Riza Durmisi: Brøndby ikke min favoritklub længere

Riza Durmisi har stadig ikke klinket skårene med Carsten V. Jensen, og venstrebacken ønsker ikke at spille for Brøndby, om han så fik 75 millioner kroner for det.



Da Riza Durmisi forlod Brøndby IF i 2016 for at erobre fodboldens verden, lå det i kortene, at han en dag ville vende tilbage til sin barndomsklub. Det er der intet, der tyder på her otte år senere.

De Brøndby-fans, der så ofte har hyldet Riza Durmisi, har venstrebacken stadig et varmt forhold til, men selve klubben står ikke længere Durmisis hjerte nært.

Det fastslår den tidligere danske landsholdsspiller i et interview med Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl, der på vegne af Tipsbladet har stillet spørgsmål til den 30-årige venstre back, som for nyligt er skiftet til LKS Lodz.

– Det var min favoritklub, men ikke længere, siger Riza Durmisi.

Balladen opstod i 2020, hvor Riza Durmisi troede, han var på vej tilbage til Brøndby IF, men i stedet valgte de blå-gule at hente Blas Riveros. Det var Carsten V. Jensen, der tog den beslutning, og efterfølgende var Durmisi ude med riven efter Brøndby-ledelsen med "CV" i spidsen.

Man siger, at tiden læger alle sår, men her nogle år senere har Riza Durmisis syn på Brøndby tilsyneladende ikke ændret sig.

– Du har læst artiklerne, så du ved, hvad der skete dengang. Det var min yndlingsklub. Jeg har været der i mange år. Jeg spillede for dem af hele mit hjerte, men alt har ændret sig siden da. Jeg har ingen kontakt med Brøndby i øjeblikket, men jeg elsker stadig klubbens fans, fastslår Riza Durmisi.

Hvis du fik et tilbud fra Brøndby nu, ville du så afvise det?

– Det afhænger af indholdet, og hvornår de henvender sig. Jeg kan ikke med sikkerhed sige, at jeg for altid vil afvise det. Men i øjeblikket? Ja. Også selvom de gav mig 10 millioner euro (75 millioner kroner, red.).

– Jeg har forpligtet mig til at spille for ŁKS, og det er her, jeg er nu. Det er mit fokus, selvom Brøndby er min klub. Jeg bor syv minutter fra stadion. Måske vil situationen ændre sig en dag, men lige nu har jeg ikke lyst til at vende tilbage.

Forstår Kamil Wilczek
I Polen, hvor Riza Durmisi nu slår sine folder, er Brøndby IF mest kendt som den klub, Kamil Wilczek huserede for, og ikke mindst for de fans, der blev dybt sårede og rasende, da den polske angriber skiftede til FC København. 

Dengang i 2020 var Riza Durmisi også ude med riven efter Kamil Wilczek, men i bund og grund forstår han godt, at angriberen valgte at takke ja til det lukrative tilbud fra FC København.

– Jeg forstår ham i den forstand, at han er fra Polen, og denne rivalisering mellem klubberne derfor ikke var så vigtig for ham. I mit tilfælde er det utænkeligt (at skifte til FC København, red.). Sådan et skifte er forbudt, fastslår Durmisi.

Fik bedre økonomiske tilbud
Riza Durmisi har indgået en aftale med LKS Lodz frem til sommer, og dermed skal den tidligere danske landsholdsspiller i det kommende forår kæmpe for at undgå nedrykning i den polske liga. Det er en noget anden hverdag for Dumisi, der har slået sine folder på fornemme adresser i Serie A og La Liga. 

I sidste ende var det dog LKS Lodz, der fristede ham mest, selv om han kunne have tjent mere andre steder.

– Jeg havde tilbud, der var meget bedre økonomisk – eksempelvis fra Tyrkiet. Selv sportsdirektøren for ŁKS så disse tilbud. Jeg kunne tage dertil, men penge er ikke det vigtigste for mig. Efter de skader, jeg har døjet med, er det vigtigste for mig følelsen af ​​lykke. Jeg er interesseret i projektet, hvordan jeg kan bidrage og føle mig vigtig, fastslår Durmisi.

Aftalen udløber til sommer, men danskeren er åben for et meget længere ophold i LKS Lodz.

– Hvis jeg har en god indflydelse på holdet, så bliver jeg her længere. Måske bliver jeg træner her en dag – eller får en anden rolle. Man ved aldrig, slutter den tidligere Brøndby-profil.

I øjeblikket befinder Riza Durmisi sig i en lidt beklemt situation i LKS Lodz. Klubben kan nemlig ikke registere Durmisi, fordi den skylder penge til en anden dansker – læs mere her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Markant ændring i Silkeborg

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Tyskland – Paraguay