Hvad har Randers FC til spillerkøb og lønninger i den nye sæson?
Som noget tidligere på sommeren ser vi her nærmere på budgetterne i de 12 klubber i den nye Superliga-sæson, efter transfervinduet er lukket.
Her er det Randers FC, der er i den sorte finans-gryde, præcis som klubben også risikerer at komme det i en historisk dyr – og i bunden tæt – Superliga.
Randers FC
Anslået spillerbudget i 2023/24: 30
Transfervinduet sommeren 2023
Køb: 5,1
Salg: 12
Dyreste nye spiller: John Björkengren, midtbanespiller hentet fra en rotationsrolle i Serie A-klubben Lecce og senest et lejeophold i Brescia.
Seneste årsregnskab
Personaleudgifter: 54,7
Afskrivninger transfers: 8,4
Årsresultat: 28,2
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Her er de om et år
Den sportslige ledelse vil sandsynligvis gerne hæve budgettet, men under hele diskussionen ligger det samme skisme, der fik klubbens bestyrelse og ejerkreds til at lede efter en ny ejer i flere år: Man føler bare ikke, der er de nødvendige midler i byen til at matche eksempelvis AGF og OB.
Analyse
I flere år var Randers det, data- og finanstyperne nok ville kalde en ‘outlier’ i Superligaen, hvor man præsterede en del over, hvad budgettet burde række til.
Begrebet stammer blandt andet fra amerikansk sport, og problemet for klubber som Randers er, at der her i modsætning til i USA eksisterer nedrykning, når man ikke præsterer over forventning men tværtimod rammer forbi taktikken, træneren og de nye spillere.
I Randers er tiltroen der stadig til både træner og trup, men det ligner unægtelig en af de sæsoner, alle kunne have frygtet (eller måske håbet steder som i Århus) på forhånd efter års succes under Thomas Thomasberg.
Der er indikationer på, at det chanceskabende spil er bedre nu end i slutfasen under førnævnte træner, men det ændrer ikke på, at vi spændt følger med i, om direktør Søren Pedersen og hans folk har fundet de nye spillere, der gør forskellen især i de to felter.
Randers har finansielt musklerne til at spille i Superligaen - problemet er bare, at feltet fra nummer syv til 11 i finansligaen er så tæt, at Randers ikke er vaccineret mod at rykke ned i en dårlig sæson.
Over tid vil Randers gerne bevæge sig længere væk fra den streg, sportsligt og finansielt - problemet er bare, at den i disse år nok kommer tættere på, fordi så mange lige under Randers i hierarkiet sprøjter ekstra millioner afsted efter nye spillere.
Det kan være dyrt at befinde sig i Ingenmandsland, og nogle gange risikerer man også, at der er gravet sportslige og finansielle landminer ned, der ikke er markeret på noget kort.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
