Når der i dag, søndag, spilles derby i Parken, vil FC København hylde klubbens tidligere stjerne Viktor Fischer.
Det oplyser FC København på sin hjemmeside.
– Forud for dagens Derby hylder vi en særlig spiller. Viktor Fischer kommer nemlig i Parken og får endelig den hyldest, han fortjener. Derfor opfordrer vi alle til at være på plads i Parken i god tid.
– Han kom til København i januar 2018 fra FSV Mainz 05 og spillede i den hvide trøje med nummer 7 på ryggen indtil sommeren 2021, hvor han skiftede til Royal Antwerp FC i Belgien.
– Men vi ønsker ikke kun at sige tak for de flotte mål, oplæg og driblinger. For med sin karakter og personlighed vil Viktor Fischer altid have en særlig plads i vores historie. Han gik på mange måder forrest i sin tid i klubben. Både på og uden for banen, skriver FC København på sin hjemmeside.
Hyldesten vil foregå 13.40 – altså godt 20 minutter før kampstart mod Brøndby IF.
I efteråret opfordrede Tobias Sonne Olsen, FC København-fan i Tipsbladets Fanklubben, netop “løverne” til at hylde Viktor Fischer og indlemme ham i Legends Club.
– Viktor Fischer var og er et forbillede. Han tog bladet fra munden og talte åbent imod homofobi i fodbold – en problematik, som stadig præger sporten. Uge efter uge ser vi typer lave homofobiske gestikuleringer – både på Sektion 12, Sydsiden og andre mindre stemningsafsnit. Det er helt gratis for mig at sige, at de typer er en skændsel for vores klubber, og de gør, at fodbolden for evigt vil være en sport, hvor der ikke er plads til alle. Men Viktor Fischer valgte at tale imod de ignorante typer – det vil jeg altid takke ham for, skrev han dengang.
Læs hele indlægget “Kære FCK: Hyld nu Viktor Fischer” lige her.
Nu kommer hyldesten så for Viktor Fischer, der stoppede karrieren i 2023 som 29-årig. I FCK scorede han 29 mål i 120 kampe.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej