Føler for Christian Sørensen: Sendte straks SMS

Der er medfølelse i FCM-truppen med den faldne back Christian Sørensen, der to kampe inde i sin FCM-karriere brækkede kravebenet og skal opereres.



HERNING (Tipsbladet): De kunne dårligt tro deres egne øjne ude på FCM-bænken og i fanafsnittet hos de danske mestre, da Christian Sørensen kort inde i kampen mod Lyngby gik ned.

Det viste sig at være et brækket kraveben, der kræver en operation, og nu venter en længere pause, der meget vel kan strække sig dybt ind i efteråret, hvor der ellers er vigtige Superliga- og Europa-kampe på menuen.

Det er en bitter pille for backen og FC Midtjylland, der netop hentede Sørensen som erstatning efter skader på venstre back til Paulinho og problemer for unge Victor Bak, og som havde været en god brik i Europa i de kommende uger, selv om han ikke kunne blive registreret før ligaspillet i september.

FC Midtjyllands midtstopper Mads Bech Sørensen er denne sommer blevet ny anfører, og han tog straks fat i sin holdkammerat, da det stod klart, at der venter en operation og langvarig pause.

– Det er jo virkelig uheldigt. Lige så snart jeg fik beskeden om, at han havde brækket kravebenet, sendte jeg en besked af sted til ham om, at han måtte sige til, hvis der var noget som helst, jeg kunne gøre. Så skulle jeg nok være der, det er jeg sikker på, at resten af truppen også er, siger Mads Bech Sørensen på tirsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands Champions League-kvalifikationskamp mod Slovan Bratislava onsdag.

– Lige nu er han sammen med familien, og han skal igennem hans operation- Så håber jeg, vi snart ser ham i klubben, og så må vi jo være lidt ekstra gode ved ham og sørge for, at han får et smil på læben, siger Mads Bech Sørensen.

På pressemødet tirsdag lagde Thomas Thomasberg op til, at Juninho eller Joel Andersson spiller venstre back mod Slovan Bratislava, og Mads Bech Sørensen regner med, opgaven bliver løst fint, selv om de mange skader langt fra er ideelle for FC Midtjylland i så vigtig en fase af sæsonen.

– Det er jo sådan, det er engang imellem. Så render man ind i nogle skader, og så er der nogle andre spillere, der går ind og løser en opgave, de ikke er vant til. Og jeg synes, at når Juninho har spillet den, så har det været rigtig fornuftigt. Vi prøver bare at hjælpe hinanden så godt som overhovedet muligt, når man står overfor en vanskelig situation eller en ny position, siger Mads Bech Sørensen.

– Vi har som spillere eller rigtig grund til eller noget ud af at ærgre os, når nogen er ude med skader. Vi skal bare hjælpe hinanden og få det bedst mulige ud af den situation, vi nu står i, siger Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland og Slovan Bratislava spiller kamp på MCH Arena 21.00 onsdag.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Hold da op – den er helt gal

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Raser over dansk stjerne

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Det har taget røven på Steve Cooper

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Overvejer Mathias Jensen-køb

‘Den værste transfer nogensinde’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Salah blev helten for Egypten

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Dorgu blev helten for Manchester United

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

City-ejer sælger klub

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold