HERNING (Tipsbladet): De kunne dårligt tro deres egne øjne ude på FCM-bænken og i fanafsnittet hos de danske mestre, da Christian Sørensen kort inde i kampen mod Lyngby gik ned.
Det viste sig at være et brækket kraveben, der kræver en operation, og nu venter en længere pause, der meget vel kan strække sig dybt ind i efteråret, hvor der ellers er vigtige Superliga- og Europa-kampe på menuen.
Det er en bitter pille for backen og FC Midtjylland, der netop hentede Sørensen som erstatning efter skader på venstre back til Paulinho og problemer for unge Victor Bak, og som havde været en god brik i Europa i de kommende uger, selv om han ikke kunne blive registreret før ligaspillet i september.
FC Midtjyllands midtstopper Mads Bech Sørensen er denne sommer blevet ny anfører, og han tog straks fat i sin holdkammerat, da det stod klart, at der venter en operation og langvarig pause.
– Det er jo virkelig uheldigt. Lige så snart jeg fik beskeden om, at han havde brækket kravebenet, sendte jeg en besked af sted til ham om, at han måtte sige til, hvis der var noget som helst, jeg kunne gøre. Så skulle jeg nok være der, det er jeg sikker på, at resten af truppen også er, siger Mads Bech Sørensen på tirsdagens pressemøde forud for FC Midtjyllands Champions League-kvalifikationskamp mod Slovan Bratislava onsdag.
– Lige nu er han sammen med familien, og han skal igennem hans operation- Så håber jeg, vi snart ser ham i klubben, og så må vi jo være lidt ekstra gode ved ham og sørge for, at han får et smil på læben, siger Mads Bech Sørensen.
På pressemødet tirsdag lagde Thomas Thomasberg op til, at Juninho eller Joel Andersson spiller venstre back mod Slovan Bratislava, og Mads Bech Sørensen regner med, opgaven bliver løst fint, selv om de mange skader langt fra er ideelle for FC Midtjylland i så vigtig en fase af sæsonen.
– Det er jo sådan, det er engang imellem. Så render man ind i nogle skader, og så er der nogle andre spillere, der går ind og løser en opgave, de ikke er vant til. Og jeg synes, at når Juninho har spillet den, så har det været rigtig fornuftigt. Vi prøver bare at hjælpe hinanden så godt som overhovedet muligt, når man står overfor en vanskelig situation eller en ny position, siger Mads Bech Sørensen.
– Vi har som spillere eller rigtig grund til eller noget ud af at ærgre os, når nogen er ude med skader. Vi skal bare hjælpe hinanden og få det bedst mulige ud af den situation, vi nu står i, siger Mads Bech Sørensen.
FC Midtjylland og Slovan Bratislava spiller kamp på MCH Arena 21.00 onsdag.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Melder ud om Kasper Hjulmand
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Stor profil glad for Brøndby
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Sendt hjem fra FC København-træning
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER