Tøffe om FCM-fyring: Det kan godt undre mig lidt

Tipsbladets kommentator – Stig Tøfting – har sat nogle ord på FC Midtjyllands fyring af Albert Capellas.



202 dage. 

Det var så lang tid, at Albert Capellas nåede at være cheftræner i FC Midtjylland, inden han blev fyret tirsdag eftermiddag. 

Spanieren er blevet smidt på porten efter en sløj periode, som betyder, at Herning-klubben skal bruge et mindre mirakel for at komme med i Superligaens top seks. 

Og med resultaterne in mente kommer fyringen ikke som et chok for Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting. 

– Det er vel ikke den største sensation i fodboldhistorien. Og den er ikke uvant. Når der sidder folk bagved, som er Claus Steinlein og Svend Gravesen, skal de pege på en, hvis de ikke peger på dem selv. 

Synes du, det er den rigtige beslutning at trykke på knappen nu? 

– Du og jeg er der ikke, så vi kan ikke vide, om han eksempelvis har tabt omklædningsrummet. Men hvis det kun er resultaterne, som spiller en rolle, kan det godt undre mig lidt. 

– Der skal mirakler til, hvis FC Midtjylland skal i top seks. Så kunne man bruge de 10 kampe i nedrykningsspillet til at finde ud af, om Albert Capellas er den rigtige eller ej. 

– Hvis nu de skulle vinde de sidste to kampe, kunne de håbe på fyringseffekten, men de skal bruge mirakler. Og hvis det går så godt, som de siger, men det bare ikke kører, og der bare skal ændres lidt, så kunne du give ham muligheden for at fortsætte. Derfor undrer det mig, hvis det udelukkende er resultaterne, som er årsagen. 

Men selvom Albert Capellas er fortid i FC Midtjylland, så peger pilen ikke kun på ham, når det kommer til den sløje periode. 

Det gjorde Stig Tøfting klart i sin klumme i Tipsbladet i fredags

– Det er nemt at skyde på Albert Capellas, der bestemt heller ikke har brændt Superligaen af eller rykket FCM derhen, hvor han gerne ville. Ja, hans pointgennemsnit på 1,5 per kamp er under FCM-niveau, men skal jeg forsvare spanieren, så kig på spillertruppen. Skal den skæres hårdt til, så har Svend Graversen og Claus Steinlein skoldet Capellas! 

Pointgennemsnittet er selvfølgelig faldet en anelse efter søndagens smertefulde 1-3-nederlag til Lyngby. 

Det er eksempelvis offensivt, at FC Midtjylland ikke er lykkes med at udfylde hullerne efter Anders Dreyer og Evander. 

Blandt andet forstår Stig Tøfting ikke, hvorfor Svend Gravesen storroser Astrit Selmani i Aalborg, hvorefter han ikke kommer på banen i en kamp, som ender 0-0. 

Det lugter lidt af, at sportschefen og træneren ikke var helt enige om, hvor god han egentlig er. 

Om Albert Capellas har været et forkert valg fra begyndelsen, har Tipsbladets kommentator svært ved at svare på som det sidste. 

– De har ikke handlet ind, som de har solgt. Det kan godt være lidt lakrids at svare på, om han har været et forkert valg på den korte tid, han har fået. Så skulle han have haft flere kampe, men tiden er der ikke altid i fodboldens verden. 

FC Midtjyllands næste opgave i Danmarks bedste fodboldrække er på søndag, når de besøger Silkeborg IF. 





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

– Det er Neestrups tre største fejl

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

Philip Billing tabte kæben

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Nu flytter anfører til Danmark

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Helt på røven over Victor Froholdt

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Riemer melder stjerne klar

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Av, FCK! Her er de værst af alle

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Klar besked til danske debutanter

Divisionsforeningen med markant udmelding

Kæmpe nyhed i udlandet

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Det har hjemsøgt Højbjerg