HERNING (Tipsbladet): De kunne dårligt tro deres egne øjne ude på FCM-bænken og i fanafsnittet hos de danske mestre, da Christian Sørensen kort inde i kampen mod Lyngby gik ned.
Det viste sig at være et brækket kraveben, der kræver en operation, og nu venter en længere pause, der meget vel kan strække sig dybt ind i efteråret, hvor der ellers er vigtige Superliga- og Europa-kampe på menuen.
Det er en bitter pille for backen og FC Midtjylland, der netop hentede Sørensen som erstatning efter skader på venstre back til Paulinho og problemer for unge Victor Bak, og som havde været en god brik i Europa i de kommende uger, selv om han ikke kunne blive registreret før ligaspillet i september.
FC Midtjyllands midtstopper Mads Bech Sørensen er denne sommer blevet ny anfører, og han tog straks fat i sin holdkammerat, da det stod klart, at der venter en operation og langvarig pause.
– Det er jo virkelig uheldigt. Lige så snart jeg fik beskeden om, at han havde brækket kravebenet, sendte jeg en besked af sted til ham om, at han måtte sige til, hvis der var noget som helst, jeg kunne gøre. Så skulle jeg nok være der, det er jeg sikker på, at resten af truppen også er, siger Mads Bech Sørensen på tirsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands Champions League-kvalifikationskamp mod Slovan Bratislava onsdag.
– Lige nu er han sammen med familien, og han skal igennem hans operation- Så håber jeg, vi snart ser ham i klubben, og så må vi jo være lidt ekstra gode ved ham og sørge for, at han får et smil på læben, siger Mads Bech Sørensen.
På pressemødet tirsdag lagde Thomas Thomasberg op til, at Juninho eller Joel Andersson spiller venstre back mod Slovan Bratislava, og Mads Bech Sørensen regner med, opgaven bliver løst fint, selv om de mange skader langt fra er ideelle for FC Midtjylland i så vigtig en fase af sæsonen.
– Det er jo sådan, det er engang imellem. Så render man ind i nogle skader, og så er der nogle andre spillere, der går ind og løser en opgave, de ikke er vant til. Og jeg synes, at når Juninho har spillet den, så har det været rigtig fornuftigt. Vi prøver bare at hjælpe hinanden så godt som overhovedet muligt, når man står overfor en vanskelig situation eller en ny position, siger Mads Bech Sørensen.
– Vi har som spillere eller rigtig grund til eller noget ud af at ærgre os, når nogen er ude med skader. Vi skal bare hjælpe hinanden og få det bedst mulige ud af den situation, vi nu står i, siger Mads Bech Sørensen.
FC Midtjylland og Slovan Bratislava spiller kamp på MCH Arena 21.00 onsdag.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER