Det er kun to uger siden, at der senest blev spillet Superliga, men hold da op hvor er der sket meget siden.
Det danske landshold har vundet en kamp på Wembley, et transfervindue er lukket og en FCK-legende er blevet fyret. Nu melder hverdagen sig igen, når femte runde af Superligaen står for døren.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før den kommende runde.
Er FC København blevet hjemløse uden Ståle Solbakken?
604.
Så mange gange har Ståle Solbakken stået i spidsen for FC København, men nu er nordmanden fortid hos de mangedobbelte danske mestre – fyret på grund af dårlige resultater i 2020.
Læs også:Optakt: AGF – AC Horsens
Ståle Solbakken er en institution i FC København, og som William Kvist så fint har udtrykt det, bor nordmanden et sted i alle FCK’ere. Nu er spørgsmålet, om klubben er blevet hjemløs uden Ståle Solbakken. Han var selve fundamentet.
Hjalte Bo Nørregaard er i første omgang afløseren for Ståle Solbakken, og han står i spidsen for FCK for første gang søndag mod AaB. Den tidligere midtbanespiller er blevet forfremmet fra U19-holdet, og han har aldrig før trænet et seniorhold. Nu råder han over Danmarks dyreste spillertrup.
Det bliver uhyre interessant at følge FC København på søndag, og om Hjalte Bo Nørregaards aftryk er tydeligt fra begyndelsen. Det er starten på en helt ny virkelighed i den danske hovedstad.
Hvem imponerer fra start?
Transfervinduet smækkede i mandag den 5. oktober, og traditionen tro skete der en masse i Superliga-klubberne på sidstedagen.
Nu kan de mange nye ansigter for første gang vises frem, og der er potentielt en masse at glæde sig til.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – OB
AaB kan give debut til den svenske profil Oscar Hiljemark, FC Midtjylland kan vise millionindkøbet Luca Pfeiffer frem, SønderjyskE kan flashe stjernen Ogenyi Onazi, og så er der et Mathias “Zanka” Jørgensen-comeback i FC København, der helt sikkert også vil få en del opmærksomhed.
Også spillere som Blas Riveros, Johan Djourou og Bassala Sambou kan optræde for første gang i Superligaen.
Fortsætter Brøndby deres enemarch?
Brøndby IF har som det eneste hold gjort rent bord i de første fire kampe, og nu kan de blå-gule få en hel håndfuld af sejre, hvis det også bliver til en triumf på udebane mod pokalvinderne fra SønderjyskE.
Sker det, er det lige før, at Brøndby kan slå noget, der minder om et hul i toppen af dansk fodbold.
Niels Frederiksens tropper vil gerne spille med i den sjove ende i denne sæson, men der var helt sikkert ingen, der havde regnet med, at de blå-gule ville sætte sig massivt på førstepladsen efter de første kampe. Imponerende arbejde af vestegnsklubben.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Brøndby IF
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Randers FC
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub
Læs også:Optakt: FC København – AaB
LIVE
LIVE: Dansker med mål og selvmål
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
INTERVIEW
