Minister bekræfter: Daramy-sag fik mig til at lukke hul i lovgivningen

Da udlændinge- og Integrationsminister Mattias Tesfaye læste historierne om Mohamed Daramy, som tipsbladet.dk afslørede i sidste uge, så han et hul i lovgivningen. Det har han nu lukket, så Daramy og andre i samme situation ikke fanges mellem to stole.



Nogle gange skal der en personsag til, før politikerne får øje på, at der er huller i lovgivningen. De personer plejer ikke at være fodboldspillere, men det var det i sidste uge.

Da kunne tipsbladet.dk afsløre, at Mohamed Daramy ikke ville få dansk indfødsret i begyndelsen af 2020, som han havde ventet. Det har den ansvarlige minister, Mattias Tesfaye, rettet op på.

Nu kan FC København-talentet og andre i hans situation formentlig nå at få dansk pas allerede til januar. Udlændinge- og Integrationsministeren forklarer sin beslutning således:

– Det er, fordi jeg er blevet opmærksom på, at der ville være nogle 17-18 årige, der ender med mellem to stole. Der synes jeg, at det vil være lidt unfair for dem, hvis de skulle vente yderligere på, at de kunne blive statsborgere og så søge selv som voksne mennesker, siger Tesfaye til tipsbladet.dk.

Læs også:Efter afsløring: Daramy får ny chance for dansk pas – minister ændrer regler

Forklaringen bag regelændringen er, at børn og unge under 18 år, hvis forælder opnår dansk indfødsret, også kan få indfødsret som såkaldt biperson. Det stod Mohamed Daramy til at misse med få uger eller måneder.

Man skal nemlig til en grundlovsceremoni hos sin lokale kommune, før ens statsborgerskab træder i kraft. De ceremonier kan tidligst finde sted en måned, efter Folketinget vedtager loven om at tildele indfødsret til en gruppe mennesker.

Loven, der skulle give FCK-spillerens mor, Isata Daramy, dansk pas, vedtages efter planen lige før jul. Hvis hun skal vente mindst en måned på en grundlovsceremoni, når hendes fodboldspillende søn altså at fylde 18 år i mellemtiden.

Som følge af tipsbladet.dk’s henvendelse i sidste uge stillede Morten Dahlin, der er indfødsretsordfører for Venstre, et spørgsmål til Mattias Tesfaye om børn og unge i Daramys situation. Det var med til at gøre ministeren opmærksom på problemet.

– Ja, blandt andet. Det er jo ny lovgivning med de her grundlovsceremonier, og jeg havde ikke lige gennemtænkt alle spidsfindigheder. Det sker jo ofte, når lovgivning skal virke i praksis, så bliver man opmærksom på små ændringer. Her er der heldigvis mulighed for, at vi med en rimelig simpel ændring af en bekendtgørelse kan hjælpe de her unge mennesker, som jo ikke har gjort noget som helst galt, men som bare fylder 18 år inden for en lille periode. Det synes jeg ikke, de skal bøde for, siger ministeren.

Han understreger desuden, ligesom førnævnte Dahlin gjorde i sidste uge, at de ikke har taget sagen op bare for at hjælpe Mohamed Daramy.

– Det er tit sådan, at en enkelt person bliver billedet på, at der er noget i lovgivningen, der ikke giver mening. Ligesom vi for nylig har vedtaget en lov på baggrund af nogle historier om en thailandsk pige, der hedder Mint. Men den lovgivning handlede jo ikke kun om hende. Den handlede om mange børn, der var endt i den situation, siger Mattias Tesfaye.

– Jeg vil gerne indrømme, at det var Mohamed Daramys historie, der gjorde mig opmærksom på det her hul i lovgivningen, men det er jo ikke specifikt møntet på ham.

Ministeren er desuden fra Århus og holder med AGF, og aktuelt er han bosat på Københavns Vestegn, så han tilføjer, at han ikke har nogen interesse i at hjælpe FC København.

– Tværtimod. Hvis jeg havde mulighed for at spænde ben for dem, ville jeg gøre det, siger han med et grin.

Mohamed Daramy og Isata skal dog stadig have Hvidovre Kommune til at indvillige i at afholde grundlovsceremoni før 7. januar, hvor spilleren fylder 18 år. Det vurderer en ekspert, at kommunen godt kan nå trods de mange fridage omkring jul og nytår.

Læs også:Efter tipsbladet.dk’s henvendelse: Minister inddraget i Daramy-sag
Læs også:Daramy: Det er svært for mig at se de andre tage af sted med landsholdene
Læs også:Afsløring: FCK-komet risikerer at vente over et år på dansk pas




Brøndby IF – Randers FC




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Medier fælder hård dom

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FC Midtjylland – FC København

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Han virker frustreret!

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Ikke set i 30 år

Hylder Nartey efter magisk debut

Stjernetransfer på plads alligevel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Han er på vej væk fra AGF

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

AGF – OB

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Stor mystik om Patrick Pentz

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

‘De er tilbage’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte