Mathew Ryan fortryder ikke sit skifte til FC København. Det betoner den australske keeper i et nyt interview med Noordhollandsdagblad. Men han føler sig alligevel ført bag lyset af FC København.
Målmanden blev hentet i sommerens transfervindue, da FCK's førstevalg i kassen, Kamil Grabara, var blevet skadet. Og Ryan gjorde det glimrende og var med til at hjælpe FCK i Champions League-gruppespillet.
Men da polakken kom retur fra sin skade, røg den rutinerede australier på bænken. Der blev han så, indtil han rejste med Australien til VM, hvor han blandt andet var med til at sende Danmark ud af slutrunden.
Og da han kom tilbage for at træne med, var det med én ting for øje: At finde en ny klub at spille i.
Den 31-årige keeper, der for en måneds tid siden skrev under på en kontrakt med AZ Alkmaar, taler ud i interviewet med Noordhollandsdagblad. Her siger han blandt andet, at han føler sig ført bag lyset af FCK i forbindelse med, hvordan den danske klub omtalte om Kamil Grabaras skade, da Ryan skrev under på aftalen i august.
– Det var en rutsjebanetur. Jeg ville gerne til en klub, hvor jeg havde udsigt til at spille frem mod VM i Qatar. FCK's keeper var blevet skadet i seks måneder, så jeg kunne spille frem mod VM.
– Det var i hvert fald den historie, jeg fik fra klubben. Men hans skade viste sig at være langt mindre alvorlig, end de sagde til mig. Jeg følte, jeg var skiftet under falske forudsætninger.
– Det gik mig fint, jeg fik erfaring med Champions League for første gang i mit liv, men så var det pludseligt slut. En lang historie kort: Jeg måtte afgive pladsen en måned før, at VM startede. Og jeg skulle også forholde mig til en konkurrent, der sagde ubehagelige ting om mig i medierne.
– Men jeg fortryder ikke mit skifte til København, for til syvende og sidst startede jeg inde ved VM, siger Mathew Ryan til det hollandske medie.
Kamil Grabara gav i slutningen af september – hvor han var ved at være klar igen til at spille – et opsigtsvækkende interview til Tipsbladet. Her sagde han, at der slet ikke var en konkurrence med Mathew Ryan, og Grabara endte da også med at vinde pladsen tilbage i kassen.
Siden har de to fortsat med at stikke til hinanden. Under VM kaldte Mathew Ryan det for politisk, da han blev sat af i FCK. Da australieren droppede i ottendedelsfinalen mod Argentina, skrev Kamil Grabara – der var tredjekeeper for Polen i slutrunden – på Twitter, at det "helt klart måtte have været politisk", at Ryan ikke længere stod på mål i FCK.
Mathew Ryans dårlige forhold til Grabara er også årsagen til, at han ikke kunne se sig selv fortsætte i Danmark.
– Situationen mellem mig og den anden keeper var ikke god. Vi var professionelle på træningsbanen, men vi talte ikke sammen. Det var en læringsperiode, det er helt sikkert. Men at smutte var det bedste for mig, siger han.
Kamil Grabara har i denne uge sagt, at han ikke fortryder at have latterliggjort sin holdkammerat på Twitter. Det kan du læse mere om her.
Tipsbladet har søgt en reaktion fra FCK, men meldingen er, at man er færdig med at kommentere målmandssagen.
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
Alle storroser Dario Osorio
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
Vejen tilbage?
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads