Transferdeadline nærmer sig med hastige skridt, og der kan ske ting og sager i den fynske Ådal.
OB har indtil videre haft et travlt transfervindue med Izunna Uzochukwu og Frederik Tingager, der har forladt klubben, mens André Rømer, Marco Lund og Troels Kløve er kommet til fra andre danske klubber. Men dermed sættes ikke det sidste punktum.
Med godt to døgn tilbage af januars transfervindue fastslår OB’s sportsdirektør Jesper Hansen, at han arbejder på at forstærke Superligaens aktuelle nummer otte.
– Vi forventede et stille og roligt vindue, og det har det jo ikke været. Vi kigger, og det gør vi indtil sidste time – det gælder både ind og ud. Status lige nu er, at vi forventer, at der kan ske noget, men meget mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt, siger Jesper Hansen til podcasten Stemmer fra Ådalen
Er I ude at jagte en forstærkning?
– Det er vi, og det har vi været noget tid. Vi er ude for at se, om vi kan finde en spiller, inden vinduet lukker, siger OB-bossen, der ikke vil komme ind på, hvilken position han ønsker at forstærke.
En spiller, der helt sikkert er på vej væk fra OB, er Joan Simun Edmundsson. Offensivspilleren er ikke med OB på træningslejr, fordi der arbejdes på en transfer, og tidligere på dagen kunne Nordic Bet fortælle, der angiveligt har et godt øje til ham.
Det skydes dog til jorden i OB-lejren, der afviser, at Brøndby har henvendt sig.
– Nej, det har de ikke, siger Jesper Hansen og tilføjer om færingen, der er på vej væk fra klubben:
– Vi har haft et langt forløb med Joan og hans situation, og i forhold til det arbejder vi sammen med agenten på at finde en løsning. Det bliver ud af Danmark. Jeg har ikke hørt noget fra Brøndby. Man ved aldrig, hvad der sker, men det er ikke det, Joan eller hans agent har givet udtryk for kunne være en mulighed.
Joan Simun Edmundsson har et halvt år tilbage af sin kontrakt med OB.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
