfield.

Det fortæller FCM-træner Brian Priske før mødet med Liverpool.

– Vi skal gøre mange ting rigtigt. Vi skulle gerne have vænnet os til tempoet og den intensitet og fart, der bliver spillet med.

– Den ro med bolden, vi har i Superligaen, den har man ikke i Champions League, hvor modstanderne er bedre.

– Som individuel spiller skal du gøre dig klar til den opgave. Vi skal rent defensivt være meget kompakte og arbejde stenhårdt, siger Priske.

Læs også:FCM-back skal stoppe Mané: Jeg har nok bedre styr på ham end omvendt

Mod Atalanta spillede FCM med fire meget offensive spillere, og den centrale midtbanespiller Evander sad på bænken.

Evander havde været med i de foregående europæiske kampe mod Slavia Prag sammen med midtbanespillerne Frank Onyeka og Jens-Lys Cajuste.

Uden at afsløre for meget indikerer Priske, at det kan blive løsningen igen.

– Vi havde succes mod Ludogorets og Young Boys med den formation, vi spillede med mod Atalanta, og så spillede vi 4-3-3 mod Slavia Prag, som helt sikkert også er en mulighed mod Liverpool.

– I sidste ende handler det om vores udtryk, og det handler om energien på dagen, og vi skal lære fra Atalanta-kampen, siger FCM-træneren.

Priske forklarer, at FCM’s organisation og defensiv bliver nøglen til succes.

– Vores mindset og udtryk skal gerne være, at vi skal så langt fra eget mål som muligt. Vi skal stresse de her spillere af den kvalitet så meget, vi kan, siger han.

Læs også:Sviatchenko har nøglen til succes klar: Det bliver ekstremt vigtigt

Anfører Erik Sviatchenko har en ukuelig tro på, at midtjyderne kan gøre det.

– Vi glæder os over, at vi er her, men også over, at vi tror, vi kan gøre en forskel. Det kommer vi til at gøre, indtil kampen er slut, og så må vi tales ved.

– Vi er også i rollen som nye i Champions League, og derfor suger vi til os, og forhåbentligt kan vi gøre gavn af erfaringen, vi fik mod Atalanta, siger stopperen.

Han tænker ikke på risikoen for at ende som prygelknabe i en gruppe, der også tæller Ajax.

– Det er ikke det, vi har i underbevidstheden, at vi skal blive. Vi ved, vi er havnet i en svær gruppe, men vi gør vores bedste. Laver man personlige fejl på dette niveau, bliver man straffet. Det skal vi minimere.

– Men vi tænker ikke på, at vi kan komme til at tabe rub og stub. Skulle det ske, så evaluerer vi og kigger fremad, men lige nu er vi stolte af skulle spille en Champions League-kamp som det eneste hold i Skandinavien, pointerer anføreren.

Kampen på Anfield fløjtes i gang tirsdag klokken 21.

/ritzau/

Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa
Læs også:Klopp før FCM-kamp: For fem år siden ville jeg besøge Midtjylland
Læs også:Pas på, FCM: Salah er endnu bedre end sin første sæson i Liverpool




Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Viborg FF – FC Nordsjælland

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Bayern München laver vildt comeback

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Silkeborg IF – Randers FC



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Opfordrer til stor Superliga-ændring