Det lignede længe et dødt transfervindue i Superligaen, men i en intens slutspurt skiftede en del spillere klub, især i de to sidste døgn før deadline.
Filip Bundgaards skifte fra Randers FC til Brøndby IF var det mest opsigtsvækkende, men også andre handler i vintertransfervinduet skiller sig ud.
Tipsbladet har set på de fem største afgange fra Superligaen efter at have analyseret hele transfervinduet og gennemgået hver klubs spillerbudget og muligheder.

Mohammed Diomande
Central midtbane, 22 år
FC Nordsjælland til Rangers FC
50 millioner kroner
Handlen er designet sådan, at Rangers lejer Diomande resten af sæsonen og så er forpligtet til et køb til sommer, og at Rangers betaler for begge dele.
Det giver sammenlagt en temmelig høj pris, om end det ikke er specielt vildt i Superliga-sammenhæng med en spiller, der ryger som den dyreste i et vindue for 50 millioner kroner.
Diomande har flere gange tidligere været tæt på et salg, og man skal ikke udelukke, at han for eksempel kunne dukke op i den ny samarbejdsklub i San Diego en dag, hvis alle brikker passer sammen.

Filip Bundgaard
Kantspiller/angriber, 20 år
Randers FC til Brøndby IF
22,5 millioner kroner
Det er jo gode penge for Randers, et salg der slår, hvad man i første omgang fik for Yura Movsisyan for mange år siden.
Men sportsligt er det bekymrende, man mister Bundgaard, endda samme dag som Alhaji Kamara, selvom man fik to på papiret spændende unge danskere ind i stedet.
Det er positivt for Randers FC, hvis man kan begynde at få flere penge i kassen for spillersalg, men at sælge den bedste offensive spiller umiddelbart før en lidt for spændende overlevelseskamp i bunden af Superligaen er ikke noget drømmescenarie.

Håkon Evjen
Central midtbane/kant, 23 år
Brøndby IF til Bodø/Glimt
18 millioner kroner
Fremragende handel af Brøndby, hvis prisen holder og Bodø/Glimt har givet så gode penge.
Han var på papiret en god spiller, men han fandt aldrig en plads i Superligaen og får nu chancen for et hold, der regelmæssigt spiller i Europa og er et godt bud på en mester i år.
Evjen var en lovende spiller, og at Bodø/Glimt betaler så meget siger også noget om, at andre ser mulighederne i den stadigt relativt unge midtbanespiller.

Valdemar Lund
Midtstopper, 20 år
FC København til Molde
11 millioner kroner
Han fandt aldrig ind i et stabilt forløb på førsteholdet, og konkurrencen er voldsom i det midterforsvar, der er så vigtigt for FCK’s succes i Superligaen og Europa.
Nu får Lund en god mulighed på et norsk tophold med Europa-ambitioner, mens FCK får en fin pose penge til at dække nogle af de massive investeringer i ungdomsarbejdet.

Mads Kikkenborg
Målmand, 24 år
Lyngby til Anderlecht
10,5 millioner kroner
Han var en af de gode målmænd i Superligaen i 2023 og fik godt med point til vores målmandskåring Det Gyldne Bur.
Nu får Kikkenborg en fin læreplads i Anderlecht bag Kasper Schmeichel med perspektiver, den dag Schmeichel stopper i Bruxelles, eller en anden klub vil have en lovende ung målmand.
Fine penge for Lyngby, der giver ro og basis for at arbejde på forstærkninger til sommerens transfervindue.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT