Mat Ryan føler sig ført bag lyset af FC København

Den tidligere FC København-keeper peger på, at han fik at vide, at Kamil Grabara ville være skadet hele efteråret. Han fortryder dog ikke sin tid i Danmark og FCK.



Mathew Ryan fortryder ikke sit skifte til FC København. Det betoner den australske keeper i et nyt interview med Noordhollandsdagblad. Men han føler sig alligevel ført bag lyset af FC København.

Målmanden blev hentet i sommerens transfervindue, da FCK's førstevalg i kassen, Kamil Grabara, var blevet skadet. Og Ryan gjorde det glimrende og var med til at hjælpe FCK i Champions League-gruppespillet.

Men da polakken kom retur fra sin skade, røg den rutinerede australier på bænken. Der blev han så, indtil han rejste med Australien til VM, hvor han blandt andet var med til at sende Danmark ud af slutrunden.

Og da han kom tilbage for at træne med, var det med én ting for øje: At finde en ny klub at spille i.

Den 31-årige keeper, der for en måneds tid siden skrev under på en kontrakt med AZ Alkmaar, taler ud i interviewet med Noordhollandsdagblad. Her siger han blandt andet, at han føler sig ført bag lyset af FCK i forbindelse med, hvordan den danske klub omtalte om Kamil Grabaras skade, da Ryan skrev under på aftalen i august.

– Det var en rutsjebanetur. Jeg ville gerne til en klub, hvor jeg havde udsigt til at spille frem mod VM i Qatar. FCK's keeper var blevet skadet i seks måneder, så jeg kunne spille frem mod VM. 

– Det var i hvert fald den historie, jeg fik fra klubben. Men hans skade viste sig at være langt mindre alvorlig, end de sagde til mig. Jeg følte, jeg var skiftet under falske forudsætninger. 

– Det gik mig fint, jeg fik erfaring med Champions League for første gang i mit liv, men så var det pludseligt slut. En lang historie kort: Jeg måtte afgive pladsen en måned før, at VM startede. Og jeg skulle også forholde mig til en konkurrent, der sagde ubehagelige ting om mig i medierne.

– Men jeg fortryder ikke mit skifte til København, for til syvende og sidst startede jeg inde ved VM, siger Mathew Ryan til det hollandske medie.

Kamil Grabara gav i slutningen af september – hvor han var ved at være klar igen til at spille – et opsigtsvækkende interview til Tipsbladet. Her sagde han, at der slet ikke var en konkurrence med Mathew Ryan, og Grabara endte da også med at vinde pladsen tilbage i kassen.

Siden har de to fortsat med at stikke til hinanden. Under VM kaldte Mathew Ryan det for politisk, da han blev sat af i FCK. Da australieren droppede i ottendedelsfinalen mod Argentina, skrev Kamil Grabara – der var tredjekeeper for Polen i slutrunden – på Twitter, at det "helt klart måtte have været politisk", at Ryan ikke længere stod på mål i FCK.

Mathew Ryans dårlige forhold til Grabara er også årsagen til, at han ikke kunne se sig selv fortsætte i Danmark.

– Situationen mellem mig og den anden keeper var ikke god. Vi var professionelle på træningsbanen, men vi talte ikke sammen. Det var en læringsperiode, det er helt sikkert. Men at smutte var det bedste for mig, siger han.

Kamil Grabara har i denne uge sagt, at han ikke fortryder at have latterliggjort sin holdkammerat på Twitter. Det kan du læse mere om her.

Tipsbladet har søgt en reaktion fra FCK, men meldingen er, at man er færdig med at kommentere målmandssagen.





Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub


Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt

Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Brøndby-darling chokerer

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Legende revser Højlund-beslutning

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Hylder Christian Eriksen

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Jubler over stjerne: ‘Are you danish? Kom nu!’

‘Hvad fanden er det!?’

Peger på særligt problem fra dag ét

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

FCK-stjernes video går viralt

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Shopamok: ‘Vi har gode snakke med FC København’

– Raketterne fløj om ørerne på os

West Ham-boss med god Hermansen-melding

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Medie: Kæmpeklub i Parken

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

Stjerne ude på ubestemt tid

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Langgaber i Lissabon

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Hylder tidligere Superliga-stjerne

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Aalborg banker bundprop i Champions League

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane

Medie rangerer Norge over Danmark

Fyret efter fiasko

Stjernes VM i fare? Ramt af bizart problem