Ingen har matchet Brøndbys pris på Wilczek: Jan Bech lukker vinduet

Jan Bech Andersen lukker og slukker Brøndbys transfervindue og kommer med sin vurdering af mesterskabskampen efter udsalgene i FC Midtjylland.



Der har ikke været meget at berette om i Brøndby IF i dette transfervindue, men det har der til gengæld været i FC Midtjylland, og det hele er næppe kulmineret endnu. Først senere ventes midtjyderne at bekræfte megasalget af Alexander Sørloth til Crystal Palace.

Der har været snak om en pris i omegnen af 100 millioner kroner, og det får Jan Bech Andersen, der er bestyrelsesmedlem og hovedaktionær i Brøndby IF, til at løfte på hatten.

– Det er godt købmandsskab, må man sige. Man køber en angriber for under fem millioner kroner, og nu snakker vi de her priser. Nu må vi se, om det går igennem siger Jan Bech Andersen til 6’eren.

Brøndby-bossen tror ikke på, at FC Midtjyllands salg af Rasmus Nissen, Filip Novak, Jonas Borring, Simon Kroon og formentlig Alexander Sørloth rokker ved magtbalancen i den guldkamp, der efter alt at dømme står mellem de to klubber i foråret.

– Det er en tese, men jeg er sikker på, at Claus Steinlein har en plan B, så lad os ikke sælge noget skind, før bjørnen er skudt, men det er klart, at det er et skridt tilbage for dem. Men vi ved alle sammen, at ét er at erstatte – noget andet er at være kørt ind i systemet. Det tager noget tid, fodboldrejsernår man erstatter med én udefra, siger Jan Bech Andersen.

Jan Bech Andersen lukker og slukker Brøndbys transfervindue og fortæller ved samme lejlighed, at ingen har budt tilstrækkelig højt på Kamil Wilczek, som der ellers har været mange rygter om i januar.

– Vi har sat en pris på, hvad der skal til for at lade nogle gå, og det er der ikke nogen, der har mødt, og vi er rigtig tilfredse med at komme ud af transfervinduet med en trup, der er intakt, siger han.

Brøndby IF har sikret sig Mikael Uhre fra sommer. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.

.







LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Malmö-fansene protesterer mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Hemmelig samtale med storklub

FBI Boston fælder dansk rigmand

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Mere aktivitet på vej i FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Dyr dansk bomber til Everton?

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten