PL-dansker var i spil i tre Superliga-klubber

Emiliano Marcondes var et emne i flere Superliga-klubber men endte med ikke at rykke tilbage til Danmark.



Det har været nogle hektiske dage i transfervinduet, der lukkede i Danmark natten mellem onsdag og torsdag.

Flere Superliga-klubber undersøgte markedet for angribere og offensive spillere, og en af de spillere, der var i cirkulation, var Bournemouths 27-årige dansker Emiliano Marcondes.

Marcondes skiftede for et år siden fra Brentford til Bournemouth, og klubben på sydkysten rykkede op i Premier League.

Der er hård kamp om spilletiden i klubben, og denne sommer har både danske klubber og Emiliano Marcondes undersøgt muligheden for, om et samarbejde var en god idé.

174185

Som Ekstra Bladet først rapporterede onsdag, var Emiliano Marcondes et emne i FC Midtjylland, der kiggede efter angribere og wings efter en meget alvorlig skade til Júnior Brumado, der meget vel kan koste ham resten af sæsonen.

Men Bournemouths fyring af Scott Parker oven på 0-9-nederlaget til Liverpool fik Emiliano Marcondes til at genoverveje situationen i en grad, så det ikke var tæt på en aftale.

FC Nordsjælland så ifølge Tipsbladets oplysninger også set nærmere på Marcondes, mens der også var sonderinger omkring Brøndby IF, uden det var nær så konkret eller på nogen måde tæt på, som det var med FC Midtjylland.

Bournemouth skal have krævet en god betaling for en eventuel aftale, der skulle holde Premier League-klubben tæt på omkostningsfri i forhold til Marcondes’ løn, noget der, alt efter en endelig forhandling, kunne have kostet et pænt millionbeløb for en lejeaftale.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TransferLIVE: OB bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Ecuador – Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Schweiz – Canada

FC Barcelona køber VM-angriber

Lufter vild Ronaldo-teori

VM i tal: Så vildt har det været

FC Midtjylland forlænger med stort talent

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åbner op for sommertransfer

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!