Efter en god opstart har en skade holdt FC Midtjyllands Kristoffer Askildsen ud af Thomas Thomasbergs kamptrupper, siden FC Midtjylland spillede de to sidste kampe i Europa Leagues ligaspil i januar mod Ludogorets og Fenerbahce.
I de to kampe sad Askildsen på bænken, men siden blev nordmanden sendt ud af rotation med skadesproblemer, mens Denil Castillo og Pedro Bravo har spillet sig ind på den centrale midtbane sammen med den nye sekser Dani Silva.
I sidste uge fortalte Stavanger-mediet Rogalands Avis, at den lokale topklub Viking er interesseret i Askildsen.
Men Viking er ifølge Tipsbladets oplysninger ikke alene om at interessere sig for den høje midtbanespiller.
Læs om spillerbudgetterne i Superligaen, hvor FCM’s har rækkens næststørste forbrug på spillere
Flere andre klubber er på banen og har ifølge Tipsbladets oplysninger henvendt sig for at tjekke muligheden for en transfer, og at interessen koncentrerer sig nu giver god mening med tanke på, at transfervinduet i Eliteserien lukker på torsdag.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog endnu ikke landet et attraktivt tilbud hos FC Midtjylland, der hentede den centrale midtbanespiller på den en fireårig kontrakt sidste sommer, efter Sampdoria havde givet Askildsen lov til at skifte på fri transfer.

Askildsen startede karrieren i Stabæk og skiftede som 19-årig til Sampdoria. Han spillede sæsonen 2022/23 på leje i Lecce.
FC Midtjylland stiller i dette forår med Dani Silva, Oliver Sørensen og enten Pedro Bravo eller Denil Castillo på den centrale midtbane, hvor også Valdemar Byskov og Joel Andersson kan spille.
Thomas Thomasberg har også forsøgt sig i perioder med Darío Osorio centralt, og holder de centrale midtbanespillere sig skadesfri, ser Askildsen ikke ud til at have store muligheder for at få sammenhængende spilletid med FCM i en periode af sæsonen, hvor man spiller 10 kampe på 57 dage i slutspillet og har bedre tid til restitution mellem kampene end på noget andet tidspunkt i 2024/25-sæsonen.
FC Midtjylland har siden nytår stillet i 4-3-3 som udgangsformation efter primært at have spillet 4-4-2 i 2023 og 2024, og internt er der store forhåbninger om yderligere fremgang for Castillo og Bravo, der fik en svær start i efteråret men har fungeret bedre efter formationsskiftet.
Askildsen har startet inde i ni kampe for FC Midtjylland og er blevet indskiftet 12 gange men ser altså ud til at være bagerst i køen til spilletid og et oplagt emne til udskiftning i truppen til sommer, med mindre han mod forventning spiller sig til en større rolle.
FCM begynder slutspillet på førstepladsen med fire point i forspring til FC København.
Midtjyderne lægger søndag ud med en kæmpestor revanchekamp mod Brøndby IF i Herning, hvor BIF ydmygede og udspillede FC Midtjylland i efteråret i en 5-1-sejr, en kamp der i øvrigt var Kristoffer Askildsens seneste optræden i en FC Midtjylland-startopstilling i en betydende kamp.
Den norske Eliteserien har transferdeadline ved midnat mellem torsdag og fredag, mens Sveriges Allsvenskan lukker transfervinduet til midnat i dag.
I USA kan MLS-klubberne hente spillere helt indtil 23. april.
Læs mere om FC Midtjyllands formationsskifte her
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Sådan starter FCK mod Esbjerg
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE