Medie: FC København forbereder bud

FC København vil ifølge svensk medie gerne beholde Jordan Larsson, som på det seneste har vist sig kampafgørende.



Jordan Larsson har de seneste uger vist sig som en afgørende figur i FC København med vigtige scoringer i pokalturneringen og Superligaen.

Derfor vil de nykronede pokalmestre angiveligt gerne belønne ham med en ny aftale. Det skriver det svenske medie FotbollDirekt.

FC København har en købsoption på 15 millioner kroner indbygget i aftalen, hvilket Tipsbladet for nyligt kunne fortælle, men FotbollDirekt skriver, at Peter Christiansen og co. vil forsøge at købe Jordan Larsson til spotpris.

Svenskeren har ikke nogen fremtid i Schalke 04, som gerne vil af med ham, og det er som regel et godt fundament i forhold til at lande en aftale til en pris under købsoptionens værdi på de 15 millioner kroner.

På sidelinjen følger AIK, hvilket FotbollDirekt tidligere har fortalt, med på sidelinjen. De har også et ønske om at hente Jordan Larsson tilbage til Stockholm, men de kan ikke være med i det samme prisleje som FC København.

Derfor er FC København lige nu igang med at forberede deres udspil ifølge FotbollDirekt, og så må AIK væbne sig med tålmodighed på den anden side af sundet.

25-årige Jordan Larsson tog til FC København på en lejeaftale i januar frem til sommer. Efter en start som indskifter er han for alvor begyndt at imponere de seneste uger.

Det anerkendte Jacob Neestrup også for nyligt, hvor han i samme ombæring udtalte til Tipsbladet, at alle parter skal have en dialog om hans fremtid.

– Når du lejer en spiller med en option, så er det fordi, at man ser hinanden an. Mere vil jeg ikke kommentere på det. Det er noget PC, jeg, Jordan og hans bagland skal snakke om. Vi er glade for, at han begynder at vise sig frem både bredt i banen men også centralt, sagde FCK-bossen den 5. maj.

Jordan Larsson har scoret i FC Københavns seneste to Superliga-kampe, mens han også noterede sig for mål i begge klubbens pokalsemifinaler mod FC Nordsjælland. I alt er det blevet til fem fuldtræffere i FCK-trøjen.





Gravesen i ekstase over dansker-skifte



Mikel Arteta LIVE

TransferLIVE: Stor Arsenal-handel på plads


Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

På vej til Superligaen? 

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund



Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

De henter Christian Gytkjær


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Bekræfter interesse

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

FC København henter stortalent i Malmö FF



Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Går i flæsket på Erik ten Hag

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper



Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det