Det er kun to uger siden, at der senest blev spillet Superliga, men hold da op hvor er der sket meget siden.
Det danske landshold har vundet en kamp på Wembley, et transfervindue er lukket og en FCK-legende er blevet fyret. Nu melder hverdagen sig igen, når femte runde af Superligaen står for døren.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før den kommende runde.
Er FC København blevet hjemløse uden Ståle Solbakken?
604.
Så mange gange har Ståle Solbakken stået i spidsen for FC København, men nu er nordmanden fortid hos de mangedobbelte danske mestre – fyret på grund af dårlige resultater i 2020.
Læs også:Optakt: AGF – AC Horsens
Ståle Solbakken er en institution i FC København, og som William Kvist så fint har udtrykt det, bor nordmanden et sted i alle FCK’ere. Nu er spørgsmålet, om klubben er blevet hjemløs uden Ståle Solbakken. Han var selve fundamentet.
Hjalte Bo Nørregaard er i første omgang afløseren for Ståle Solbakken, og han står i spidsen for FCK for første gang søndag mod AaB. Den tidligere midtbanespiller er blevet forfremmet fra U19-holdet, og han har aldrig før trænet et seniorhold. Nu råder han over Danmarks dyreste spillertrup.
Det bliver uhyre interessant at følge FC København på søndag, og om Hjalte Bo Nørregaards aftryk er tydeligt fra begyndelsen. Det er starten på en helt ny virkelighed i den danske hovedstad.
Hvem imponerer fra start?
Transfervinduet smækkede i mandag den 5. oktober, og traditionen tro skete der en masse i Superliga-klubberne på sidstedagen.
Nu kan de mange nye ansigter for første gang vises frem, og der er potentielt en masse at glæde sig til.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – OB
AaB kan give debut til den svenske profil Oscar Hiljemark, FC Midtjylland kan vise millionindkøbet Luca Pfeiffer frem, SønderjyskE kan flashe stjernen Ogenyi Onazi, og så er der et Mathias “Zanka” Jørgensen-comeback i FC København, der helt sikkert også vil få en del opmærksomhed.
Også spillere som Blas Riveros, Johan Djourou og Bassala Sambou kan optræde for første gang i Superligaen.
Fortsætter Brøndby deres enemarch?
Brøndby IF har som det eneste hold gjort rent bord i de første fire kampe, og nu kan de blå-gule få en hel håndfuld af sejre, hvis det også bliver til en triumf på udebane mod pokalvinderne fra SønderjyskE.
Sker det, er det lige før, at Brøndby kan slå noget, der minder om et hul i toppen af dansk fodbold.
Niels Frederiksens tropper vil gerne spille med i den sjove ende i denne sæson, men der var helt sikkert ingen, der havde regnet med, at de blå-gule ville sætte sig massivt på førstepladsen efter de første kampe. Imponerende arbejde af vestegnsklubben.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Brøndby IF
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Randers FC
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub
Læs også:Optakt: FC København – AaB
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger på dansker
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Brian Riemer peger på tre årsager
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
