Pas på, Randers: Det er dyrt i ingenmandsland

SPILLERBUDGETTER: Randers’ budget er både til Superliga-fodbold men også til, at man i en dårlig sæson kan rykke ned i 1. Division, og det plager randrusianerne.



Hvad har Randers FC til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.

Her er det Randers FC, der er i den sorte finans-gryde, præcis som klubben også risikerer at komme det i en historisk dyr – og i bunden tæt – Superliga.


Randers FC
Anslået spillerbudget i 2023/24: 30
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 5,1
Salg: 12
Dyreste nye spiller: John Björkengren, midtbanespiller hentet fra en rotationsrolle i Serie A-klubben Lecce og senest et lejeophold i Brescia.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 54,7
Afskrivninger transfers: 8,4
Årsresultat: 28,2

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Her er de om et år
Den sportslige ledelse vil sandsynligvis gerne hæve budgettet, men under hele diskussionen ligger det samme skisme, der fik klubbens bestyrelse og ejerkreds til at lede efter en ny ejer i flere år: Man føler bare ikke, der er de nødvendige midler i byen til at matche eksempelvis AGF og OB.

Analyse
I flere år var Randers det, data- og finanstyperne nok ville kalde en ‘outlier’ i Superligaen, hvor man præsterede en del over, hvad budgettet burde række til.

Begrebet stammer blandt andet fra amerikansk sport, og problemet for klubber som Randers er, at der her i modsætning til i USA eksisterer nedrykning, når man ikke præsterer over forventning men tværtimod rammer forbi taktikken, træneren og de nye spillere.

I Randers er tiltroen der stadig til både træner og trup, men det ligner unægtelig en af de sæsoner, alle kunne have frygtet (eller måske håbet steder som i Århus) på forhånd efter års succes under Thomas Thomasberg.

Der er indikationer på, at det chanceskabende spil er bedre nu end i slutfasen under førnævnte træner, men det ændrer ikke på, at vi spændt følger med i, om direktør Søren Pedersen og hans folk har fundet de nye spillere, der gør forskellen især i de to felter.

Randers har finansielt musklerne til at spille i Superligaen - problemet er bare, at feltet fra nummer syv til 11 i finansligaen er så tæt, at Randers ikke er vaccineret mod at rykke ned i en dårlig sæson.

Over tid vil Randers gerne bevæge sig længere væk fra den streg, sportsligt og finansielt - problemet er bare, at den i disse år nok kommer tættere på, fordi så mange lige under Randers i hierarkiet sprøjter ekstra millioner afsted efter nye spillere.

Det kan være dyrt at befinde sig i Ingenmandsland, og nogle gange risikerer man også, at der er gravet sportslige og finansielle landminer ned, der ikke er markeret på noget kort.





Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

En historisk katastrofe for Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Tullberg revser medier og roser Neestrup



LIVE

LIVE: Tjekkisk stjerne delte Mads Hermansen-info

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Rasmus Højlund har ikke set det før



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Tottenham præsenterer ny træner

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Pinligt! Danmark brænder på stribe



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiet – Danmark

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp