Efter en god opstart har en skade holdt FC Midtjyllands Kristoffer Askildsen ud af Thomas Thomasbergs kamptrupper, siden FC Midtjylland spillede de to sidste kampe i Europa Leagues ligaspil i januar mod Ludogorets og Fenerbahce.
I de to kampe sad Askildsen på bænken, men siden blev nordmanden sendt ud af rotation med skadesproblemer, mens Denil Castillo og Pedro Bravo har spillet sig ind på den centrale midtbane sammen med den nye sekser Dani Silva.
I sidste uge fortalte Stavanger-mediet Rogalands Avis, at den lokale topklub Viking er interesseret i Askildsen.
Men Viking er ifølge Tipsbladets oplysninger ikke alene om at interessere sig for den høje midtbanespiller.
Læs om spillerbudgetterne i Superligaen, hvor FCM’s har rækkens næststørste forbrug på spillere
Flere andre klubber er på banen og har ifølge Tipsbladets oplysninger henvendt sig for at tjekke muligheden for en transfer, og at interessen koncentrerer sig nu giver god mening med tanke på, at transfervinduet i Eliteserien lukker på torsdag.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog endnu ikke landet et attraktivt tilbud hos FC Midtjylland, der hentede den centrale midtbanespiller på den en fireårig kontrakt sidste sommer, efter Sampdoria havde givet Askildsen lov til at skifte på fri transfer.

Askildsen startede karrieren i Stabæk og skiftede som 19-årig til Sampdoria. Han spillede sæsonen 2022/23 på leje i Lecce.
FC Midtjylland stiller i dette forår med Dani Silva, Oliver Sørensen og enten Pedro Bravo eller Denil Castillo på den centrale midtbane, hvor også Valdemar Byskov og Joel Andersson kan spille.
Thomas Thomasberg har også forsøgt sig i perioder med Darío Osorio centralt, og holder de centrale midtbanespillere sig skadesfri, ser Askildsen ikke ud til at have store muligheder for at få sammenhængende spilletid med FCM i en periode af sæsonen, hvor man spiller 10 kampe på 57 dage i slutspillet og har bedre tid til restitution mellem kampene end på noget andet tidspunkt i 2024/25-sæsonen.
FC Midtjylland har siden nytår stillet i 4-3-3 som udgangsformation efter primært at have spillet 4-4-2 i 2023 og 2024, og internt er der store forhåbninger om yderligere fremgang for Castillo og Bravo, der fik en svær start i efteråret men har fungeret bedre efter formationsskiftet.
Askildsen har startet inde i ni kampe for FC Midtjylland og er blevet indskiftet 12 gange men ser altså ud til at være bagerst i køen til spilletid og et oplagt emne til udskiftning i truppen til sommer, med mindre han mod forventning spiller sig til en større rolle.
FCM begynder slutspillet på førstepladsen med fire point i forspring til FC København.
Midtjyderne lægger søndag ud med en kæmpestor revanchekamp mod Brøndby IF i Herning, hvor BIF ydmygede og udspillede FC Midtjylland i efteråret i en 5-1-sejr, en kamp der i øvrigt var Kristoffer Askildsens seneste optræden i en FC Midtjylland-startopstilling i en betydende kamp.
Den norske Eliteserien har transferdeadline ved midnat mellem torsdag og fredag, mens Sveriges Allsvenskan lukker transfervinduet til midnat i dag.
I USA kan MLS-klubberne hente spillere helt indtil 23. april.
Læs mere om FC Midtjyllands formationsskifte her
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
MEDIE
Chokskifte?
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
INTERVIEW