Sommerens transfervindue er godt i gang, og som altid skal det blive spændende at se, hvad der sker i Superliga-klubberne. Der er garanti for nye spillere, og hvem ved? Måske er der en række danske profiler, der vender hjem fra udlandet.
Tipsbladet ser her nærmere på fem spillere, der kan vende hjem til Superligaen fra udlandet i dette transfervindue. Det kan være fordi, at de er havnet i en kattepine deres udenlandske klub, er kontraktfri eller har nået en alder, hvor de er klar til at vende snuden hjemad.
Riza Durmisi
29 år
Venstre back
Klubløs
Den tidligere Brøndby-stjerne har haft kontraktudløb i Lazio, og dermed er han fri til at finde sig en ny klub – Riza Durmisi er i øvrigt ikke afhængig af at nå det inden deadline den 1. september. Brøndby IF lignede længe det oplagte – ja, i virkeligheden eneste – bud på en klub for Riza Durmisi i Danmark, men venstrebacken er raget uklar med de blå-gules ledelse, så Brøndby bliver det med al sandsynlighed ikke. Vil en anden Superliga-klub give ham chancen?
Jannik Vestergaard
30 år
Midtstopper
Leicester City
Det er noget af et langskud, og FC København er velsagtens den eneste klub i Danmark, der har midlerne til at gøre sig attraktiv for Jannik Vestergaard, men end ikke de danske mestre kan komme i nærheden af at matche den løn, midtstopperen hæver i Leicester.
Derfor skal FCK – eller måske Brøndby – håbe, at penge ikke længere betyder noget for Jannik Vestergaard, der har tjent rigeligt i sin karriere til, at smør på brødet ikke bliver et problem resten af livet. Efter et turblent år kan det være, at Jannik Vestergaard, der er et udpræget familiemenneske, gerne vil hjem til Danmark, hvor han allerede ejer et rækkehus i hovedstaden.
Det er i øvrigt værd at notere, at Jannik Vestergaard kan vende hjem til Danmark på forskerordningen, fordi han har opholdt sig i udlandet i mere end 10 år. Det betyder, at han får en klækkelig skatterabat.
Thomas Delaney
31 år
Midtbanespiller
Sevilla
Her er der kun én klub, der kan komme i spil, og det er naturligvis FC København. Bliver det denne sommer, at den tidligere kaptajn vender hjem til København, eller satser Thomas Delaney på et længere ophold i udlandet?
Christian Gytkjær
33 år
Angriber
Klubløs
Den tidligere danske landsholdsspiller, der er storebror til Lyngby-angriberen Frederik Gytkjær, har forladt Monza og kan dermed erhverves kvit og frit. Christian Gytkjær har selv udtalt, at han er åben for at vende hjem til Superligaen, og det er måske ikke noget dårligt tidspunkt med tanke på, at angriberen fylder 34 år næste gang. Der er dog også stor interesse for ham blandt italienske klubber.
Magnus Warming
23 år
Offensivspiller
Torino
Maagnus Warming var i den forgangne sæson udlejet fra Torino til SV Darmstadt, men opholdet i Tyskland blev ikke den store succes, og det er svært at forestille sig, at den tidligere Lyngby-profil kan komme på holdet i Torino i den kommende sæson. Derfor venter der med stor sandsynlighed et klubskifte, og det er næppe utænkeligt, at turen går hjem til Danmark.
Fotos: Getty Images

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Silkeborg IF – Sønderjyske

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Vil købe Oliver Christensen

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Vanvidsskifte under opsejling?

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber

Bøving og Tochi i kæmpe triumf

Italiensk klub jagter danskere

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Hylder dansk træner: Han er en legende!

Fredericia rykker op i Superligaen

Skal betale kassen for Xabi Alonso

Tidl. Superliga-profil stråler i Tyskland

Afventer FCK-dialog

Real Madrid bliver ved: Ny dommerkritik

Tordner mod Brøndby og FCK: Det er noget svineri!

Han kan indgå i kæmpe Højlund-handel

Viaplay: ‘Absolut ikke noget smukt forløb’

Stjernetræner bekræfter exit

Berørt Lassen: ‘Det påvirker mig rigtig meget’

Nu er han Liverpools førsteprioritet

Fans raser: ‘Hele Danmarks fodboldfest devalueres’

Manchester United frygter transferkup

Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Her er prisen på FC København-emne

Vil bygge en dansk topklub fra New York

‘Katastrofalt – kæmpe fordel til FC Midtjylland’

Afsløring: Brøndby-talent prøvetræner i udlandet

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Dropper eget krav med flytning af pokalfinalen

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup