Klokkeklar FCK-afvisning: Selv hvis månen ringer

St. Louis Citys sportsdirektør gentager, at Roman Bürki absolut ikke er til salg i de sidste dage af transfervinduet.



FC København ser ud til at kunne glemme alt om, at Roman Bürki bliver ny målmand i Superliga-klubben.

Tipsbladet kunne torsdag afsløre i vores ugentlige podcast Transfer Talk med Farzam Abolhosseini, at den tidligere Borussia Dortmund-målmand, der nu vogter målet i MLS-klubben St. Louis City, er et varmt emne i FC København, og at Superliga-klubben har henvendt sig til amerikanerne og udtrykt deres store interesse.

Samme dag udtrykte St. Louis Citys sportsdirektør, Lutz Pfannenstiel i klare vendinger over for Tipsbladet, at 34-årige Bürki absolut ikke er til salg.

Den holdning har ikke rokket sig en millimeter, fastslår sportsdirektøren her med få døgn tilbage af transfervinduet.

– Jeg kan sige, at Roman Bürki vil indlede sæsonen med os, og han vil afslutte sæsonen med os. Selv hvis det er månen eller Barcelona, der ringer til mig, siger Lutz Pfannensteil ifølge amerikanske medier.

Roman Bürki er én af de absolut bedste målmænd i MLS, og schweizerens CV taler for sig selv med mere end 200 kampe for Borussia Dortmund, så man forstår udmærket, at FC København er blevet forført, men Sune Smith-Nielsen må finde på noget andet i målmandsjagten – en jagt, der skal være afsluttet senest mandag ved midnat.

Der venter nogle hektiske døgn i den danske Superliga-klub.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

AGF køber ham

Elfenbenskysten – Ecuador



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Blæst bagover af 18-årig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sverige – Tunesien

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Belgien – Egypten

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Raser over VM-tiltag

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Saudi-Arabien – Uruguay

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne