Føler for Christian Sørensen: Sendte straks SMS

Der er medfølelse i FCM-truppen med den faldne back Christian Sørensen, der to kampe inde i sin FCM-karriere brækkede kravebenet og skal opereres.



HERNING (Tipsbladet): De kunne dårligt tro deres egne øjne ude på FCM-bænken og i fanafsnittet hos de danske mestre, da Christian Sørensen kort inde i kampen mod Lyngby gik ned.

Det viste sig at være et brækket kraveben, der kræver en operation, og nu venter en længere pause, der meget vel kan strække sig dybt ind i efteråret, hvor der ellers er vigtige Superliga- og Europa-kampe på menuen.

Det er en bitter pille for backen og FC Midtjylland, der netop hentede Sørensen som erstatning efter skader på venstre back til Paulinho og problemer for unge Victor Bak, og som havde været en god brik i Europa i de kommende uger, selv om han ikke kunne blive registreret før ligaspillet i september.

FC Midtjyllands midtstopper Mads Bech Sørensen er denne sommer blevet ny anfører, og han tog straks fat i sin holdkammerat, da det stod klart, at der venter en operation og langvarig pause.

– Det er jo virkelig uheldigt. Lige så snart jeg fik beskeden om, at han havde brækket kravebenet, sendte jeg en besked af sted til ham om, at han måtte sige til, hvis der var noget som helst, jeg kunne gøre. Så skulle jeg nok være der, det er jeg sikker på, at resten af truppen også er, siger Mads Bech Sørensen på tirsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands Champions League-kvalifikationskamp mod Slovan Bratislava onsdag.

– Lige nu er han sammen med familien, og han skal igennem hans operation- Så håber jeg, vi snart ser ham i klubben, og så må vi jo være lidt ekstra gode ved ham og sørge for, at han får et smil på læben, siger Mads Bech Sørensen.

På pressemødet tirsdag lagde Thomas Thomasberg op til, at Juninho eller Joel Andersson spiller venstre back mod Slovan Bratislava, og Mads Bech Sørensen regner med, opgaven bliver løst fint, selv om de mange skader langt fra er ideelle for FC Midtjylland i så vigtig en fase af sæsonen.

– Det er jo sådan, det er engang imellem. Så render man ind i nogle skader, og så er der nogle andre spillere, der går ind og løser en opgave, de ikke er vant til. Og jeg synes, at når Juninho har spillet den, så har det været rigtig fornuftigt. Vi prøver bare at hjælpe hinanden så godt som overhovedet muligt, når man står overfor en vanskelig situation eller en ny position, siger Mads Bech Sørensen.

– Vi har som spillere eller rigtig grund til eller noget ud af at ærgre os, når nogen er ude med skader. Vi skal bare hjælpe hinanden og få det bedst mulige ud af den situation, vi nu står i, siger Mads Bech Sørensen.

FC Midtjylland og Slovan Bratislava spiller kamp på MCH Arena 21.00 onsdag.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





AaB henter målfarlig profil i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Henter Kamil Wilczek

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Brøndby taber til MLS-hold

Transferudmelding fra Vallys

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AaB-angriber på vej til Serie A

Gravesen med vild Neestrup-melding

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Storklub har taget kontakt

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Choktransfer på vej? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Dansk toptræner stifter agentfirma

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer