Komisk Brøndby-bommert: ‘Det var skrækkeligt!’

Mats Köhlert fik ikke den bedste optakt til sin Brøndby-debut.



BRØNDBY (Tipsbladet): Mats Köhlert fik ikke den bedste start på karrieren i Brøndby IF.  

Det er ikke utænkeligt, at den tyske back i mange dage har set frem til at skulle vise sig frem foran de mange tusinde Brøndby-fans.  

Men allerede under opvarmningen gik det galt.  

Köhlert klokkede totalt i den, da han skulle lave den klassiske ‘Fenerbahce’, hvor han blev kaldt ned foran Sydsiden.  

Tyskeren vidste tydeligvis ikke, hvad det gik ud på, og han sprællede lidt tilfældigt med armene, hvilket Brøndby-fansene tydeligvis ikke var klar på.  

Men han fik lov til at gøre det igen.  

Da Köhlert var vendt tilbage til opvarmningen, blev han på ny kaldt over af Brøndby-fansene, for første gang var ikke godt nok, men denne gang fik han en kort introduktion af Thomas Mikkelsen, der om nogen laver en vild Fenerbahce, og så sad den lige i skabet.  

Men alligevel slipper han ikke helt for en bøde, fortæller Nicolai Vallys med et stort grin efter kampen.  

– Det skal vi faktisk have snakket om (om han skal have bøde, red.). Han fik to forsøg, så det var pænt af fansene at give ham en ekstra mulighed.  

– Det var skrækkeligt at se på i første omgang. Godt at Thomas hjalp ham, men han behøver ikke at lave den samme, som han gør før kampen, fortæller Brøndbys nye vice-anfører.  

Nicolai Vallys fik selv fornøjelsen af at bære anførerbindet, da Daniel Wass blev skiftet af banen, og det passede ikke helt til Vallys’ arm, for det var ved at falde af:  

– Jeg tror, jeg skal have trænet lidt biceps, siger Vallys med et grin og fortsætter: 

Det var selvfølgelig specielt, for jeg har været her i tre år, og jeg er efterhånden blevet rigtig glad for at være her, og jeg har taget klubben ind, og jeg føler også, de har taget mig ind, så jeg er stolt over at være med til at bære anførerbindet, siger Vallys.  

Brøndby vandt søndagens kamp mod Silkeborg 3-0 på to mål af Filip Bundgaard og et enkelt af netop Nicolai Vallys. 





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har spurgt på Gustav Isaksen

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

England – Argentina

FC København-transfer bremses af denne årsag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er jeg træt af’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Frankrig – Spanien

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Melder ud om Mbappé

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent