Mat Ryan føler sig ført bag lyset af FC København

Den tidligere FC København-keeper peger på, at han fik at vide, at Kamil Grabara ville være skadet hele efteråret. Han fortryder dog ikke sin tid i Danmark og FCK.



Mathew Ryan fortryder ikke sit skifte til FC København. Det betoner den australske keeper i et nyt interview med Noordhollandsdagblad. Men han føler sig alligevel ført bag lyset af FC København.

Målmanden blev hentet i sommerens transfervindue, da FCK's førstevalg i kassen, Kamil Grabara, var blevet skadet. Og Ryan gjorde det glimrende og var med til at hjælpe FCK i Champions League-gruppespillet.

Men da polakken kom retur fra sin skade, røg den rutinerede australier på bænken. Der blev han så, indtil han rejste med Australien til VM, hvor han blandt andet var med til at sende Danmark ud af slutrunden.

Og da han kom tilbage for at træne med, var det med én ting for øje: At finde en ny klub at spille i.

Den 31-årige keeper, der for en måneds tid siden skrev under på en kontrakt med AZ Alkmaar, taler ud i interviewet med Noordhollandsdagblad. Her siger han blandt andet, at han føler sig ført bag lyset af FCK i forbindelse med, hvordan den danske klub omtalte om Kamil Grabaras skade, da Ryan skrev under på aftalen i august.

– Det var en rutsjebanetur. Jeg ville gerne til en klub, hvor jeg havde udsigt til at spille frem mod VM i Qatar. FCK's keeper var blevet skadet i seks måneder, så jeg kunne spille frem mod VM. 

– Det var i hvert fald den historie, jeg fik fra klubben. Men hans skade viste sig at være langt mindre alvorlig, end de sagde til mig. Jeg følte, jeg var skiftet under falske forudsætninger. 

– Det gik mig fint, jeg fik erfaring med Champions League for første gang i mit liv, men så var det pludseligt slut. En lang historie kort: Jeg måtte afgive pladsen en måned før, at VM startede. Og jeg skulle også forholde mig til en konkurrent, der sagde ubehagelige ting om mig i medierne.

– Men jeg fortryder ikke mit skifte til København, for til syvende og sidst startede jeg inde ved VM, siger Mathew Ryan til det hollandske medie.

Kamil Grabara gav i slutningen af september – hvor han var ved at være klar igen til at spille – et opsigtsvækkende interview til Tipsbladet. Her sagde han, at der slet ikke var en konkurrence med Mathew Ryan, og Grabara endte da også med at vinde pladsen tilbage i kassen.

Siden har de to fortsat med at stikke til hinanden. Under VM kaldte Mathew Ryan det for politisk, da han blev sat af i FCK. Da australieren droppede i ottendedelsfinalen mod Argentina, skrev Kamil Grabara – der var tredjekeeper for Polen i slutrunden – på Twitter, at det "helt klart måtte have været politisk", at Ryan ikke længere stod på mål i FCK.

Mathew Ryans dårlige forhold til Grabara er også årsagen til, at han ikke kunne se sig selv fortsætte i Danmark.

– Situationen mellem mig og den anden keeper var ikke god. Vi var professionelle på træningsbanen, men vi talte ikke sammen. Det var en læringsperiode, det er helt sikkert. Men at smutte var det bedste for mig, siger han.

Kamil Grabara har i denne uge sagt, at han ikke fortryder at have latterliggjort sin holdkammerat på Twitter. Det kan du læse mere om her.

Tipsbladet har søgt en reaktion fra FCK, men meldingen er, at man er færdig med at kommentere målmandssagen.



Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afviser utroligt tilbud

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Andreas Christensen skriver snart under

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!