Mathias Hebo vender tilbage til Vejle: Kunne være sjovt at score og vinde

Lyngby Boldklub mangler fortsat en sejr i denne sæsons Superliga, og den sejr jagter klubben, når den gæster oprykkerne Vejle Boldklub. Her har Mathias Hebo en lille drøm at score for og vinde med Lyngby. Også for at kunne drille en god ven, der spiller for modstanderholdet.



Da Mathias Hebo Rasmussen i januar 2019 blev købt af Vejle Boldklub i Lyngby Boldklub, var der store planer, men det lykkedes aldrig for Hebo at slå igennem i Vejle, hvor Constantin Galca ikke så midtbanespillerens vej.

Derfor blev han i sommeren 2019 udlejet til Silkeborg, og i januar i år købte “De Kongeblå” så den 25-årige midtbanemand tilbage.

Nu vender han for første gang siden skiftet tilbage til Vejle. Og han glæder sig.

– Ligegyldigt om det er et Serie 2-hold eller et tophold, vi møder, så glæder mig jeg. Men jeg glæder mig da lidt ekstra, fordi det er en klub, jeg har spillet i. Der blev ikke rigtigt kigget min vej af forskellige årsager, men der er rigtigt mange gode mennesker i og omkring holdet. Jeg er tæt med nogle af de tidligere holdkammerater – for eksempel snakker jeg tit med Malte Amundsen, siger Mathias Hebo Rasmussen til tipsbladet.dk.

Derfor forestiller han sig også, at Amundsen skal have lidt “banter”, inden opgøret – både på sms og et opkald eller to – og det bedste resultat på søndag vil have Mathias Hebo i en hovedrolle.  

Læs også:Superliga-spørgsmål: Er FCK blevet hjemløse uden Ståle Solbakken?

– Det kunne være sjovt, hvis jeg scorede, og vi vandt, konstaterer han.

Lyngby er dog underdog til kampen, for klubben har blot hentet to point i de første fire kampe, mens Vejle har vist gode kvaliteter offensivt og har fået syv point.

Oprykkerklubben har hentet fire point i to hjemmekampe indtil videre i sæsonen, mens Lyngby fortsat har point til gode på udebane. En dårlig udebanestatistik var tæt på at koste Lyngby i sidste sæson, hvor 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet blot kastede syv point af sig.

– Det handler om, at vi skal spille vores eget spil. Vi skal ikke være bange for det ene eller det andet. Med til historien hører også, at vi mødte Midtjylland og Nordsjælland på udebane, og det er vel nærmest de to klubber, der har den bedste hjemmebanefordel. Man skal ikke male fanden på væggen. Vi ville gerne have haft seks point i stedet for to, men jeg forventer, at Vejle ude bliver en tæt kamp, siger den 25-årige Mathias Hebo.

Selv om Vejle-kampen på papiret er rigtig vigtig for Lyngby, skal Lyngby ikke gå ind til kampen med en følelse af, at det er “sidste chance”.

Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

– Den er ikke særlig vigtig, hvis vi nu går ud og vinder de næste 20 kampe. Det er det kedelige svar, men vi tager en kamp ad gangen, også fordi kampe har deres eget liv. Det vil være rart med en sejr, så vi holder snor i dem – også for vores egen skyld. Men sæsonen er kun lige begyndt. 

– Vi vil meget gerne have tre point, men udfaldet på søndag afgør ikke hele sæsonen, siger midtbanemanden.

I alt nåede Mathias Hebo Rasmussen at spille bare 108 minutters Superliga-fodbold for Vejle Boldklub, og i 1. division blev det ikke til et eneste minut for VB, inden han altså skiftede til SIF på en lejeaftale.

Lyngby har papir på midtbanespilleren tre år endnu.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – OB
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
Læs også:Vejle-direktør om mistede indtægter: Det er blodig alvor






LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer