VIBORG (Tipsbladet): Han viste det i glimt og siden perioder i sæsonen 2023/24, og nu er Serginho blevet en stor af de hotteste navne i ikke bare Viborg men hele Superligaen.
Udlandet sværmer, præstationerne er gode, og der lægges planer i den transferansvarlige del af VFF for, hvad man gør efter Serginho.
Men noget af løsningen kunne man meget vel allerede have i besætningen på kanterne.
Her er der forhåbninger til Charly Nouck, der blev hentet i OB sidste sommer, og efterårets åbenbaring Isak Steiner Jensen, der var uheldig at blive skadet et par kampe inde i forårssæsonen.
Og så har Viborg igen været en tur i udlandet for at hente franske Yonis Njoh.
Det er endnu ikke de vilde mængder førsteholdsfodbold, franskmanden har spillet i karrieren, men efter en god start i Superligaen er man positiv og fortrøstningsfuld i Viborg, også hvis Serginho skulle blive solgt.

Yonis Njoh (nummer to fra venstre) har fået en fin start i Viborg FF. Foto: Alamy
– Yonis har jo været fantastisk for os og gjort det godt. Da Isak blev skadet, kom han ind i positionen og en rolle på holdet og har gjort det rigtig stærkt. Så det er en god signing og en spiller, som vi er glade for, at vi har i mange år endnu, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.
Kan spille flere positioner for Viborg
Den unge franskmand har gjort et godt indtryk i Viborg, hvor han er på et intenst engelskkursus ved siden af træningen og kampene, hvor han i syv runder i ligaen har scoret tre gange.
– Han er en fornuftig ung mand, der gerne vil blive en bedre fodboldspiller. Han er her, fordi han har en stor drøm om at nå langt i fodboldverdenen.
– Han har helt bestemt nogle kompetencer, der kan gøre, at han kommer langt en dag. Men han er også ydmyg og rolig nok til at vide, at det tager nogle skridt, før han kommer dertil. Så det er fedt, han er en dejlig spiller, siger Jakob Poulsen.
Yonis Njoh er højrefodet og kan i Viborg bruges i begge sider alt efter behov og som frontangriber.
Det er oplagt, at Njoh skal konkurrere med Isak Steiner Jensen og Charly Nouck, mens det heller ikke kan udelukkes, at Viborg for konkurrencens skyld henter yderligere en kantspiller, hvis Serginho sælges.
Med Njoh og de andre skadesfri har VFF dog på papiret nok folk til kanterne, hvis man vælger det.
Njoh startede på akademiet i den nuværende Ligue 1-klub Toulouse og rykkede derefter til Orleans i tredjebedste række og siden til Pau i Ligue 2 i 2023, hvor han primært har været indskifter og rotationsspiller, indtil han blev spottet af Viborg og hentet kort før transferdeadline 3. februar.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
NYHEDER