VIBORG (Tipsbladet): Han viste det i glimt og siden perioder i sæsonen 2023/24, og nu er Serginho blevet en stor af de hotteste navne i ikke bare Viborg men hele Superligaen.
Udlandet sværmer, præstationerne er gode, og der lægges planer i den transferansvarlige del af VFF for, hvad man gør efter Serginho.
Men noget af løsningen kunne man meget vel allerede have i besætningen på kanterne.
Her er der forhåbninger til Charly Nouck, der blev hentet i OB sidste sommer, og efterårets åbenbaring Isak Steiner Jensen, der var uheldig at blive skadet et par kampe inde i forårssæsonen.
Og så har Viborg igen været en tur i udlandet for at hente franske Yonis Njoh.
Det er endnu ikke de vilde mængder førsteholdsfodbold, franskmanden har spillet i karrieren, men efter en god start i Superligaen er man positiv og fortrøstningsfuld i Viborg, også hvis Serginho skulle blive solgt.

Yonis Njoh (nummer to fra venstre) har fået en fin start i Viborg FF. Foto: Alamy
– Yonis har jo været fantastisk for os og gjort det godt. Da Isak blev skadet, kom han ind i positionen og en rolle på holdet og har gjort det rigtig stærkt. Så det er en god signing og en spiller, som vi er glade for, at vi har i mange år endnu, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.
Kan spille flere positioner for Viborg
Den unge franskmand har gjort et godt indtryk i Viborg, hvor han er på et intenst engelskkursus ved siden af træningen og kampene, hvor han i syv runder i ligaen har scoret tre gange.
– Han er en fornuftig ung mand, der gerne vil blive en bedre fodboldspiller. Han er her, fordi han har en stor drøm om at nå langt i fodboldverdenen.
– Han har helt bestemt nogle kompetencer, der kan gøre, at han kommer langt en dag. Men han er også ydmyg og rolig nok til at vide, at det tager nogle skridt, før han kommer dertil. Så det er fedt, han er en dejlig spiller, siger Jakob Poulsen.
Yonis Njoh er højrefodet og kan i Viborg bruges i begge sider alt efter behov og som frontangriber.
Det er oplagt, at Njoh skal konkurrere med Isak Steiner Jensen og Charly Nouck, mens det heller ikke kan udelukkes, at Viborg for konkurrencens skyld henter yderligere en kantspiller, hvis Serginho sælges.
Med Njoh og de andre skadesfri har VFF dog på papiret nok folk til kanterne, hvis man vælger det.
Njoh startede på akademiet i den nuværende Ligue 1-klub Toulouse og rykkede derefter til Orleans i tredjebedste række og siden til Pau i Ligue 2 i 2023, hvor han primært har været indskifter og rotationsspiller, indtil han blev spottet af Viborg og hentet kort før transferdeadline 3. februar.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER