De har en lille trup, men der kan alligevel ske noget på afgangssiden, når man nærmer sig afslutningen på transfervinduet.
Det fortæller Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, i et interview med tipsbladet.dk.
Klubben har brugt det seneste år på at sige farvel til flere store profiler, i stedet har fokus for “CV” været på at give de unge spillere chancen i førsteholdstruppen, så man har en balance i form af rutine og ungdom. Ligeledes er førsteholdstruppen blevet mindre.
Det er en mission, der er gået over al forventning for de blå-gule, der ligger nummer to i Superligaen med samme pointantal som topholdet FC Midtjylland. Samtidig har flere unge spillere vist lovende form – Jesper Lindstrøm blev kåret til Efterårets Profil i Superligaen, mens Morten Frendrup bare bliver bedre og bedre.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
Med en mindre trup har de unge spilllere også lettere ved at komme i kamptruppen og omkring førsteholdet – noget, der er gavnligt for udviklingen – og der skal ikke mange skader eller karantæner til, før det også kan blive til lidt spilletid.
Brøndby vil derfor se tiden an i forhold til, om man skal udleje en spiller eller to. Og det kunne eksempelvis være en forsvarsspiller, hvor et talent som 20-årige Anton Skipper endte med meget lidt spilletid i efteråret – bare 90 minutters pokalfodbold blev det til.
– Vi var ganske få spillere i truppen i efteråret – 20 markspillere – og de fleste gange med en skade eller to er man jo udtaget til truppen og ganske tæt på holdet, men det er rigtigt, at vi har gode alternativer på stoppersiden og en meget stærk konkurrence.
Læs også:Ståle Solbakken ville forære ham væk – det vil Jess Thorup ikke
– (Anton) Skipper og (Joel) Kabongo har haft svært ved at få spilletid i den stærke konkurrence, men omvendt skal vi også sikre, at vi har – i og med vi spiller med tre stoppere i de fleste kampe – gode alternativer, men det er da en overvejelse, vi skal gøre os.
– Det er noget af det, vi skal kigge på senere i vinduet: Om der kan komme udlejninger på tale på nogle positioner. Men nummer et for os er, at når vi lukker vinduet, skal vi føle os komfortable ved at have det rigtige antal spillere, og positionerne skal være dækket ind i forhold til, at vi går ind i et meget tæt forår, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
Brøndby-bossen gav sine tanker og gjorde status over transfervinduet i en artikel, tipsbladet.dk bragte i går. Den kan du læse ved at klikke her. Han åbnede også for Mike Jensen – den artikel kan du læse her.
Indtil videre har Brøndby hentet den 19-årige angriber Oskar Fallenius i Brommapojkarna, mens man har hentet rutinerede Michael Lumb til venstrebacken. Han er hentet som erstatning for Blas Riveros, der er ude resten af denne sæson.
Læs også:Avis: Riza Durmisi meget tæt på ny klub
Læs også:Transferstrid: Brøndby og FCK kæmper om samme spiller
Læs også:Paul Onuachu kåret til den tredjebedste spiller i Belgien
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
OPTAKT
Norge – England
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
INTERVIEW
Grønbæk åbner op om ‘sindssygt svær periode’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TRANSFER
