ÅRHUS (TIPSBLADET): Er glasset halvt fyldt, eller er det halvt tomt?
Det spørgsmål kan man med rette stille sig selv i Aarhus, efter man søndag aften tabte med 2-3 hjemme til FC Midtjylland. Selv om man havde kørt klubben fra Ikast og Herning ud af banen de første 30 minutter. Selv om man var to mand i overtal de sidste godt 30 minutter. Alligevel var det FCM, der i dommerens tillægstid scorede til 3-2.
I mixed zone efter opgøret fik cheftræneren spørgsmålet, om det var et problem, at man ikke spillede godt med 11 mod 9, men var gode i 11 mod 10.
Det spørgsmål var AGF-træneren ikke specielt begejstret for.
– Det var ikke et særlig godt spørgsmål. Det var ikke et godt spørgsmål. Du burde først spørge mig om de første 30 minutter, og hvordan vi spillede. Det var de bedste 30 minutter, mens jeg har været i klubben. Vi udspillede en mesterskabskandidat totalt. Så det burde du først spørge om. Men jeg kan se, hvor du kommer fra, og det er ikke en bekymring, siger Uwe Rösler til den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladet.
Han forklarer, at han gerne snart vil have hul på bylden, efter AGF's to scoringer mod FCM kom via to straffespark.
– Det er et problem, og det er en bekymring, at vi ikke scorer nok i åbent spil. Hvorfor? Fordi vi ikke får bolden nok i nettet. Vi havde i dag mange gode chancer, men vi fik ikke bolden i nettet. Vi træner, træner og træner og sætter spillerne i de rigtige situationer, og forhåbentlig ender de så med at score. Men vores effektivitet var ikke god i dag. Men vores spil – jeg så mange positive ting, siger Uwe Rösler.
Med nederlaget til FC Midtjylland er AGF fortsat nummer fem i rækken med 29 point – 11 efter topholdet Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT