Mystisk sag: Russere ville købe FCM-spiller gennem anden klub

FC Midtjylland-midtbanespiller var et emne i russiske Spartak Moskva, der efter sigende prøvede at købe ham gennem en anden klub.



En mystisk transferhistorie angående FC Midtjyllands brasilianske midtbanespiller Evander florerer i øjeblikket i Rusland.

I sommer blev den 22-årige midtbanekreatør nemlig sat i forbindelse med et skifte til Spartak Moskva af russiske medier, men et skifte kom aldrig på plads, og han er altså stadig at finde på Heden.

Nu åbner spillerens agent, Evandro Ferreira, op for, hvad der skete i forhandlinger med russerne og bekræfter, at Spartak Moskva prøvede at presse prisen ned med hjælp fra en anden klub.

Historien starter imidlertid med et opslag på det sociale medie Telegram. Forleden kunne en fan af klubben nemlig skrive på det sociale medie, at Spartak Moskva forsøgte at forhandle med FC Midtjylland og Evander igennem en anden klub, FC Ufa. Først senere fandt brasilianerens agent ifølge opslaget så ud af, at han forhandlede med de samme personer, når han forhandlede med Ufa, som når han forhandlede med Spartak Moskva.  

Det har fået metaratings.ru til at spørge ind til historien, og den bekræftes delvist af Evandro Ferreira.

– Ja, jeg hørte fra repræsentanter fra Midtjylland, at der virkelig var et tilbud fra Ufa på Evander. Jeg tror, Spartak forsøgte at købe spilleren gennem et tilbud fra Ufa. Det blev gjort for at holde Evanders pris nede. Det var Spartaks hensigt.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan skal millionerne fordeles?

– Jeg ved ikke, hvorfor aftalen ikke gik igennem. Folk fra Spartak kommunikerede kun med mig i henhold til Evander – angående hans kvaliteter, betingelser og så videre. Alle økonomiske anliggender tog Spartak direkte med Midtjylland. Jeg aner ikke, hvorfor Spartak ikke afsluttede det, de startede, siger Evandro Ferreira ifølge metaratings.ru.

En forbindelse mellem FC Ufa og Spartak Moskva kan findes i forbindelse med sidstnævntes direktør Shamil Gazizov. Han var direktør hos Ufa fra 2012 indtil den forgangne sommer, hvor han blev ansat i Spartak Moskva. 

Evander har spillet 15 kampe for FC Midtjylland i denne sæson med et mål og et oplæg til følge.

Læs også:AC Horsens kalder “den nye Bubacarr Sanneh” til forhandlingsbordet
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Læs også:Optakt: OB – AaB




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Skidt nyt om Lukas Lerager

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’