Mathew Ryan fortryder ikke sit skifte til FC København. Det betoner den australske keeper i et nyt interview med Noordhollandsdagblad. Men han føler sig alligevel ført bag lyset af FC København.
Målmanden blev hentet i sommerens transfervindue, da FCK's førstevalg i kassen, Kamil Grabara, var blevet skadet. Og Ryan gjorde det glimrende og var med til at hjælpe FCK i Champions League-gruppespillet.
Men da polakken kom retur fra sin skade, røg den rutinerede australier på bænken. Der blev han så, indtil han rejste med Australien til VM, hvor han blandt andet var med til at sende Danmark ud af slutrunden.
Og da han kom tilbage for at træne med, var det med én ting for øje: At finde en ny klub at spille i.
Den 31-årige keeper, der for en måneds tid siden skrev under på en kontrakt med AZ Alkmaar, taler ud i interviewet med Noordhollandsdagblad. Her siger han blandt andet, at han føler sig ført bag lyset af FCK i forbindelse med, hvordan den danske klub omtalte om Kamil Grabaras skade, da Ryan skrev under på aftalen i august.
– Det var en rutsjebanetur. Jeg ville gerne til en klub, hvor jeg havde udsigt til at spille frem mod VM i Qatar. FCK's keeper var blevet skadet i seks måneder, så jeg kunne spille frem mod VM.
– Det var i hvert fald den historie, jeg fik fra klubben. Men hans skade viste sig at være langt mindre alvorlig, end de sagde til mig. Jeg følte, jeg var skiftet under falske forudsætninger.
– Det gik mig fint, jeg fik erfaring med Champions League for første gang i mit liv, men så var det pludseligt slut. En lang historie kort: Jeg måtte afgive pladsen en måned før, at VM startede. Og jeg skulle også forholde mig til en konkurrent, der sagde ubehagelige ting om mig i medierne.
– Men jeg fortryder ikke mit skifte til København, for til syvende og sidst startede jeg inde ved VM, siger Mathew Ryan til det hollandske medie.
Kamil Grabara gav i slutningen af september – hvor han var ved at være klar igen til at spille – et opsigtsvækkende interview til Tipsbladet. Her sagde han, at der slet ikke var en konkurrence med Mathew Ryan, og Grabara endte da også med at vinde pladsen tilbage i kassen.
Siden har de to fortsat med at stikke til hinanden. Under VM kaldte Mathew Ryan det for politisk, da han blev sat af i FCK. Da australieren droppede i ottendedelsfinalen mod Argentina, skrev Kamil Grabara – der var tredjekeeper for Polen i slutrunden – på Twitter, at det "helt klart måtte have været politisk", at Ryan ikke længere stod på mål i FCK.
Mathew Ryans dårlige forhold til Grabara er også årsagen til, at han ikke kunne se sig selv fortsætte i Danmark.
– Situationen mellem mig og den anden keeper var ikke god. Vi var professionelle på træningsbanen, men vi talte ikke sammen. Det var en læringsperiode, det er helt sikkert. Men at smutte var det bedste for mig, siger han.
Kamil Grabara har i denne uge sagt, at han ikke fortryder at have latterliggjort sin holdkammerat på Twitter. Det kan du læse mere om her.
Tipsbladet har søgt en reaktion fra FCK, men meldingen er, at man er færdig med at kommentere målmandssagen.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
Vender han retur? Lasse Schöne åben
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT