Hårde tider i SønderjyskE: Riddersholm er fredet

SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen peger på, at det handler om at støtte hinanden nu i klubben.



Efter en fremragende sæsonstart i SønderjyskE er tingene vendt helt på hovedet igennem foråret, og efter weekendens 2-3-nederlag til AC Horsens kunne Haderslev-klubbens folk ikke undgå at tale om krise.

SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen fortæller nu i et interview med Der Nordschleswiger, at alle er bekymrede, og at man går igennem hårde tider. Han slår dog fast, at der ikke kommer til at være udskiftninger på trænerbænken, da han bliver direkte spurgt til den situation.

– Jeg ønsker ikke at bidrage til overskifterne. Det er en tid, hvor vi skal støtte hinanden. Vi er nødt til at komme ud herfra sammen og få vendt tingene rundt ved at samarbejde, lyder det fra Rasmussen.

Glen Riddersholm kan derfor roligt fortsætte med at få vendt den svære stime, som har budt på otte nederlag ud af de 11 Superliga-kampe, der har været i løbet af 2021.

SønderjyskE-direktøren peger i den forbindelse på, at det er det mentale område, som er problemet i øjeblikket, og at det er hårdt at se sit hold tabe, selvom man egentlig havde spillet en god kamp, som man havde mod AC Horsens.

I sidste runde af grundspillet havde sønderjyderne mulighed for at sikre sig en plads i mesterskabsspillet, men det kiksede, og nu er de i nedrykningsspillet. Her har de nu blot seks point ned til nedrykningsstregen. 

Dog har de også lidt positivt at se frem til. Torsdag spiller de returkamp i pokalturneringens semifinale, hvor FC Midtjylland er modstanderen. Her skal Riddersholm og Co. forsøge at indhente 0-1-nederlaget i Herning.

SønderjyskE leder ikke bare efter bedre resultater for tiden. De jager også en ny sportschef. Læs mere om, hvem det kan blive her.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

10. gang i træk

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

FC Midtjylland – Viborg FF

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ipswich er tilbage i Premier League

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr