Nogle gange skal der en personsag til, før politikerne får øje på, at der er huller i lovgivningen. De personer plejer ikke at være fodboldspillere, men det var det i sidste uge.
Da kunne tipsbladet.dk afsløre, at Mohamed Daramy ikke ville få dansk indfødsret i begyndelsen af 2020, som han havde ventet. Det har den ansvarlige minister, Mattias Tesfaye, rettet op på.
Nu kan FC København-talentet og andre i hans situation formentlig nå at få dansk pas allerede til januar. Udlændinge- og Integrationsministeren forklarer sin beslutning således:
– Det er, fordi jeg er blevet opmærksom på, at der ville være nogle 17-18 årige, der ender med mellem to stole. Der synes jeg, at det vil være lidt unfair for dem, hvis de skulle vente yderligere på, at de kunne blive statsborgere og så søge selv som voksne mennesker, siger Tesfaye til tipsbladet.dk.
Læs også:Efter afsløring: Daramy får ny chance for dansk pas – minister ændrer regler
Forklaringen bag regelændringen er, at børn og unge under 18 år, hvis forælder opnår dansk indfødsret, også kan få indfødsret som såkaldt biperson. Det stod Mohamed Daramy til at misse med få uger eller måneder.
Man skal nemlig til en grundlovsceremoni hos sin lokale kommune, før ens statsborgerskab træder i kraft. De ceremonier kan tidligst finde sted en måned, efter Folketinget vedtager loven om at tildele indfødsret til en gruppe mennesker.
Loven, der skulle give FCK-spillerens mor, Isata Daramy, dansk pas, vedtages efter planen lige før jul. Hvis hun skal vente mindst en måned på en grundlovsceremoni, når hendes fodboldspillende søn altså at fylde 18 år i mellemtiden.
Som følge af tipsbladet.dk’s henvendelse i sidste uge stillede Morten Dahlin, der er indfødsretsordfører for Venstre, et spørgsmål til Mattias Tesfaye om børn og unge i Daramys situation. Det var med til at gøre ministeren opmærksom på problemet.
– Ja, blandt andet. Det er jo ny lovgivning med de her grundlovsceremonier, og jeg havde ikke lige gennemtænkt alle spidsfindigheder. Det sker jo ofte, når lovgivning skal virke i praksis, så bliver man opmærksom på små ændringer. Her er der heldigvis mulighed for, at vi med en rimelig simpel ændring af en bekendtgørelse kan hjælpe de her unge mennesker, som jo ikke har gjort noget som helst galt, men som bare fylder 18 år inden for en lille periode. Det synes jeg ikke, de skal bøde for, siger ministeren.
Han understreger desuden, ligesom førnævnte Dahlin gjorde i sidste uge, at de ikke har taget sagen op bare for at hjælpe Mohamed Daramy.
– Det er tit sådan, at en enkelt person bliver billedet på, at der er noget i lovgivningen, der ikke giver mening. Ligesom vi for nylig har vedtaget en lov på baggrund af nogle historier om en thailandsk pige, der hedder Mint. Men den lovgivning handlede jo ikke kun om hende. Den handlede om mange børn, der var endt i den situation, siger Mattias Tesfaye.
– Jeg vil gerne indrømme, at det var Mohamed Daramys historie, der gjorde mig opmærksom på det her hul i lovgivningen, men det er jo ikke specifikt møntet på ham.
Ministeren er desuden fra Århus og holder med AGF, og aktuelt er han bosat på Københavns Vestegn, så han tilføjer, at han ikke har nogen interesse i at hjælpe FC København.
– Tværtimod. Hvis jeg havde mulighed for at spænde ben for dem, ville jeg gøre det, siger han med et grin.
Mohamed Daramy og Isata skal dog stadig have Hvidovre Kommune til at indvillige i at afholde grundlovsceremoni før 7. januar, hvor spilleren fylder 18 år. Det vurderer en ekspert, at kommunen godt kan nå trods de mange fridage omkring jul og nytår.
Læs også:Efter tipsbladet.dk’s henvendelse: Minister inddraget i Daramy-sag
Læs også:Daramy: Det er svært for mig at se de andre tage af sted med landsholdene
Læs også:Afsløring: FCK-komet risikerer at vente over et år på dansk pas
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
