Efter en fremragende sæsonstart i SønderjyskE er tingene vendt helt på hovedet igennem foråret, og efter weekendens 2-3-nederlag til AC Horsens kunne Haderslev-klubbens folk ikke undgå at tale om krise.
SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen fortæller nu i et interview med Der Nordschleswiger, at alle er bekymrede, og at man går igennem hårde tider. Han slår dog fast, at der ikke kommer til at være udskiftninger på trænerbænken, da han bliver direkte spurgt til den situation.
– Jeg ønsker ikke at bidrage til overskifterne. Det er en tid, hvor vi skal støtte hinanden. Vi er nødt til at komme ud herfra sammen og få vendt tingene rundt ved at samarbejde, lyder det fra Rasmussen.
Glen Riddersholm kan derfor roligt fortsætte med at få vendt den svære stime, som har budt på otte nederlag ud af de 11 Superliga-kampe, der har været i løbet af 2021.
SønderjyskE-direktøren peger i den forbindelse på, at det er det mentale område, som er problemet i øjeblikket, og at det er hårdt at se sit hold tabe, selvom man egentlig havde spillet en god kamp, som man havde mod AC Horsens.
I sidste runde af grundspillet havde sønderjyderne mulighed for at sikre sig en plads i mesterskabsspillet, men det kiksede, og nu er de i nedrykningsspillet. Her har de nu blot seks point ned til nedrykningsstregen.
Dog har de også lidt positivt at se frem til. Torsdag spiller de returkamp i pokalturneringens semifinale, hvor FC Midtjylland er modstanderen. Her skal Riddersholm og Co. forsøge at indhente 0-1-nederlaget i Herning.
SønderjyskE leder ikke bare efter bedre resultater for tiden. De jager også en ny sportschef. Læs mere om, hvem det kan blive her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
MEDIE
