Han havde netop forlænget sin aftale med Randers FC, da Jonas Borring tilbage i 2016 begyndte at være væk fra førsteholdet af personlige årsager. De personlige årsager viste sig at være problemer i privatlivet, fordi Borrings daværende hustru gik fra ham og i stedet havde fundet sammen med Borrings holdkammerat Christian Keller. En historie, der også blev stor i udenlandske medier.
Ikke overraskende gav det store problemer i omklædningsrummet hos Randers FC, og Jonas Borring endte heller ikke med at spille for klubben igen. I stedet blev den aftale, han netop havde indgået med kronjyderne, ophævet, og så kom han videre i karrieren.
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
På det personlige plan skulle Borring dog rejse sig igen, og det fortæller han, at han i den grad har gjort.
Mandag aften gæstede han Offside i anledning af, at han har indstillet sin aktive karriere, og her fortalte han blandt andet om, hvad det var for en tid.
– Det var specielt. Jeg skulle gerne pryde forsiderne på grund af mit fodboldspil, ikke mit privatliv. Det fyldte enormt meget. Jeg fik en god opbakning fra venner og familie, der gjorde, at jeg kunne komme videre, og når jeg ser på, hvor jeg er i dag, har jeg det fantastisk. De tre sidste år har personligt været de tre bedste år af mit liv. Jeg har fundet en skøn kæreste og fået en skøn datter, og min kæreste er en fantastisk bonusmor over for mine børn, så det har været det hele værd, og jeg er lykkelig i dag, siger den tidligere landsholdsspiller til Offside.
Du kan se Jonas Borring fortælle om sagen i videoen øverst.
Udover Randers FC var Borring i FC Midtjylland af et par omgange, ligesom han spillede for Brøndby IF, OB og AC Horsens.
Læs også:Pensioneret Borring: Landskampen mod Ramos og 3-2 sejren mod Portugal var det…
Læs også:Efter mere end 350 Superliga-kampe: Nu er karrieren slut
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Afslører: FCK ringede aldrig
