Efter tre-et-halvt år i klubben, ønsker Cesar Santin at prøve sig af et andet sted end FC København. Brasilianeren har været på udkig efter nye udfordringer i over et år, og dette transfervindue var anset som et realistisk springbræt til en karriere under varmere himmelstrøg. Nu må Santin imidlertid væbne sig med tålmodighed mindst et halvt år endnu. FC København ønsker ikke at sælge at sælge den målfarlige brasilianer i denne omgang.
Læs også: Agent: Vi arbejder på Santin-exit
– Jeg havde et møde med Carsten V. Jensen tirsdag, og han lod mig forstå, at FC København står i en delikat situation. Man skal aldrig sige aldrig, men det tyder på, at Cesar bliver i FC København, siger Santins agent, Oliver Cabrera, til tipsbladet.dk.
FC Københavns delikate situation bunder ikke blot i en ny cheftræner, der ønsker kontinuitet i sin trup. Den har også grund i en angribersitauation, hvor Morten Nordstrand – der har kontraktudløb til sommer – står foran Cesar Santin i køen til affyringsrampen. Nordstrand sælges efter alt at dømme i løbet af de kommende uger, og FCK skal derfor have en angriber ind. Skulle Santin også sælges, skulle “Løverne” købe to mand til den forreste kæde, og det ville være en voldsom opgave i et januarvindue. Derfor må Santin vente minimum et halvt år, inden han får forløst sin udlængsel.
– Vi håber, FC København vinder ligaen og kvalificerer sig direkte til Champions League, og så må vi tage snakken om et salg igen til sommer, bedyrer Oliver Cabrera.
Cesar Santin, der kom til FC København fra svenske Kalmar FF i sommeren 2008, har kontrakt med “Byens hold” indtil 30. juni 2013.
LIVE
LIVE: To danskere på tavlen i Europa
EKSKLUSIVT
Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’
TOPNYHED
Andreas Cornelius-agent langer ud
NYHEDER
Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
– Så er han nok færdig Manchester United!
INTERVIEW
Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’
EKSKLUSIVT
Farzam om FCK: Falder tilbage på transfervinduet
Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.
FANKLUBBEN
Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
OPTAKT
KF Egnatia – FC Midtjylland
MEDIE
Carricks afløser? Har allerede kontaktet Man Utd
AVIS
IFR-leder: Her falder Man City-straffen
Lisandro Martinez til samtale med United-chefer
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
NYHEDER
Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Hearts – FC Nordsjælland
Her kan du se FC København mod Braga
Stor tro på danske hold i Europa
EKSKLUSIVT
Dansk TV-boss jubler: ‘Har aldrig været SÅ heldig’
TOPNYHED
Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid
OPTAKT
AC Horsens – Randers FC
Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’
Straffes for dommer-udtalelse
DAGENS SPILFORSLAG
OPTAKT
Gent – AGF