Medie: FCK-talent indgik mystisk aftale med agent

Ifølge Ekstra Bladet skrev FCK-talentet Jeffrey Papa Adjei-Broni under på en mystisk aftale med fodboldagenten Mohamed Khayat.



Ekstra Bladet har den seneste periode sat fokus på den danske agentverden, og fredag skriver mediet om endnu en aftale, der for dem, ser underlig ud.

Der er tale om et samarbejde mellem FCK’s 16-årige angriber Jeffrey Papa Adjei-Broni, der har stor succes på klubbens U17-hold, hvor han har nettet ti gange i 12 kampe for det suveræne førerhold, og den certficerede agent Mohamed Khayat.

Som certificeret agent må Mohamed Khayat godt tage kontakt til spillere under 18 år.

Så langt så godt.

Læs også:Norsk klub melder klart ud: Boykot VM

Men der hvor kæden ifølge Ekstra Bladet hopper af er, at de to parter, før de indgik et officielt samarbejde 16. november 2020, allerede ti måneder forinden havde indgået et samarbejde uden om den lovpligtige standard repræsentationsaftale, som DBU kræver.

Ekstra Bladet er i besiddelse af et billede fra Jeffrey Papa Adjei-Broni Instagram-profil, hvor spilleren og hans mor sidder foran et underskrevet dokument, der ser anderledes ud end DBU’s lovpligtige repræsentationsaftale.

Noget kunne altså tyde på, at Mohamed Khayat siden 24. februar har været agent for den unge FCK’er. Billedet er dog siden blevet slettet fra Jeffrey Papa Adjei-Bron Instragram-profil, og noget kunne tyde på, at Mohamed Khayat har fået kolde fødder over den mystiske aftale, da han ifølge Ekstra Bladet har slettet et billede af sig selv og FCK-talentet.

Ifølge Mohamed Khayat er der dog ikke noget at kommer efter:

Læs også:Avis: Fans vrede på SL-profil efter FCK-udmelding

– Den aftale, vi underskrev i februar, handler ikke om fodbold. I øvrigt har jeg en gyldig repræsentationsaftale med Jeffrey. Det kan DBU bekræfte, siger han blandt andet til Ekstra Bladet.

Han ønsker dog ikke at uddybe, hvad aftalen fra februar så gik ud på.

Det er langt fra den eneste historie, der sætter spørgsmålstegn ved den danske agent-verden. Tidligere på ugen kunne samme medie fortælle, hvordan en uautoriseret agent tilsyneladende stadig har en fod indenfor i branchen, selvom han ikke må rådgive spillere.

Læs også:Efter Molde-sensation: Solskjær håber på gensyn
Læs også:Vild Superliga-afslutning: Hvem har det sværest?
Læs også:AGF’s vintersigning: Klar til Superligaen nu




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De lurer på Vejle-profil

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medier sender ham hjem til AGF

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob

Tottenham henter Liverpool-profil

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Barcelona-stjerne får stor hæder