Talentarbejdet skal optimeres i Randers, og derfor har Superliga-klubben ansat Claus Stenum Jensen, som tidligere har været talentchef i Hobro. Han har også tidligere trænet flere hold i Randers Freja.
Claus Stenum Jensen kommer til at arbejde med et struktureret talentudviklingsarbejde, og det skal være med til at løfte børne- og ungdomsfodbold i hele Kronjylland.
– Vi vil gerne styrke indsatsen på talentområdet, så derfor har vi ansat Claus, som blandt andet skal stå for det nye topcenter-projekt, som vi er en del af via DBU. Det har til formål at skabe et mere elitært og struktureret talentudviklingsarbejde helt ned til U10. Med ansættelsen af Claus håber vi på ikke kun at løfte børne- og ungdomsfodbolden i Randers FC, men i hele Kronjylland, hvor vi håber i fremtiden at kunne tage et endnu større ansvar for udviklingen af spillere., fortæller Randers FC-direktør Michael Gravgaard.
Hovedpersonen selv ser også frem til at vende tilbage til Randers, hvor han skal arbejde på fuld tid.
– Jeg har været rigtig glad for min tid i Hobro, hvor jeg har været med til at udvikle klubbens talentafdeling som T+ træner og talentchef, og det var svært at forlade klubben. Mit job i Hobro har været en blanding af skolelærer med mange af fodbold- og idrætstimer på Bymarkskolen, 10. klasse og Søndre Skole og talentchef i Hobro IK. Da jeg fik tilbuddet fra Randers FC om at arbejde med fodbold på fuld tid, så valgte jeg at sige ja tak, da lige netop arbejdet med spillere fra U10 til U15 altid har haft min allerstørste interesse, fortæller han til klubbens hjemmeside.
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Brøndby henter keeper – her er planen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
OPTAKT
