Hvis du er én af de mange, der har spillet Football Manager, ved du, hvad et "vidunderbarn" er. Har du aldrig spillet Football Manager, og er du i øvrigt ligeglad med computerspillet, bør du nok bare klikke dig ud af denne artikel allerede nu.
"Vidunderbarn" er et prædikat, der klistres på de allerstørste talenter i Football Manager – altså de talenter, som spillet spår den største fremtid. Den 8. november udkommer FM 2023, og her finder man flere af spillets "vidunderbørn" i Superligaen.
Det drejer sig blandt andre om de to FC København-spillere og barndomsvenner Isak Bergmann Johannesson og Hákon Arnar Haraldsson, men også Adamo Nagalo, Victor Kristiansen, Mohamed Daramy, Wahid Faghir, Akinkunmi Amoo og Mohammed Diomande.
Og så er der Andreas Schjelderup. FC Nordsjælland-kometen regnes ikke bare som et "vidunderbarn" i Football Manager, han regnes sågar som den venstrekant med det største potentiale i hele spillet, hvilket er ret bemærkelsesværdigt. Han deler førstepladsen med Barcelona-stjerneskuddet Ansu Fati.
Også Roony Bardgji kan være godt tilfreds. FCK-juvelen regnes som den sjettemest talentfulde højrekant på spillets liste – en liste, som på den position toppes af Arsenal-stjernen Bukayo Saka.
Set med danske briller er det værd at notere, at foruden de allerede nævnte danskere i Superligaen får Oscar Fraulo, Jonathan Asp Jensen, William Bøving, Zidan Sertdemir, Maurits Kjærgaard, Rasmus Højlund og Mika Biereth også prædikat som "vidunderbørn".
Det største talent af dem alle i Football Manager er den blot 16-årige brasilianer Endrick fra Palmeiras.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE