De seneste dage har danskere, der tager på ferie i Dubai, været udsat for heftig kritik. Nu viser det sig, at FC Midtjyllands angriber, Sory Kaba, er testet positiv for coronavirus, efter han var samme sted på ferie, skriver B.T.
Det var netop efter en rejse til Dubai, at den første dansker med den smitsomme sydafrikanske coronamutation tog virus med hjem. Siden har forskellige kendtes rejser til emiratet været genstand for omfattende kritik.
Læs også:FC Midtjylland-stjerne har fået coronavirus
Virolog Allan Randrup Thomsen har i Politiken kaldt det “provokerende overfor dem, der bliver alvorligt syge eller familie til personer, der dør af covid-19, at man ikke accepterer de restriktioner og regler, der er.” Også Frederik Preisler, der har flere årtiers erfaring inden for branding og strategisk kommunikation, udlagde i går signalværdien kritisk:
– Det er en fuckfinger til os allesammen. En fuckfinger til alle os, der er i en eller form for nedlukning og karantæne og prøver at passe en lille smule på. De siger, “det kan vi ikke tage os af, så nu fyrer vi den af og får sol på maven”, sagde han til DR.
Læs også:FC Midtjylland-angriber ude med skade: Misser starten på foråret
FC Midtjylland ved dog ikke, om Sory Kaba er smittet med corona i Dubai, eller om det er sket, efter han vendte tilbage til Danmark.
– Sory har jo afleveret en negativ prøve, da han kom til Danmark, ligesom alle andre mennesker skal. Vi kan ikke sige noget om, hvorvidt det er i Dubai, han er blevet smittet. Det er ren spekulation, siger presseansvarlig i FC Midtjylland, Mads Hviid Jakobsen, til B.T.
FCM begyndte januartræningen den 11., og Kabas seneste opdatering fra Dubai er fra den 5. januar. Ifølge Sundhedsstyrelsen er inkubationstiden (tid fra smitte til symptomer) for coronavirus fra 1 til 14 dage, så smitten kan være sket både i Danmark og i Dubai.
Læs også:FCM tilbage på træningsbanen: Flere spillere er endnu ikke vendt retur
Læs også:Transfervinduet nærmer sig: FCM er i samtale med angribere
Læs også:Superligaens bedste: Pokalvinderne og mestrene holder jul side om side
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
OPTAKT
Liverpool – Brentford
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Færdig som cheftræner i Real Madrid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
OPTAKT
Brighton – Manchester United
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
OPTAKT
Fulham – Newcastle
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
OPTAKT
