Optakt: SønderjyskE-Randers FC

Første gang, de tørnede sammen, vandt SønderjyskE 6-1, og i andet forsøg vandt Randers 2-0. Hvem sikrer sig den endelige håneret?



Status:

Skal man tale om et hold, der indtil videre har haft en god påske, så må det siges at være SønderjyskE. Skærtorsdag bankede Haderslev-klubben Silkeborg med 5-0 på udebane i den livsvigtige bundkamp. Der satte sønderjyderne igen, igen igen, igen en fed streg under, at de er hamrende gode, når det spidser til, og en ny sæson i landets bedste fodboldrække skal sikres.

Om SønderjyskE kan man virkelig tale om et hold, der ved, hvordan man håndterer det at ligge i bunden. Der er ikke så mange titler i det, men så sin vis er det ganske imponerende.

5-0-sejren over Silkeborg var imidlertid ikke sæsonens største for SønderjyskE. Den hentede holdet i første spillerunde, da det blev til en 6-1-sejr over lige præcis søndagens modstander Randers FC.

Den plet har hængt over hovederne på et ellers succesfuldt Randers-mandskab lige siden, og søndag har de altså langt om længe chancen for at vaske den væk. De gjorde det til dels tidligere på måneden, da kronjyderne vandt 2-0 over SønderjyskE på hjemmebane, men det er svært at forestille sig, at topholdet føler, de har taget endegyldigt revanche for ydmygelsen endnu.

Randers FC har vundet fire af de seneste fem Superliga-kampe, og SønderjyskE kommer som skrevet med en kæmpe succesoplevelse i bagagen, så det er to hold i medvind, der krydser klinger i søndagens første Superliga-kamp.

Profil: Da Lasse Vibe gik på banen i Silkeborg skærtorsdag, havde han ikke scoret i Superligaen siden 28. oktober 2012, og den engang landsholdsaktuelle offensivspiller var gledet en lille smule ud i glemslen. Men så bankede Vibe tre bolde i kassen i 5-0-sejren, og dermed kan man igen høre fuglen synge på de danske stadions. Vibe har imidlertid startet ude i hovedparten af SønderjyskE’s kampe i foråret, så det skal blive spændende at se, om hattricket har bragt ham tilbage i start 11’eren.

Dom: SønderjyskE kommer med en storsejr i frisk erindring, og Lars Søndergaards tropper er gode hjemme i Haderslev, men Randers FC er bare en tand bedre i denne sæson, og kronjyderne vinder udekampen 2-0.

Bud på startopstillinger:

SønderjyskE (4-5-1):
Skender- Hart, Lodberg, Afolabi, Swerts- Vibe, Hansen, Hansen, Madsen, Hedinsson- Absalonsen.

Skader: Muusmann, Hansen, Salami
Karantæner: Ingen

Randers FC (4-4-2):
Ousted- Thomsen, Fenger, Sørensen, Tamboura- Kamper, Keller, Bjarnason, Borring- Brock-Madsen, Schwartz.

Skader: Van der Schaaf, Egholm, Rise
Karantæner: Ingen

På TV: Søndag klokken 15.00 på TV3 Sport 1.

 







LIVE

LIVE: Zlatan afslører nyt stort job

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu forklarer Noah Nartey

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Troels Bech slår fast: Glem det!

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Interessant afsløring

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Manchester City – Real Madrid

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Sådan har du aldrig set dem før

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe