Lejeaftaler kan komme på tale sidst i transfervinduet hos Brøndby

Brøndby IF-boss Carsten V. Jensen ser tiden an, og når man nærmer sig afslutningen på transfervinduet, er det en overvejelse, om spillere skal sendes ud på lejeaftaler.



De har en lille trup, men der kan alligevel ske noget på afgangssiden, når man nærmer sig afslutningen på transfervinduet.

Det fortæller Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, i et interview med tipsbladet.dk.

Klubben har brugt det seneste år på at sige farvel til flere store profiler, i stedet har fokus for “CV” været på at give de unge spillere chancen i førsteholdstruppen, så man har en balance i form af rutine og ungdom. Ligeledes er førsteholdstruppen blevet mindre.

Det er en mission, der er gået over al forventning for de blå-gule, der ligger nummer to i Superligaen med samme pointantal som topholdet FC Midtjylland. Samtidig har flere unge spillere vist lovende form – Jesper Lindstrøm blev kåret til Efterårets Profil i Superligaen, mens Morten Frendrup bare bliver bedre og bedre.  

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

Med en mindre trup har de unge spilllere også lettere ved at komme i kamptruppen og omkring førsteholdet – noget, der er gavnligt for udviklingen – og der skal ikke mange skader eller karantæner til, før det også kan blive til lidt spilletid.

Brøndby vil derfor se tiden an i forhold til, om man skal udleje en spiller eller to. Og det kunne eksempelvis være en forsvarsspiller, hvor et talent som 20-årige Anton Skipper endte med meget lidt spilletid i efteråret – bare 90 minutters pokalfodbold blev det til.

– Vi var ganske få spillere i truppen i efteråret – 20 markspillere – og de fleste gange med en skade eller to er man jo udtaget til truppen og ganske tæt på holdet, men det er rigtigt, at vi har gode alternativer på stoppersiden og en meget stærk konkurrence.

Læs også:Ståle Solbakken ville forære ham væk – det vil Jess Thorup ikke

– (Anton) Skipper og (Joel) Kabongo har haft svært ved at få spilletid i den stærke konkurrence, men omvendt skal vi også sikre, at vi har – i og med vi spiller med tre stoppere i de fleste kampe – gode alternativer, men det er da en overvejelse, vi skal gøre os.

– Det er noget af det, vi skal kigge på senere i vinduet: Om der kan komme udlejninger på tale på nogle positioner. Men nummer et for os er, at når vi lukker vinduet, skal vi føle os komfortable ved at have det rigtige antal spillere, og positionerne skal være dækket ind i forhold til, at vi går ind i et meget tæt forår, siger fodbolddirektør Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.

Brøndby-bossen gav sine tanker og gjorde status over transfervinduet i en artikel, tipsbladet.dk bragte i går. Den kan du læse ved at klikke her. Han åbnede også for Mike Jensen – den artikel kan du læse her.

Indtil videre har Brøndby hentet den 19-årige angriber Oskar Fallenius i Brommapojkarna, mens man har hentet rutinerede Michael Lumb til venstrebacken. Han er hentet som erstatning for Blas Riveros, der er ude resten af denne sæson.

Læs også:Avis: Riza Durmisi meget tæt på ny klub
Læs også:Transferstrid: Brøndby og FCK kæmper om samme spiller
Læs også:Paul Onuachu kåret til den tredjebedste spiller i Belgien






LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Han tager hjem fra VM

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Chok – henter første VM-point nogensinde

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Tyskland – Curacao

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Jens Jønsson flirter med dansk retur