OB bekræfter: Michael Hemmingsen siger farvel

Michael Hemmingsen er færdig som sportschef i OB.



Tipsbladet kunne mandag afsløre, at Michael Hemmingsen er færdig som sportschef i OB, og nu bekræfter Superliga-klubben, at fynboen har haft sin sidste arbejdsdag. 

OB er i gang med en større ændring af organisationen, og det kostede tidligere på dagen Peter Feher jobbet som assistenttræner, og nu er Michael Hemmingsen altså også fortid som sportschef.

– Michael har bidraget med en masse positive ting for klubben, og jeg ønsker ham alt det bedste i fremtiden. Jeg har taget en beslutning ud fra, hvordan jeg ser, at klubben skal organisere sig i forhold til de udfordringer, der ligger forude, og her er klarhed et nøgleord for organisationskonstruktionen, og det skal afspejle rollerne og deres jobbeskrivelser. Jeg vil derfor gradvist bygge organisationen op med de roller, der giver os mest mulig effekt, og så vender vi retur, når der er mere at fortælle, siger fodbolddirektør Björn Wesström.

Hovedpersonen selv tager afskeden med oprejst pande, og han er ikke overrasket.

–  I forbindelse med ansættelsen af Björn opstod der en situation i forhold til fordelingen af ansvarsområder, hvor en del af de opgaver, jeg blev ansat til at udføre, ikke længere var til stede, og derfor er løsningen omkring mit ophør helt forventeligt. OB har en stor plads i mit gamle fodboldhjerte, og jeg har været glad for at være en del af klubben igen i de seneste to år.

– Jeg har lært meget, som jeg kan tage med videre, og jeg har nydt samarbejdet med Niels Thorborg og alle ansatte i både Odense Sport & Event og i OB. Vi har sat en stærk kurs for fremtiden, som vil være indbringende for OB, og jeg ønsker OB alt det bedste i fremtiden, siger Michael Hemmingsen. 

Michael Hemmingsen har foruden sportschef også været assistenttræner, midlertidig cheftræner og spiller i OB, hvor han er noteret for 410 førsteholdskampe. 







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er FCM’s Europa League-modstander

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rangerer AGF over Lech Poznan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

England – Kroatien

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

Portugal – DR Congo

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Meget hård tilskuerstraf til FCK