Flere klubber pønser på FCM-transfer

Flere udenlandske klubber har kig på FC Midtjyllands Kristoffer Askildsen, der indtil videre ikke har fået gennembruddet i FCM.



Efter en god opstart har en skade holdt FC Midtjyllands Kristoffer Askildsen ud af Thomas Thomasbergs kamptrupper, siden FC Midtjylland spillede de to sidste kampe i Europa Leagues ligaspil i januar mod Ludogorets og Fenerbahce.

I de to kampe sad Askildsen på bænken, men siden blev nordmanden sendt ud af rotation med skadesproblemer, mens Denil Castillo og Pedro Bravo har spillet sig ind på den centrale midtbane sammen med den nye sekser Dani Silva.

I sidste uge fortalte Stavanger-mediet Rogalands Avis, at den lokale topklub Viking er interesseret i Askildsen.

Men Viking er ifølge Tipsbladets oplysninger ikke alene om at interessere sig for den høje midtbanespiller.

Læs om spillerbudgetterne i Superligaen, hvor FCM’s har rækkens næststørste forbrug på spillere

Flere andre klubber er på banen og har ifølge Tipsbladets oplysninger henvendt sig for at tjekke muligheden for en transfer, og at interessen koncentrerer sig nu giver god mening med tanke på, at transfervinduet i Eliteserien lukker på torsdag.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog endnu ikke landet et attraktivt tilbud hos FC Midtjylland, der hentede den centrale midtbanespiller på den en fireårig kontrakt sidste sommer, efter Sampdoria havde givet Askildsen lov til at skifte på fri transfer.

Askildsen startede karrieren i Stabæk og skiftede som 19-årig til Sampdoria. Han spillede sæsonen 2022/23 på leje i Lecce.

FC Midtjylland stiller i dette forår med Dani Silva, Oliver Sørensen og enten Pedro Bravo eller Denil Castillo på den centrale midtbane, hvor også Valdemar Byskov og Joel Andersson kan spille.

Thomas Thomasberg har også forsøgt sig i perioder med Darío Osorio centralt, og holder de centrale midtbanespillere sig skadesfri, ser Askildsen ikke ud til at have store muligheder for at få sammenhængende spilletid med FCM i en periode af sæsonen, hvor man spiller 10 kampe på 57 dage i slutspillet og har bedre tid til restitution mellem kampene end på noget andet tidspunkt i 2024/25-sæsonen.

FC Midtjylland har siden nytår stillet i 4-3-3 som udgangsformation efter primært at have spillet 4-4-2 i 2023 og 2024, og internt er der store forhåbninger om yderligere fremgang for Castillo og Bravo, der fik en svær start i efteråret men har fungeret bedre efter formationsskiftet.

Askildsen har startet inde i ni kampe for FC Midtjylland og er blevet indskiftet 12 gange men ser altså ud til at være bagerst i køen til spilletid og et oplagt emne til udskiftning i truppen til sommer, med mindre han mod forventning spiller sig til en større rolle.

FCM begynder slutspillet på førstepladsen med fire point i forspring til FC København.

Midtjyderne lægger søndag ud med en kæmpestor revanchekamp mod Brøndby IF i Herning, hvor BIF ydmygede og udspillede FC Midtjylland i efteråret i en 5-1-sejr, en kamp der i øvrigt var Kristoffer Askildsens seneste optræden i en FC Midtjylland-startopstilling i en betydende kamp.

Den norske Eliteserien har transferdeadline ved midnat mellem torsdag og fredag, mens Sveriges Allsvenskan lukker transfervinduet til midnat i dag.

I USA kan MLS-klubberne hente spillere helt indtil 23. april.

Læs mere om FC Midtjyllands formationsskifte her







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Andreas Christensen afviser tilbud

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’