Her er fem danskere, der kan vende hjem

Tipsbladet lister her fem udlandsdanskere, der kan vende hjem til Superligaen i dette transfervindue.



Sommerens transfervindue er godt i gang, og som altid skal det blive spændende at se, hvad der sker i Superliga-klubberne. Der er garanti for nye spillere, og hvem ved? Måske er der en række danske profiler, der vender hjem fra udlandet.

Tipsbladet ser her nærmere på fem spillere, der kan vende hjem til Superligaen fra udlandet i dette transfervindue. Det kan være fordi, at de er havnet i en kattepine deres udenlandske klub, er kontraktfri eller har nået en alder, hvor de er klar til at vende snuden hjemad.

Riza Durmisi
29 år
Venstre back
Klubløs

195601

Den tidligere Brøndby-stjerne har haft kontraktudløb i Lazio, og dermed er han fri til at finde sig en ny klub – Riza Durmisi er i øvrigt ikke afhængig af at nå det inden deadline den 1. september. Brøndby IF lignede længe det oplagte – ja, i virkeligheden eneste – bud på en klub for Riza Durmisi i Danmark, men venstrebacken er raget uklar med de blå-gules ledelse, så Brøndby bliver det med al sandsynlighed ikke. Vil en anden Superliga-klub give ham chancen?

Jannik Vestergaard
30 år
Midtstopper
Leicester City

195601

Det er noget af et langskud, og FC København er velsagtens den eneste klub i Danmark, der har midlerne til at gøre sig attraktiv for Jannik Vestergaard, men end ikke de danske mestre kan komme i nærheden af at matche den løn, midtstopperen hæver i Leicester. 

Derfor skal FCK – eller måske Brøndby – håbe, at penge ikke længere betyder noget for Jannik Vestergaard, der har tjent rigeligt i sin karriere til, at smør på brødet ikke bliver et problem resten af livet. Efter et turblent år kan det være, at Jannik Vestergaard, der er et udpræget familiemenneske, gerne vil hjem til Danmark, hvor han allerede ejer et rækkehus i hovedstaden. 

Det er i øvrigt værd at notere, at Jannik Vestergaard kan vende hjem til Danmark på forskerordningen, fordi han har opholdt sig i udlandet i mere end 10 år. Det betyder, at han får en klækkelig skatterabat.

Thomas Delaney
31 år
Midtbanespiller
Sevilla

195601

Her er der kun én klub, der kan komme i spil, og det er naturligvis FC København. Bliver det denne sommer, at den tidligere kaptajn vender hjem til København, eller satser Thomas Delaney på et længere ophold i udlandet?

Christian Gytkjær
33 år
Angriber
Klubløs

195601

Den tidligere danske landsholdsspiller, der er storebror til Lyngby-angriberen Frederik Gytkjær, har forladt Monza og kan dermed erhverves kvit og frit. Christian Gytkjær har selv udtalt, at han er åben for at vende hjem til Superligaen, og det er måske ikke noget dårligt tidspunkt med tanke på, at angriberen fylder 34 år næste gang. Der er dog også stor interesse for ham blandt italienske klubber. 

Magnus Warming 
23 år
Offensivspiller
Torino

195601

Maagnus Warming var i den forgangne sæson udlejet fra Torino til SV Darmstadt, men opholdet i Tyskland blev ikke den store succes, og det er svært at forestille sig, at den tidligere Lyngby-profil kan komme på holdet i Torino i den kommende sæson. Derfor venter der med stor sandsynlighed et klubskifte, og det er næppe utænkeligt, at turen går hjem til Danmark.

Fotos: Getty Images





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Skifter til Rangers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Brasilien – Japan

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Afslører vilde kontraktdetaljer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge