En mystisk transferhistorie angående FC Midtjyllands brasilianske midtbanespiller Evander florerer i øjeblikket i Rusland.
I sommer blev den 22-årige midtbanekreatør nemlig sat i forbindelse med et skifte til Spartak Moskva af russiske medier, men et skifte kom aldrig på plads, og han er altså stadig at finde på Heden.
Nu åbner spillerens agent, Evandro Ferreira, op for, hvad der skete i forhandlinger med russerne og bekræfter, at Spartak Moskva prøvede at presse prisen ned med hjælp fra en anden klub.
Historien starter imidlertid med et opslag på det sociale medie Telegram. Forleden kunne en fan af klubben nemlig skrive på det sociale medie, at Spartak Moskva forsøgte at forhandle med FC Midtjylland og Evander igennem en anden klub, FC Ufa. Først senere fandt brasilianerens agent ifølge opslaget så ud af, at han forhandlede med de samme personer, når han forhandlede med Ufa, som når han forhandlede med Spartak Moskva.
Det har fået metaratings.ru til at spørge ind til historien, og den bekræftes delvist af Evandro Ferreira.
– Ja, jeg hørte fra repræsentanter fra Midtjylland, at der virkelig var et tilbud fra Ufa på Evander. Jeg tror, Spartak forsøgte at købe spilleren gennem et tilbud fra Ufa. Det blev gjort for at holde Evanders pris nede. Det var Spartaks hensigt.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan skal millionerne fordeles?
– Jeg ved ikke, hvorfor aftalen ikke gik igennem. Folk fra Spartak kommunikerede kun med mig i henhold til Evander – angående hans kvaliteter, betingelser og så videre. Alle økonomiske anliggender tog Spartak direkte med Midtjylland. Jeg aner ikke, hvorfor Spartak ikke afsluttede det, de startede, siger Evandro Ferreira ifølge metaratings.ru.
En forbindelse mellem FC Ufa og Spartak Moskva kan findes i forbindelse med sidstnævntes direktør Shamil Gazizov. Han var direktør hos Ufa fra 2012 indtil den forgangne sommer, hvor han blev ansat i Spartak Moskva.
Evander har spillet 15 kampe for FC Midtjylland i denne sæson med et mål og et oplæg til følge.
Læs også:AC Horsens kalder “den nye Bubacarr Sanneh” til forhandlingsbordet
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Læs også:Optakt: OB – AaB
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
OPTAKT
Qatar – Schweiz
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Elias Jelert færdig
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Haiti – Skotland
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
