Pas på, Randers: Det er dyrt i ingenmandsland

SPILLERBUDGETTER: Randers’ budget er både til Superliga-fodbold men også til, at man i en dårlig sæson kan rykke ned i 1. Division, og det plager randrusianerne.



Hvad har Randers FC til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.

Her er det Randers FC, der er i den sorte finans-gryde, præcis som klubben også risikerer at komme det i en historisk dyr – og i bunden tæt – Superliga.


Randers FC
Anslået spillerbudget i 2023/24: 30
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 5,1
Salg: 12
Dyreste nye spiller: John Björkengren, midtbanespiller hentet fra en rotationsrolle i Serie A-klubben Lecce og senest et lejeophold i Brescia.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 54,7
Afskrivninger transfers: 8,4
Årsresultat: 28,2

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Her er de om et år
Den sportslige ledelse vil sandsynligvis gerne hæve budgettet, men under hele diskussionen ligger det samme skisme, der fik klubbens bestyrelse og ejerkreds til at lede efter en ny ejer i flere år: Man føler bare ikke, der er de nødvendige midler i byen til at matche eksempelvis AGF og OB.

Analyse
I flere år var Randers det, data- og finanstyperne nok ville kalde en ‘outlier’ i Superligaen, hvor man præsterede en del over, hvad budgettet burde række til.

Begrebet stammer blandt andet fra amerikansk sport, og problemet for klubber som Randers er, at der her i modsætning til i USA eksisterer nedrykning, når man ikke præsterer over forventning men tværtimod rammer forbi taktikken, træneren og de nye spillere.

I Randers er tiltroen der stadig til både træner og trup, men det ligner unægtelig en af de sæsoner, alle kunne have frygtet (eller måske håbet steder som i Århus) på forhånd efter års succes under Thomas Thomasberg.

Der er indikationer på, at det chanceskabende spil er bedre nu end i slutfasen under førnævnte træner, men det ændrer ikke på, at vi spændt følger med i, om direktør Søren Pedersen og hans folk har fundet de nye spillere, der gør forskellen især i de to felter.

Randers har finansielt musklerne til at spille i Superligaen - problemet er bare, at feltet fra nummer syv til 11 i finansligaen er så tæt, at Randers ikke er vaccineret mod at rykke ned i en dårlig sæson.

Over tid vil Randers gerne bevæge sig længere væk fra den streg, sportsligt og finansielt - problemet er bare, at den i disse år nok kommer tættere på, fordi så mange lige under Randers i hierarkiet sprøjter ekstra millioner afsted efter nye spillere.

Det kan være dyrt at befinde sig i Ingenmandsland, og nogle gange risikerer man også, at der er gravet sportslige og finansielle landminer ned, der ikke er markeret på noget kort.





Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde




EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

FC København byder på kantspiller

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kommer til AGF efter monstersæson



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Voldsom lønnedgang i Brøndby

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Brøndby forhandler om stor transfer

– Det er forfærdeligt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Storklub lurer på Jonas Wind

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

I chok over Tottenham

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon