IKAST (Tipsbladet): Ousmane Diao har haft gode og dårlige kampe for FC Midtjylland, men talentet er ikke til at tage fejl af, når man som Tipsbladet diskret spørger rivaler i Superligaen og potentielle købere i udlandet om den unge FCM-stopper.
Der venter en betydelig opgave søndag eftermiddag i Århus, når Superliga-topscorer Patrick Mortensen skal holdes i skak, men det med at være i fokus og en spiller, der stilles forventninger til, har Ousmane Diao efterhånden vænnet sig til.
I et stort interview med Tipsbladet fortæller den unge senegaleser om vejen fra den fodboldgale millionby Dakar i Senegal til Superligaen, som gik via FCM’s søsterklub Mafra i Portugal og en scoutingtur til Vestafrika.
– Jeg begyndte at komme med omkring U/20-landsholdet, hvor vi var i udlandet for at spille turneringer, hvor vi også prøvede at vinde. Og så var det ret kort tid efter, jeg kom til Portugal og Mafra, siger Ousmane Diao til Tipsbladet.

– Ove Pedersen så en af mine turneringer i Senegal. Jeg vidste ikke, hvem han var. Men han kom for at se på mig, og jeg spillede en god kamp, husker Ousmane Diao.
– De talte med min agent, og han fortalte mig, at jeg skulle afsted til Mafra og spille der. Og hvis det gik godt der, kunne der være andre muligheder for mig på andre hold. Så jeg tog afsted og var i Mafra i halvandet år. Det første halve år skulle jeg vænne mig til det hele, men så synes jeg selv, det gik ret godt derefter. Og så endte jeg med at skifte her til Midtjylland, siger Ousmane Diao.
Valgte FC Midtjylland og Superligaen
I Portugal var blandt andre Sporting Clube og Benfica men også klubber fra andre lande til sidst så interesserede i Ousmane Diao efter en god sæson, at FCM skyndte sig at få en aftale på plads med Mafra, der ligesom FC Midtjylland er ejet af Anders Holch Povlsen gennem selskabet Heartland.
Det lader ikke til, at de portugisiske klubber i sidste ende nåede at byde på Diao, og som forsvarsspilleren fortæller det, var det ikke mindst også et valg af FC Midtjylland og den erfaring, han som ung forsvarsspiller kunne få i Superliga-topklubben, der var vigtig.
– Jeg ved, at der var mange andre klubber, der gerne ville have mig. Jeg talte med min agent om det, og han sagde, at jeg bare skulle fokusere på at spille sæsonen i Mafra færdig. Så ville vi sætte os sammen efter sæsonen efter en lille ferie og finde ud af, hvad der var den bedste løsning for mig, siger Ousmane Diao.
– Vi så på det, og jeg sagde, at Midtjylland efter min mening ville være en god løsning for mig, fordi jeg kunne få erfaring her. Vi skulle spille i Europa og Champions League-kvalifikation, og holdet skulle kæmpe om mesterskabet igen. Jeg havde kun set Champions League og Europa League på tv derhjemme med mine venner og min familie, og nu var der pludselig nogen, der ville have mig til at spille Champions League-kampe for dem. Det var en drøm for mig, siger Ousmane Diao.
Drømmer om Champions League
Efter et lille år i Superligaen er situationen igen, at nogle af de samme klubber som i tiden i Mafra og flere nye følger midtstopperen, når FC Midtjylland spiller kampe.
FCM’s udtrykkelige plan er at have Ousmane Diao mindst en sæson til i 2025/26, og al interessen og snakken prøver Ousmane Diao at parkere, så hans hverdag handler om fodbold.

FC Midtjylland har tabt de to seneste Superliga-kampe og kommer givetvis i stormvejr, hvis man også ender med at tabe til AGF. Foto: Alamy
– Alt det der, det er noget, min agent skal klare. Mit job er på banen til kamp og træning. Jeg har da godt hørt om, at den og den klub skulle komme og se på mig, men fuldstændig ærligt, så aner jeg ikke noget om, hvad der reelt sker. Jeg bruger bare mine kræfter og mit fokus på træning og de 90 minutter på banen, hvor jeg vil gøre mit bedste. Det er mit job, og det er det, jeg kan gøre noget ved. Og så ser vi, hvad der sker i fremtiden, siger Ousmane Diao.
FCM kommer fra to nederlag og en skidt præstation mod Randers FC før den vigtige søndagskamp mod AGF, men skal ikke få holdet til at miste modet, mener Ousmane Diao.
– Da jeg skulle skrive kontrakt her, sagde jeg, at jeg kom hertil for at vinde noget. Jeg er her ikke for at tabe Superligaen. Jeg er 100 procent sikker på, vi kommer stærkt igen og kommer til at kæmpe hårdt for at vinde mesterskabet, siger Ousmane Diao, der også et konkret mål om at komme i Champions League en dag.
– Jeg tænker faktisk på det hver gang, hvor jeg skal til at sove, og igen når jeg står op. Jeg har den drøm, og det vil være virkelig fedt og lækkert, hvis jeg engang i fremtiden kan komme til at spille i en Champions League-kamp mod Real Madrid eller et andet storhold. Og jeg kommer til at gøre mit bedste for, at det bliver med FC Midtjylland.
Her kan du læse mere om, hvordan FC Midtjyllands særlige handel med Mafra i det fælles ejerskab blev til.
LIVE
TransferLIVE: Chokstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus