Medie: FCK-talent indgik mystisk aftale med agent

Ifølge Ekstra Bladet skrev FCK-talentet Jeffrey Papa Adjei-Broni under på en mystisk aftale med fodboldagenten Mohamed Khayat.



Ekstra Bladet har den seneste periode sat fokus på den danske agentverden, og fredag skriver mediet om endnu en aftale, der for dem, ser underlig ud.

Der er tale om et samarbejde mellem FCK’s 16-årige angriber Jeffrey Papa Adjei-Broni, der har stor succes på klubbens U17-hold, hvor han har nettet ti gange i 12 kampe for det suveræne førerhold, og den certficerede agent Mohamed Khayat.

Som certificeret agent må Mohamed Khayat godt tage kontakt til spillere under 18 år.

Så langt så godt.

Læs også:Norsk klub melder klart ud: Boykot VM

Men der hvor kæden ifølge Ekstra Bladet hopper af er, at de to parter, før de indgik et officielt samarbejde 16. november 2020, allerede ti måneder forinden havde indgået et samarbejde uden om den lovpligtige standard repræsentationsaftale, som DBU kræver.

Ekstra Bladet er i besiddelse af et billede fra Jeffrey Papa Adjei-Broni Instagram-profil, hvor spilleren og hans mor sidder foran et underskrevet dokument, der ser anderledes ud end DBU’s lovpligtige repræsentationsaftale.

Noget kunne altså tyde på, at Mohamed Khayat siden 24. februar har været agent for den unge FCK’er. Billedet er dog siden blevet slettet fra Jeffrey Papa Adjei-Bron Instragram-profil, og noget kunne tyde på, at Mohamed Khayat har fået kolde fødder over den mystiske aftale, da han ifølge Ekstra Bladet har slettet et billede af sig selv og FCK-talentet.

Ifølge Mohamed Khayat er der dog ikke noget at kommer efter:

Læs også:Avis: Fans vrede på SL-profil efter FCK-udmelding

– Den aftale, vi underskrev i februar, handler ikke om fodbold. I øvrigt har jeg en gyldig repræsentationsaftale med Jeffrey. Det kan DBU bekræfte, siger han blandt andet til Ekstra Bladet.

Han ønsker dog ikke at uddybe, hvad aftalen fra februar så gik ud på.

Det er langt fra den eneste historie, der sætter spørgsmålstegn ved den danske agent-verden. Tidligere på ugen kunne samme medie fortælle, hvordan en uautoriseret agent tilsyneladende stadig har en fod indenfor i branchen, selvom han ikke må rådgive spillere.

Læs også:Efter Molde-sensation: Solskjær håber på gensyn
Læs også:Vild Superliga-afslutning: Hvem har det sværest?
Læs også:AGF’s vintersigning: Klar til Superligaen nu




LIVE

VM-LIVE: Kan IKKE appelleres

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

USA spiller sig videre trods rødt kort

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Schweiz – Algeriet

De køber ham for 740 mio.

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

‘Det er en interessant spiller’

Dårligt nyt for Isaksen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien – Østrig

Her er Jonas Winds nye klub