Mystisk sag: Russere ville købe FCM-spiller gennem anden klub

FC Midtjylland-midtbanespiller var et emne i russiske Spartak Moskva, der efter sigende prøvede at købe ham gennem en anden klub.



En mystisk transferhistorie angående FC Midtjyllands brasilianske midtbanespiller Evander florerer i øjeblikket i Rusland.

I sommer blev den 22-årige midtbanekreatør nemlig sat i forbindelse med et skifte til Spartak Moskva af russiske medier, men et skifte kom aldrig på plads, og han er altså stadig at finde på Heden.

Nu åbner spillerens agent, Evandro Ferreira, op for, hvad der skete i forhandlinger med russerne og bekræfter, at Spartak Moskva prøvede at presse prisen ned med hjælp fra en anden klub.

Historien starter imidlertid med et opslag på det sociale medie Telegram. Forleden kunne en fan af klubben nemlig skrive på det sociale medie, at Spartak Moskva forsøgte at forhandle med FC Midtjylland og Evander igennem en anden klub, FC Ufa. Først senere fandt brasilianerens agent ifølge opslaget så ud af, at han forhandlede med de samme personer, når han forhandlede med Ufa, som når han forhandlede med Spartak Moskva.  

Det har fået metaratings.ru til at spørge ind til historien, og den bekræftes delvist af Evandro Ferreira.

– Ja, jeg hørte fra repræsentanter fra Midtjylland, at der virkelig var et tilbud fra Ufa på Evander. Jeg tror, Spartak forsøgte at købe spilleren gennem et tilbud fra Ufa. Det blev gjort for at holde Evanders pris nede. Det var Spartaks hensigt.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan skal millionerne fordeles?

– Jeg ved ikke, hvorfor aftalen ikke gik igennem. Folk fra Spartak kommunikerede kun med mig i henhold til Evander – angående hans kvaliteter, betingelser og så videre. Alle økonomiske anliggender tog Spartak direkte med Midtjylland. Jeg aner ikke, hvorfor Spartak ikke afsluttede det, de startede, siger Evandro Ferreira ifølge metaratings.ru.

En forbindelse mellem FC Ufa og Spartak Moskva kan findes i forbindelse med sidstnævntes direktør Shamil Gazizov. Han var direktør hos Ufa fra 2012 indtil den forgangne sommer, hvor han blev ansat i Spartak Moskva. 

Evander har spillet 15 kampe for FC Midtjylland i denne sæson med et mål og et oplæg til følge.

Læs også:AC Horsens kalder “den nye Bubacarr Sanneh” til forhandlingsbordet
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Læs også:Optakt: OB – AaB





Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Bollklubben baskes i Stockholm

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

FCK-spiller har revet skulderen af led



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

FCM-flop i chokskifte

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

PSG meldes enig med Barca-profil

Pressede på for FC København-exit

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic