Flere klubber pønser på FCM-transfer

Flere udenlandske klubber har kig på FC Midtjyllands Kristoffer Askildsen, der indtil videre ikke har fået gennembruddet i FCM.



Efter en god opstart har en skade holdt FC Midtjyllands Kristoffer Askildsen ud af Thomas Thomasbergs kamptrupper, siden FC Midtjylland spillede de to sidste kampe i Europa Leagues ligaspil i januar mod Ludogorets og Fenerbahce.

I de to kampe sad Askildsen på bænken, men siden blev nordmanden sendt ud af rotation med skadesproblemer, mens Denil Castillo og Pedro Bravo har spillet sig ind på den centrale midtbane sammen med den nye sekser Dani Silva.

I sidste uge fortalte Stavanger-mediet Rogalands Avis, at den lokale topklub Viking er interesseret i Askildsen.

Men Viking er ifølge Tipsbladets oplysninger ikke alene om at interessere sig for den høje midtbanespiller.

Læs om spillerbudgetterne i Superligaen, hvor FCM’s har rækkens næststørste forbrug på spillere

Flere andre klubber er på banen og har ifølge Tipsbladets oplysninger henvendt sig for at tjekke muligheden for en transfer, og at interessen koncentrerer sig nu giver god mening med tanke på, at transfervinduet i Eliteserien lukker på torsdag.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der dog endnu ikke landet et attraktivt tilbud hos FC Midtjylland, der hentede den centrale midtbanespiller på den en fireårig kontrakt sidste sommer, efter Sampdoria havde givet Askildsen lov til at skifte på fri transfer.

Askildsen startede karrieren i Stabæk og skiftede som 19-årig til Sampdoria. Han spillede sæsonen 2022/23 på leje i Lecce.

FC Midtjylland stiller i dette forår med Dani Silva, Oliver Sørensen og enten Pedro Bravo eller Denil Castillo på den centrale midtbane, hvor også Valdemar Byskov og Joel Andersson kan spille.

Thomas Thomasberg har også forsøgt sig i perioder med Darío Osorio centralt, og holder de centrale midtbanespillere sig skadesfri, ser Askildsen ikke ud til at have store muligheder for at få sammenhængende spilletid med FCM i en periode af sæsonen, hvor man spiller 10 kampe på 57 dage i slutspillet og har bedre tid til restitution mellem kampene end på noget andet tidspunkt i 2024/25-sæsonen.

FC Midtjylland har siden nytår stillet i 4-3-3 som udgangsformation efter primært at have spillet 4-4-2 i 2023 og 2024, og internt er der store forhåbninger om yderligere fremgang for Castillo og Bravo, der fik en svær start i efteråret men har fungeret bedre efter formationsskiftet.

Askildsen har startet inde i ni kampe for FC Midtjylland og er blevet indskiftet 12 gange men ser altså ud til at være bagerst i køen til spilletid og et oplagt emne til udskiftning i truppen til sommer, med mindre han mod forventning spiller sig til en større rolle.

FCM begynder slutspillet på førstepladsen med fire point i forspring til FC København.

Midtjyderne lægger søndag ud med en kæmpestor revanchekamp mod Brøndby IF i Herning, hvor BIF ydmygede og udspillede FC Midtjylland i efteråret i en 5-1-sejr, en kamp der i øvrigt var Kristoffer Askildsens seneste optræden i en FC Midtjylland-startopstilling i en betydende kamp.

Den norske Eliteserien har transferdeadline ved midnat mellem torsdag og fredag, mens Sveriges Allsvenskan lukker transfervinduet til midnat i dag.

I USA kan MLS-klubberne hente spillere helt indtil 23. april.

Læs mere om FC Midtjyllands formationsskifte her





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

– Priserne er eksploderet

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

AGF – OB

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Brian Riemer på plads til topkamp

FC Midtjylland – FC København

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Brøndby IF – Randers FC

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Silkeborg IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Spændende OB-nyhed

Bekræfter: Godt nyt for FC København

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

De vil have Martin Braithwaite

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Medier fælder hård dom

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Vejle Boldklub – FC Fredericia

– Jeg tror de vinder Superligaen

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut