Pas på, Randers: Det er dyrt i ingenmandsland

SPILLERBUDGETTER: Randers’ budget er både til Superliga-fodbold men også til, at man i en dårlig sæson kan rykke ned i 1. Division, og det plager randrusianerne.



Hvad har Randers FC til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?

Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.

Her er det Randers FC, der er i den sorte finans-gryde, præcis som klubben også risikerer at komme det i en historisk dyr – og i bunden tæt – Superliga.


Randers FC
Anslået spillerbudget i 2023/24: 30
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 5,1
Salg: 12
Dyreste nye spiller: John Björkengren, midtbanespiller hentet fra en rotationsrolle i Serie A-klubben Lecce og senest et lejeophold i Brescia.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 54,7
Afskrivninger transfers: 8,4
Årsresultat: 28,2

Alle tal er angivet i millioner kroner.

Her er de om et år
Den sportslige ledelse vil sandsynligvis gerne hæve budgettet, men under hele diskussionen ligger det samme skisme, der fik klubbens bestyrelse og ejerkreds til at lede efter en ny ejer i flere år: Man føler bare ikke, der er de nødvendige midler i byen til at matche eksempelvis AGF og OB.

Analyse
I flere år var Randers det, data- og finanstyperne nok ville kalde en ‘outlier’ i Superligaen, hvor man præsterede en del over, hvad budgettet burde række til.

Begrebet stammer blandt andet fra amerikansk sport, og problemet for klubber som Randers er, at der her i modsætning til i USA eksisterer nedrykning, når man ikke præsterer over forventning men tværtimod rammer forbi taktikken, træneren og de nye spillere.

I Randers er tiltroen der stadig til både træner og trup, men det ligner unægtelig en af de sæsoner, alle kunne have frygtet (eller måske håbet steder som i Århus) på forhånd efter års succes under Thomas Thomasberg.

Der er indikationer på, at det chanceskabende spil er bedre nu end i slutfasen under førnævnte træner, men det ændrer ikke på, at vi spændt følger med i, om direktør Søren Pedersen og hans folk har fundet de nye spillere, der gør forskellen især i de to felter.

Randers har finansielt musklerne til at spille i Superligaen - problemet er bare, at feltet fra nummer syv til 11 i finansligaen er så tæt, at Randers ikke er vaccineret mod at rykke ned i en dårlig sæson.

Over tid vil Randers gerne bevæge sig længere væk fra den streg, sportsligt og finansielt - problemet er bare, at den i disse år nok kommer tættere på, fordi så mange lige under Randers i hierarkiet sprøjter ekstra millioner afsted efter nye spillere.

Det kan være dyrt at befinde sig i Ingenmandsland, og nogle gange risikerer man også, at der er gravet sportslige og finansielle landminer ned, der ikke er markeret på noget kort.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FC København interesseret i Jonas Kersken

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Udeladt – kan slet ikke spille

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Superliga-træner måtte give meget svær besked

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Vil til Premier League – United foran Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Nu taler Messi

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland