VIBORG (Tipsbladet): Han viste det i glimt og siden perioder i sæsonen 2023/24, og nu er Serginho blevet en stor af de hotteste navne i ikke bare Viborg men hele Superligaen.
Udlandet sværmer, præstationerne er gode, og der lægges planer i den transferansvarlige del af VFF for, hvad man gør efter Serginho.
Men noget af løsningen kunne man meget vel allerede have i besætningen på kanterne.
Her er der forhåbninger til Charly Nouck, der blev hentet i OB sidste sommer, og efterårets åbenbaring Isak Steiner Jensen, der var uheldig at blive skadet et par kampe inde i forårssæsonen.
Og så har Viborg igen været en tur i udlandet for at hente franske Yonis Njoh.
Det er endnu ikke de vilde mængder førsteholdsfodbold, franskmanden har spillet i karrieren, men efter en god start i Superligaen er man positiv og fortrøstningsfuld i Viborg, også hvis Serginho skulle blive solgt.

Yonis Njoh (nummer to fra venstre) har fået en fin start i Viborg FF. Foto: Alamy
– Yonis har jo været fantastisk for os og gjort det godt. Da Isak blev skadet, kom han ind i positionen og en rolle på holdet og har gjort det rigtig stærkt. Så det er en god signing og en spiller, som vi er glade for, at vi har i mange år endnu, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.
Kan spille flere positioner for Viborg
Den unge franskmand har gjort et godt indtryk i Viborg, hvor han er på et intenst engelskkursus ved siden af træningen og kampene, hvor han i syv runder i ligaen har scoret tre gange.
– Han er en fornuftig ung mand, der gerne vil blive en bedre fodboldspiller. Han er her, fordi han har en stor drøm om at nå langt i fodboldverdenen.
– Han har helt bestemt nogle kompetencer, der kan gøre, at han kommer langt en dag. Men han er også ydmyg og rolig nok til at vide, at det tager nogle skridt, før han kommer dertil. Så det er fedt, han er en dejlig spiller, siger Jakob Poulsen.
Yonis Njoh er højrefodet og kan i Viborg bruges i begge sider alt efter behov og som frontangriber.
Det er oplagt, at Njoh skal konkurrere med Isak Steiner Jensen og Charly Nouck, mens det heller ikke kan udelukkes, at Viborg for konkurrencens skyld henter yderligere en kantspiller, hvis Serginho sælges.
Med Njoh og de andre skadesfri har VFF dog på papiret nok folk til kanterne, hvis man vælger det.
Njoh startede på akademiet i den nuværende Ligue 1-klub Toulouse og rykkede derefter til Orleans i tredjebedste række og siden til Pau i Ligue 2 i 2023, hvor han primært har været indskifter og rotationsspiller, indtil han blev spottet af Viborg og hentet kort før transferdeadline 3. februar.
LIVE
TransferLIVE: Chelsea-transfer på plads
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
LIVE
Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
EKSKLUSIVT