Revser Jordan Larsson: Kun interesseret i én ting

Jordan Larsson har ikke efterladt noget stort indtryk i Schalke 04, som han angiveligt skifter ud med FC København frem til sommer.



249 mål i knap 500 kampe står den svenske legende Henrik Larsson noteret for som aktiv spiller.

Helt så imponerende er hans søn, Jordan Larssons, statisikker ikke, og der er også lang vej, hvis han skal op i nærheden af farmands storhed. Nu skal han dog forsøge at komme tættere på gennem et lejeophold i FC København.

B.T. skriver, at FC København og svenskerens klub Schalke 04 er blevet enige om en kort aftale frem til sommer. Offensivspilleren drog til Bundesligaen sidste sommer, hvor han ikke ligefrem har imponeret.

– Jordan har ikke gjort det særlig godt i de seneste to kampe, hvor han spillede som offensiv midtbanespiller. Han gør det generelt bare ikke særlig godt. Han forsøger at give offensiven noget liv, men det fungerer ikke helt, siger Toni Lieto, der dækker Schalke 04 tæt som redaktør for Kicker, til Tipsbladet.

Nul mål er det blevet til i 12 kampe for Jordan Larsson, der tidligere har scoret masser af mål i IFK Norrköping og Spartak Moskva. Men i Schalke 04 fungerer hans fokus på at score mål bare ikke.

– Når man forsvarer, så kan man ikke spille med Jordan, da han efter min mening primært er interesseret i at spille offensiv fodbold. Jeg mener, at han kun ønsker at score mål og hjælpe holdet offensivt. Nogle gange glemmer han at hjælpe holdet defensivt. Han er ikke særlig nærkamspstærk eller god til at forsvare, så det skal han gøre bedre fremadrettet.

Ifølge Toni Lieto så hjælper det heller ikke Jordan Larsson, at han er søn af den tidligere stjerneangriber Henrik Larsson, der bragede mål ind for blandt andre Celtic og FC Barcelona.

– Når man hører navnet "Larsson" her i Tyskland, så bliver han altid nævnt som Henrik Larssons søn. Det er svært at stå i skyggen af sin far. Det er også svært at være bror til Leroy Sané, som også spiller i Schalke (Sidi Sané), og det er også svært for ham. Man forsøger at være sin egen, men det kan være svært at træde ud af skyggen, hvilket kan påvirke dig som spiller.

Hvor god synes du, at Jordan Larsson er?

– Jeg synes, at han er en god spiller, og jeg mener, at han kan blive en god spiller. Han har masser af fart, hvilket han er en af få, der har i Schalke. Men jeg føler, at han kunne have udnyttet det bedre. Han kunne være kommet til flere chancer, men det er også svært at spille for et hold, som ligger i bunden og forsvarer meget. Men jeg mener, at han kunne have gjort det bedre.

I FC København kommer han til at spille på et hold, der har bolden noget mere, hvilket kun vil gavne Jordan Larssons spidskompetencer. Jordan Larsson har spillet det meste af sin karriere som den forreste angriber.

Han kan også gøre sig på højre kant, hvor han trækker ind i banen og skyder med sit venstre ben, ligesom han også egner sig til at spille som 10'er.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE



Han peger på Simon Kjær

Ny nedtur for Ansu Fati

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

– Du har udstråling som tagpap

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Overvejer Mathias Jensen-køb

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Fælder dom over Højlund

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Henter dansker – får god pakke

Presset Frank: Her er vores store problem

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Et frygteligt scenarie

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026