BRØNDBY (Tipsbladet): Mats Köhlert fik ikke den bedste start på karrieren i Brøndby IF.
Det er ikke utænkeligt, at den tyske back i mange dage har set frem til at skulle vise sig frem foran de mange tusinde Brøndby-fans.
Men allerede under opvarmningen gik det galt.
Köhlert klokkede totalt i den, da han skulle lave den klassiske ‘Fenerbahce’, hvor han blev kaldt ned foran Sydsiden.
Tyskeren vidste tydeligvis ikke, hvad det gik ud på, og han sprællede lidt tilfældigt med armene, hvilket Brøndby-fansene tydeligvis ikke var klar på.
Men han fik lov til at gøre det igen.
Da Köhlert var vendt tilbage til opvarmningen, blev han på ny kaldt over af Brøndby-fansene, for første gang var ikke godt nok, men denne gang fik han en kort introduktion af Thomas Mikkelsen, der om nogen laver en vild Fenerbahce, og så sad den lige i skabet.
Men alligevel slipper han ikke helt for en bøde, fortæller Nicolai Vallys med et stort grin efter kampen.
– Det skal vi faktisk have snakket om (om han skal have bøde, red.). Han fik to forsøg, så det var pænt af fansene at give ham en ekstra mulighed.
– Det var skrækkeligt at se på i første omgang. Godt at Thomas hjalp ham, men han behøver ikke at lave den samme, som han gør før kampen, fortæller Brøndbys nye vice-anfører.
Nicolai Vallys fik selv fornøjelsen af at bære anførerbindet, da Daniel Wass blev skiftet af banen, og det passede ikke helt til Vallys’ arm, for det var ved at falde af:
– Jeg tror, jeg skal have trænet lidt biceps, siger Vallys med et grin og fortsætter:
Det var selvfølgelig specielt, for jeg har været her i tre år, og jeg er efterhånden blevet rigtig glad for at være her, og jeg har taget klubben ind, og jeg føler også, de har taget mig ind, så jeg er stolt over at være med til at bære anførerbindet, siger Vallys.
Brøndby vandt søndagens kamp mod Silkeborg 3-0 på to mål af Filip Bundgaard og et enkelt af netop Nicolai Vallys.
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
England – Argentina
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT