Føler for Christian Sørensen: Sendte straks SMS

Der er medfølelse i FCM-truppen med den faldne back Christian Sørensen, der to kampe inde i sin FCM-karriere brækkede kravebenet og skal opereres.



HERNING (Tipsbladet): De kunne dårligt tro deres egne øjne ude på FCM-bænken og i fanafsnittet hos de danske mestre, da Christian Sørensen kort inde i kampen mod Lyngby gik ned.

Det viste sig at være et brækket kraveben, der kræver en operation, og nu venter en længere pause, der meget vel kan strække sig dybt ind i efteråret, hvor der ellers er vigtige Superliga- og Europa-kampe på menuen.

Det er en bitter pille for backen og FC Midtjylland, der netop hentede Sørensen som erstatning efter skader på venstre back til Paulinho og problemer for unge Victor Bak, og som havde været en god brik i Europa i de kommende uger, selv om han ikke kunne blive registreret før ligaspillet i september.

FC Midtjyllands midtstopper Mads Bech Sørensen er denne sommer blevet ny anfører, og han tog straks fat i sin holdkammerat, da det stod klart, at der venter en operation og langvarig pause.

– Det er jo virkelig uheldigt. Lige så snart jeg fik beskeden om, at han havde brækket kravebenet, sendte jeg en besked af sted til ham om, at han måtte sige til, hvis der var noget som helst, jeg kunne gøre. Så skulle jeg nok være der, det er jeg sikker på, at resten af truppen også er, siger Mads Bech Sørensen på tirsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands Champions League-kvalifikationskamp mod Slovan Bratislava onsdag.

– Lige nu er han sammen med familien, og han skal igennem hans operation- Så håber jeg, vi snart ser ham i klubben, og så må vi jo være lidt ekstra gode ved ham og sørge for, at han får et smil på læben, siger Mads Bech Sørensen.

På pressemødet tirsdag lagde Thomas Thomasberg op til, at Juninho eller Joel Andersson spiller venstre back mod Slovan Bratislava, og Mads Bech Sørensen regner med, opgaven bliver løst fint, selv om de mange skader langt fra er ideelle for FC Midtjylland i så vigtig en fase af sæsonen.

– Det er jo sådan, det er engang imellem. Så render man ind i nogle skader, og så er der nogle andre spillere, der går ind og løser en opgave, de ikke er vant til. Og jeg synes, at når Juninho har spillet den, så har det været rigtig fornuftigt. Vi prøver bare at hjælpe hinanden så godt som overhovedet muligt, når man står overfor en vanskelig situation eller en ny position, siger Mads Bech Sørensen.

– Vi har som spillere eller rigtig grund til eller noget ud af at ærgre os, når nogen er ude med skader. Vi skal bare hjælpe hinanden og få det bedst mulige ud af den situation, vi nu står i, siger Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland og Slovan Bratislava spiller kamp på MCH Arena 21.00 onsdag.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Rådvild i Rom

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Højlund med helterolle for Napoli

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Brian Riemer giver råd til storklub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Til tider virkede han modløs og opgivende

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Tæt på utrolig kamprekord

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Spændende OB-nyhed

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Er han den nye Rurik Gislason?

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar