Hårde tider i SønderjyskE: Riddersholm er fredet

SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen peger på, at det handler om at støtte hinanden nu i klubben.



Efter en fremragende sæsonstart i SønderjyskE er tingene vendt helt på hovedet igennem foråret, og efter weekendens 2-3-nederlag til AC Horsens kunne Haderslev-klubbens folk ikke undgå at tale om krise.

SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen fortæller nu i et interview med Der Nordschleswiger, at alle er bekymrede, og at man går igennem hårde tider. Han slår dog fast, at der ikke kommer til at være udskiftninger på trænerbænken, da han bliver direkte spurgt til den situation.

– Jeg ønsker ikke at bidrage til overskifterne. Det er en tid, hvor vi skal støtte hinanden. Vi er nødt til at komme ud herfra sammen og få vendt tingene rundt ved at samarbejde, lyder det fra Rasmussen.

Glen Riddersholm kan derfor roligt fortsætte med at få vendt den svære stime, som har budt på otte nederlag ud af de 11 Superliga-kampe, der har været i løbet af 2021.

SønderjyskE-direktøren peger i den forbindelse på, at det er det mentale område, som er problemet i øjeblikket, og at det er hårdt at se sit hold tabe, selvom man egentlig havde spillet en god kamp, som man havde mod AC Horsens.

I sidste runde af grundspillet havde sønderjyderne mulighed for at sikre sig en plads i mesterskabsspillet, men det kiksede, og nu er de i nedrykningsspillet. Her har de nu blot seks point ned til nedrykningsstregen. 

Dog har de også lidt positivt at se frem til. Torsdag spiller de returkamp i pokalturneringens semifinale, hvor FC Midtjylland er modstanderen. Her skal Riddersholm og Co. forsøge at indhente 0-1-nederlaget i Herning.

SønderjyskE leder ikke bare efter bedre resultater for tiden. De jager også en ny sportschef. Læs mere om, hvem det kan blive her.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

TV-ekspert chokerer på direkte tv



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lurer på PSG-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Sverige – Tunesien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla