Superliga-spørgsmål: Er FCK blevet hjemløse uden Ståle Solbakken?

Tipsbladet.dk zoomer ind på femte spillerunde i Superligaen.



Det er kun to uger siden, at der senest blev spillet Superliga, men hold da op hvor er der sket meget siden.

Det danske landshold har vundet en kamp på Wembley, et transfervindue er lukket og en FCK-legende er blevet fyret. Nu melder hverdagen sig igen, når femte runde af Superligaen står for døren.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før den kommende runde. 

Er FC København blevet hjemløse uden Ståle Solbakken?

604.

Så mange gange har Ståle Solbakken stået i spidsen for FC København, men nu er nordmanden fortid hos de mangedobbelte danske mestre – fyret på grund af dårlige resultater i 2020.

Læs også:Optakt: AGF – AC Horsens

Ståle Solbakken er en institution i FC København, og som William Kvist så fint har udtrykt det, bor nordmanden et sted i alle FCK’ere. Nu er spørgsmålet, om klubben er blevet hjemløs uden Ståle Solbakken. Han var selve fundamentet. 

Hjalte Bo Nørregaard er i første omgang afløseren for Ståle Solbakken, og han står i spidsen for FCK for første gang søndag mod AaB. Den tidligere midtbanespiller er blevet forfremmet fra U19-holdet, og han har aldrig før trænet et seniorhold. Nu råder han over Danmarks dyreste spillertrup.

Det bliver uhyre interessant at følge FC København på søndag, og om Hjalte Bo Nørregaards aftryk er tydeligt fra begyndelsen. Det er starten på en helt ny virkelighed i den danske hovedstad.

Hvem imponerer fra start?

Transfervinduet smækkede i mandag den 5. oktober, og traditionen tro skete der en masse i Superliga-klubberne på sidstedagen.

Nu kan de mange nye ansigter for første gang vises frem, og der er potentielt en masse at glæde sig til.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – OB

AaB kan give debut til den svenske profil Oscar Hiljemark, FC Midtjylland kan vise millionindkøbet Luca Pfeiffer frem, SønderjyskE kan flashe stjernen Ogenyi Onazi, og så er der et Mathias “Zanka” Jørgensen-comeback i FC København, der helt sikkert også vil få en del opmærksomhed.

Også spillere som Blas Riveros, Johan Djourou og Bassala Sambou kan optræde for første gang i Superligaen.

Fortsætter Brøndby deres enemarch?

Brøndby IF har som det eneste hold gjort rent bord i de første fire kampe, og nu kan de blå-gule få en hel håndfuld af sejre, hvis det også bliver til en triumf på udebane mod pokalvinderne fra SønderjyskE.

Sker det, er det lige før, at Brøndby kan slå noget, der minder om et hul i toppen af dansk fodbold. 

Niels Frederiksens tropper vil gerne spille med i den sjove ende i denne sæson, men der var helt sikkert ingen, der havde regnet med, at de blå-gule ville sætte sig massivt på førstepladsen efter de første kampe. Imponerende arbejde af vestegnsklubben. 

Læs også:Optakt: SønderjyskE – Brøndby IF
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Randers FC
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub
Læs også:Optakt: FC København – AaB




LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Laver aftale med Frederik Birk

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Brøndby IF – FC Midtjylland

– Han ender i Premier League



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bayern slår rekord i ny storsejr

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

FC Fredericia – Vejle Boldklub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Silkeborg IF – OB

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Sønderjyske – Viborg FF

Flere ændringer kan være på vej i FC København

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Tottenham under stregen

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Brøndby-fans sender åbent brev

Cooper gav hård og ærlig besked

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen