Efter en fremragende sæsonstart i SønderjyskE er tingene vendt helt på hovedet igennem foråret, og efter weekendens 2-3-nederlag til AC Horsens kunne Haderslev-klubbens folk ikke undgå at tale om krise.
SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen fortæller nu i et interview med Der Nordschleswiger, at alle er bekymrede, og at man går igennem hårde tider. Han slår dog fast, at der ikke kommer til at være udskiftninger på trænerbænken, da han bliver direkte spurgt til den situation.
– Jeg ønsker ikke at bidrage til overskifterne. Det er en tid, hvor vi skal støtte hinanden. Vi er nødt til at komme ud herfra sammen og få vendt tingene rundt ved at samarbejde, lyder det fra Rasmussen.
Glen Riddersholm kan derfor roligt fortsætte med at få vendt den svære stime, som har budt på otte nederlag ud af de 11 Superliga-kampe, der har været i løbet af 2021.
SønderjyskE-direktøren peger i den forbindelse på, at det er det mentale område, som er problemet i øjeblikket, og at det er hårdt at se sit hold tabe, selvom man egentlig havde spillet en god kamp, som man havde mod AC Horsens.
I sidste runde af grundspillet havde sønderjyderne mulighed for at sikre sig en plads i mesterskabsspillet, men det kiksede, og nu er de i nedrykningsspillet. Her har de nu blot seks point ned til nedrykningsstregen.
Dog har de også lidt positivt at se frem til. Torsdag spiller de returkamp i pokalturneringens semifinale, hvor FC Midtjylland er modstanderen. Her skal Riddersholm og Co. forsøge at indhente 0-1-nederlaget i Herning.
SønderjyskE leder ikke bare efter bedre resultater for tiden. De jager også en ny sportschef. Læs mere om, hvem det kan blive her.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
Snart sker det
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt
INTERVIEW
