HERNING (Tipsbladet): De kunne dårligt tro deres egne øjne ude på FCM-bænken og i fanafsnittet hos de danske mestre, da Christian Sørensen kort inde i kampen mod Lyngby gik ned.
Det viste sig at være et brækket kraveben, der kræver en operation, og nu venter en længere pause, der meget vel kan strække sig dybt ind i efteråret, hvor der ellers er vigtige Superliga- og Europa-kampe på menuen.
Det er en bitter pille for backen og FC Midtjylland, der netop hentede Sørensen som erstatning efter skader på venstre back til Paulinho og problemer for unge Victor Bak, og som havde været en god brik i Europa i de kommende uger, selv om han ikke kunne blive registreret før ligaspillet i september.
FC Midtjyllands midtstopper Mads Bech Sørensen er denne sommer blevet ny anfører, og han tog straks fat i sin holdkammerat, da det stod klart, at der venter en operation og langvarig pause.
– Det er jo virkelig uheldigt. Lige så snart jeg fik beskeden om, at han havde brækket kravebenet, sendte jeg en besked af sted til ham om, at han måtte sige til, hvis der var noget som helst, jeg kunne gøre. Så skulle jeg nok være der, det er jeg sikker på, at resten af truppen også er, siger Mads Bech Sørensen på tirsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands Champions League-kvalifikationskamp mod Slovan Bratislava onsdag.
– Lige nu er han sammen med familien, og han skal igennem hans operation- Så håber jeg, vi snart ser ham i klubben, og så må vi jo være lidt ekstra gode ved ham og sørge for, at han får et smil på læben, siger Mads Bech Sørensen.
På pressemødet tirsdag lagde Thomas Thomasberg op til, at Juninho eller Joel Andersson spiller venstre back mod Slovan Bratislava, og Mads Bech Sørensen regner med, opgaven bliver løst fint, selv om de mange skader langt fra er ideelle for FC Midtjylland i så vigtig en fase af sæsonen.
– Det er jo sådan, det er engang imellem. Så render man ind i nogle skader, og så er der nogle andre spillere, der går ind og løser en opgave, de ikke er vant til. Og jeg synes, at når Juninho har spillet den, så har det været rigtig fornuftigt. Vi prøver bare at hjælpe hinanden så godt som overhovedet muligt, når man står overfor en vanskelig situation eller en ny position, siger Mads Bech Sørensen.
– Vi har som spillere eller rigtig grund til eller noget ud af at ærgre os, når nogen er ude med skader. Vi skal bare hjælpe hinanden og få det bedst mulige ud af den situation, vi nu står i, siger Mads Bech Sørensen.
FC Midtjylland og Slovan Bratislava spiller kamp på MCH Arena 21.00 onsdag.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Tottenham under stregen
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
‘Jeg er rørt og glad’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
AGF snubler i guldkampen
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
OPTAKT
Liverpool – Fulham
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL