ÅRHUS (TIPSBLADET): Er glasset halvt fyldt, eller er det halvt tomt?
Det spørgsmål kan man med rette stille sig selv i Aarhus, efter man søndag aften tabte med 2-3 hjemme til FC Midtjylland. Selv om man havde kørt klubben fra Ikast og Herning ud af banen de første 30 minutter. Selv om man var to mand i overtal de sidste godt 30 minutter. Alligevel var det FCM, der i dommerens tillægstid scorede til 3-2.
I mixed zone efter opgøret fik cheftræneren spørgsmålet, om det var et problem, at man ikke spillede godt med 11 mod 9, men var gode i 11 mod 10.
Det spørgsmål var AGF-træneren ikke specielt begejstret for.
– Det var ikke et særlig godt spørgsmål. Det var ikke et godt spørgsmål. Du burde først spørge mig om de første 30 minutter, og hvordan vi spillede. Det var de bedste 30 minutter, mens jeg har været i klubben. Vi udspillede en mesterskabskandidat totalt. Så det burde du først spørge om. Men jeg kan se, hvor du kommer fra, og det er ikke en bekymring, siger Uwe Rösler til den fremmødte presse, heriblandt Tipsbladet.
Han forklarer, at han gerne snart vil have hul på bylden, efter AGF's to scoringer mod FCM kom via to straffespark.
– Det er et problem, og det er en bekymring, at vi ikke scorer nok i åbent spil. Hvorfor? Fordi vi ikke får bolden nok i nettet. Vi havde i dag mange gode chancer, men vi fik ikke bolden i nettet. Vi træner, træner og træner og sætter spillerne i de rigtige situationer, og forhåbentlig ender de så med at score. Men vores effektivitet var ikke god i dag. Men vores spil – jeg så mange positive ting, siger Uwe Rösler.
Med nederlaget til FC Midtjylland er AGF fortsat nummer fem i rækken med 29 point – 11 efter topholdet Brøndby IF.
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
Giver transferopdatering
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Cristiano Ronaldo i optur
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Harry Maguire i chok
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER