– Han er en offensivspiller, som kan begå sig på begge kanter. Han er mere boldfast end nogle af vores andre spillere i offensiven, han er god med begge ben og en dygtig dribler. Han kan blive en rigtig publikumsfavorit, ham her. Han har et stort repertoire af driblinger.
Allerede for halvanden uge siden luftede FC Nordsjælland-cheftræner Flemming Pedersen sin beundring for Simon Adingras talent. Han var en af de nye folk i førsteholdstruppen, og det tyder på, at Pedersen ikker er den eneste, der har set et stort lys i den ivorianske dribler.
Læs også:Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit
Gareth Henderby, der er head of academies, forudser, at Adingra kommer til at overraske en masse mennesker i Superligaen, mens spillerens hidtidige træner på U19-holdet, Kasper Kurland, kommer med en lignende forudsigelse på FCN’s hjemmeside.
– Det er svært at sammenligne ham med de øvrige spillere, for han er lidt sin egen. Hans driblinger er på et meget højt niveau, og det er også hans absolut største kendetegn og styrke. Han kan drible sig ud af hvad som helst, og han skal nok få drevet gæk med nogle Superliga-backs, når først han begynder på sine slalomdriblinger og accelerationer, siger han og maner så til besindighed.
Læs også:FCN-ejeres firma købte udstyr for diktatur: Det har aldrig set værre ud
– Man skal dog også huske på, at Simon stadig er ung, og han skal fortsat vænne sig til tempoet i Superligaen, så der vil selvfølgelig være en tilvænningsperiode for ham. Men Simon er meget dedikeret til at påvirke sit liv og sin fremtid i en positiv retning, og hvis han bliver ved med at arbejde hårdt, skal chancerne nok komme.
19-årige Simon Adingra kom til Farum for et år siden fra Right to Dream-akademiet i Ghana. Siden har han spillet otte U19-ligakampe, scoret fire mål og lagt op til fem.
Læs også:Superliga-klub ejes fra berygtet skattely: Det er et ekstremt rødt flag
Læs også:Ny formand slår fast: FCN vil stadig gerne flytte
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Brian Riemer peger på tre årsager
FCM stanger lang karantæne ud til fan
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
