Går viralt: FC Midtjylland-darling capo i Serie 4

FC Midtjyllands Adam Gabriel er ikke som alle andre fodboldspillere. Tirsdag aften gav han en håndfuld lokale drenge fra Hammerum IF en kæmpestor oplevelse.



Fodboldverdenen har et ry for at være poleret, låst og med en vis distance til de allerstørste profiler.

Men nogle spillere skiller sig ud fra mængden.

En af dem er FC Midtjyllands Adam Gabriel, der har bosat sig i Hammerum-Gjellerup et par kilometer øst for Herning, hvor han er blevet lidt af en lokal helt.

Tirsdag aften dukkede han nemlig op til Hammerum IF’s Serie 4-kamp, hvor han agerede capo for en gruppe fans, der også er ungdomsspillere i klubben.

– Jeg bliver glad i låget over, at børnene får sådan en oplevelse og fornemmelsen af at skabe en festlig ramme omkring en fodboldkamp, siger klubbens afgående formand, Bo Mortensen, til Tipsbladet.

Se den hjertevarme video herunder fra Hammerum IF’s Facebook-side:

Hammerum IF kvitterede med en 5-1-sejr.

Mads Albæk byder Adam Gabriel velkommen

Hammerum IF’s Serie 4-hold har i øvrigt den tidligere Superliga-profil og nuværende SC Weiche 08-midtbanespiller Mads Albæk ansat som sportslig konsulent – han bor i Gjellerup og pendler derfor til Flensborg for at træne og spille kamp.

Hans arbejde består blandt andet i at træne flere af foreningens hold, men tirsdag aften var det hans kollega Thomas Weis, der stod på sidelinjen.

Mads Albæk har til gengæld set videoen, som gør ham varm om hjertet.

– Det er en dag, de unge drenge kommer til at snakke om i meget, meget lang tid. Jeg er sikker på, at de også vil snakke om det nede i skolen de næste dage og vise videoer til vennerne. For dem er det en stor dag, og det betyder noget, når de her stjerner vælger at gøre sådan nogle ting og give noget af sig selv, siger han til Tipsbladet.

Mads Albæk er fortsat aktiv som fodboldspiller, men bruger også nogle timer om ugen i den lokale klub Hammerum IF. Foto: Alamy.

Udover at have bosat sig i byen, har Adam Gabriel også tidligere valgt at investere sin tid i den lokale klub Hammerum IF.

– Adam går op i nogle andre ting udenfor fodbolden, og han var også forbi som gæstetræner (en del af samarbejdsaftalen med FC Midtjylland, red.), hvor han blev halvanden time ekstra og spillede med de unge mennesker. Den oplevelse snakker de jo stadig om i dag, og jeg er sikker på, at han også får energi og glæde af at give noget af sig selv, selvom han er ansat og får sin løn af FC Midtjylland, siger Mads Albæk og tilføjer om fanscenen i Hammerum IF.

– De unge årgange står til vores hjemmekampe, og der er efterhånden en 15-20 stykker. Nogle står også med romerlys og bannere, så det er meget sjovt, siger den tidligere Randers– og Sønderjyske-spiller, der tager imod Adam Gabriel med åbne arme, skulle han finde på at lægge vejen forbi en anden gang.

– Vi prøver da at se, om vi kan gøre noget mere ud af det, hvis han har tid og lyst til at kigge forbi en gang imellem. Han er i hvert fald velkommen, afslutter Mads Albæk.

LÆS OGSÅ: FCM’er gik viralt: 99 procent positivt

Mads Albæk med de 216 Superliga-kampe på cv’et er efterhånden blevet 35 og har tidligere fortalt, at han regner med, denne sæson bliver hans sidste som aktiv – kontrakten med SC Weiche 08 udløber også næste sommer.






LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Brøndby-handel er kollapset

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Helt på røven over Victor Froholdt

Av, FCK! Her er de værst af alle

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Riemer melder stjerne klar

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne