Føler for Christian Sørensen: Sendte straks SMS

Der er medfølelse i FCM-truppen med den faldne back Christian Sørensen, der to kampe inde i sin FCM-karriere brækkede kravebenet og skal opereres.



HERNING (Tipsbladet): De kunne dårligt tro deres egne øjne ude på FCM-bænken og i fanafsnittet hos de danske mestre, da Christian Sørensen kort inde i kampen mod Lyngby gik ned.

Det viste sig at være et brækket kraveben, der kræver en operation, og nu venter en længere pause, der meget vel kan strække sig dybt ind i efteråret, hvor der ellers er vigtige Superliga- og Europa-kampe på menuen.

Det er en bitter pille for backen og FC Midtjylland, der netop hentede Sørensen som erstatning efter skader på venstre back til Paulinho og problemer for unge Victor Bak, og som havde været en god brik i Europa i de kommende uger, selv om han ikke kunne blive registreret før ligaspillet i september.

FC Midtjyllands midtstopper Mads Bech Sørensen er denne sommer blevet ny anfører, og han tog straks fat i sin holdkammerat, da det stod klart, at der venter en operation og langvarig pause.

– Det er jo virkelig uheldigt. Lige så snart jeg fik beskeden om, at han havde brækket kravebenet, sendte jeg en besked af sted til ham om, at han måtte sige til, hvis der var noget som helst, jeg kunne gøre. Så skulle jeg nok være der, det er jeg sikker på, at resten af truppen også er, siger Mads Bech Sørensen på tirsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands Champions League-kvalifikationskamp mod Slovan Bratislava onsdag.

– Lige nu er han sammen med familien, og han skal igennem hans operation- Så håber jeg, vi snart ser ham i klubben, og så må vi jo være lidt ekstra gode ved ham og sørge for, at han får et smil på læben, siger Mads Bech Sørensen.

På pressemødet tirsdag lagde Thomas Thomasberg op til, at Juninho eller Joel Andersson spiller venstre back mod Slovan Bratislava, og Mads Bech Sørensen regner med, opgaven bliver løst fint, selv om de mange skader langt fra er ideelle for FC Midtjylland i så vigtig en fase af sæsonen.

– Det er jo sådan, det er engang imellem. Så render man ind i nogle skader, og så er der nogle andre spillere, der går ind og løser en opgave, de ikke er vant til. Og jeg synes, at når Juninho har spillet den, så har det været rigtig fornuftigt. Vi prøver bare at hjælpe hinanden så godt som overhovedet muligt, når man står overfor en vanskelig situation eller en ny position, siger Mads Bech Sørensen.

– Vi har som spillere eller rigtig grund til eller noget ud af at ærgre os, når nogen er ude med skader. Vi skal bare hjælpe hinanden og få det bedst mulige ud af den situation, vi nu står i, siger Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland og Slovan Bratislava spiller kamp på MCH Arena 21.00 onsdag.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Skotland – Marokko

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

USA – Australien

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

FCK-boss roser varm bomber

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Jonas Lössl stopper karrieren

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise