Det er kun to uger siden, at der senest blev spillet Superliga, men hold da op hvor er der sket meget siden.
Det danske landshold har vundet en kamp på Wembley, et transfervindue er lukket og en FCK-legende er blevet fyret. Nu melder hverdagen sig igen, når femte runde af Superligaen står for døren.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål, der rejser sig før den kommende runde.
Er FC København blevet hjemløse uden Ståle Solbakken?
604.
Så mange gange har Ståle Solbakken stået i spidsen for FC København, men nu er nordmanden fortid hos de mangedobbelte danske mestre – fyret på grund af dårlige resultater i 2020.
Læs også:Optakt: AGF – AC Horsens
Ståle Solbakken er en institution i FC København, og som William Kvist så fint har udtrykt det, bor nordmanden et sted i alle FCK’ere. Nu er spørgsmålet, om klubben er blevet hjemløs uden Ståle Solbakken. Han var selve fundamentet.
Hjalte Bo Nørregaard er i første omgang afløseren for Ståle Solbakken, og han står i spidsen for FCK for første gang søndag mod AaB. Den tidligere midtbanespiller er blevet forfremmet fra U19-holdet, og han har aldrig før trænet et seniorhold. Nu råder han over Danmarks dyreste spillertrup.
Det bliver uhyre interessant at følge FC København på søndag, og om Hjalte Bo Nørregaards aftryk er tydeligt fra begyndelsen. Det er starten på en helt ny virkelighed i den danske hovedstad.
Hvem imponerer fra start?
Transfervinduet smækkede i mandag den 5. oktober, og traditionen tro skete der en masse i Superliga-klubberne på sidstedagen.
Nu kan de mange nye ansigter for første gang vises frem, og der er potentielt en masse at glæde sig til.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – OB
AaB kan give debut til den svenske profil Oscar Hiljemark, FC Midtjylland kan vise millionindkøbet Luca Pfeiffer frem, SønderjyskE kan flashe stjernen Ogenyi Onazi, og så er der et Mathias “Zanka” Jørgensen-comeback i FC København, der helt sikkert også vil få en del opmærksomhed.
Også spillere som Blas Riveros, Johan Djourou og Bassala Sambou kan optræde for første gang i Superligaen.
Fortsætter Brøndby deres enemarch?
Brøndby IF har som det eneste hold gjort rent bord i de første fire kampe, og nu kan de blå-gule få en hel håndfuld af sejre, hvis det også bliver til en triumf på udebane mod pokalvinderne fra SønderjyskE.
Sker det, er det lige før, at Brøndby kan slå noget, der minder om et hul i toppen af dansk fodbold.
Niels Frederiksens tropper vil gerne spille med i den sjove ende i denne sæson, men der var helt sikkert ingen, der havde regnet med, at de blå-gule ville sætte sig massivt på førstepladsen efter de første kampe. Imponerende arbejde af vestegnsklubben.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Brøndby IF
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Randers FC
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub
Læs også:Optakt: FC København – AaB
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED
