– Han bliver med 99 procents sandsynlighed i FCK

Polsk fodboldjournalist føler sig overbevist om, at Kamil Grabara bliver i FC København sæsonen ud.



Til januar kan Kamil Grabara være tabt for FC København, da Wolfsburg, som har købt den polske målmand, har mulighed for at indløse en klausul, der bringer ham til Volkswagen-byen i de kommende uger.

Peter 'PC' Christiansen har fortalt til Tipsbladet, at man i FC København ikke selv er herre over, om Kamil Grabara bliver sæsonen ud i den danske hovedstad. I transfervinduets første uger er det op til Wolfsburg.

Ifølge den polske fodboldjournalist Tomasz Włodarczyk er der dog ikke noget, der peger i retning af, at FC Københavns nummer et skal pakke kufferterne i de kommende uger.

– Kamil Grabara bliver med 99 procents sandsynlighed i FC København frem til afslutningen på sæsonen. Wolfsburg, som købte ham for 13,5 millioner euro [100 millioner kroner, red.], kan udnytte muligheden for at bringe ham ind i januar, men de vil tillade ham at spille sæsonen færdig i Danmark og spille i Champins League, siger han i programmet Transfer Window.

Kicker har fortalt, at Wolfsburg har indtil midten af januar til at trykke på knappen. Thomas Hiete, der dækker Wolfsburg for selvsamme avis, mener ligesom Tomasz Włodarczyk, at Wolfsburg vil vente med at bringe Kamil Grabara til, da man allerede råder over Koen Casteels, hvis kontrakt udløber til sommer og ikke bliver forlænget.

Hvis ikke Wolfsburg indløser Kamil Grabaras klausul til januar, så vil han senest til sommer tilslutte sig den tyske klub. Kort efter deadline day i sommer offentliggjorde FC København salget til Wolfsburg.

Målvogteren blev efter sejren over Galatasaray i Parken spurgt ind til, om han havde spillet sin sidste kamp i FC København-trøjen. Her gav vinderen af det Det Gyldne Bur ikke ved dørene.

– Hvem vil ikke gerne blive og spille slutspillet i Champions League. Jeg kan ikke give løfter, og jeg kan ikke lide at gøre det. Vi må se, hvordan det kommer til at gå herfra, sagde polakken til blandt andet Tipsbladet.

24-årige Kamil Grabara har siden skiftet til FC København i sommeren 2021 været en stensikker sidste skanse, som bliver svær at afløse, når han senest til sommer forlader klubben.

FC København er dog allerede blevet kædet sammen med flere målmænd som svenske Noel Törnqvist, og senest er en af Kamil Grabaras landsmænd også blevet nævnt.





Andreas Christensen afviste Danmark




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Chikaneret i 90 minutter

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hylder dansk debutant

– En stor beslutning

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Ikke sket i 8 år

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Holdt på stor hemmelighed



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser