HERNING (Tipsbladet): Rygterne om en Simon Kjær-retur til FC Midtjylland har længe cirkuleret, og nu bliver det virkelighed.
FC Midtjylland har gennem flere år flirtet med idéen om at hente klubbens tidligere topspillere som Kjær tilbage i roller, når karrieren er ovre, hvilket nuværende formand Claus Steinlein tidligere har fortalt om i interview med Tipsbladet.
Og nu kan Børsen fortælle, at Simon Kjær vender tilbage til FC Midtjylland som bestyrelsesmedlem, et træk der forventes at falde på plads på en ekstraordinær generalforsamling på mandag.
Der har gennem flere år ifølge Tipsbladets oplysninger været forskellige overvejelser omkring Simon Kjær og muligheden for at tilknytte den tidligere landsholdsanfører i forskellige typer roller med berøringspunkter inden for eksempelvis scouting og ambassadør-funktioner, og nu bliver Simon Kjær altså bestyrelsesmedlem.
Læs interviewet med Claus Steinlein her
Det har de seneste år ikke været aktuelt at hente Simon Kjær ind som spiller i FC Midtjylland med tanke på den nu tidligere topspillers vigtige roller og tunge aflønning i Serie A-topklubben AC Milan, hvor Kjærs kontrakt udløb sidste sommer.
FC Midtjylland gjorde i efteråret Claus Steinlein til formand, samtidig med at Steinlein skiftede fra en rolle som direktør i klubben til at være direktør for The Football Collective, den organisation, der ejer såvel FC Midtjylland som søsterklubben Mafra.
Som Tipsbladet kunne afsløre sidste år i flere omgange, har The Football Collective og ejeren Anders Holch Povlsens og dennes folk kig på at udvide kredsen af samarbejdsklubber og projekter.
Således har man haft kig på et fodboldsamarbejde i Rwanda, mens Tipsbladet i oktober kunne afsløre, at man har kig på en investering i Dundee United i Skotland, der er én af flere mulige klubber, man kigger på.
Læs mere om det mulige køb af Dundee United her
FC Midtjylland har åbnet en topmoderne lounge og VIP-bokse på den ene langside og åbnede for halvandet år siden træningsanlægget Dream of 99 i Ikast, der byder på Superligaens bedste faciliteter.
Simon Kjær var del af FC Midtjyllands første akademiårgang, da klubbens ungdomsakademi begyndte i 2004, og forsvarsspilleren blev efter interesse fra Real Madrid og Inter solgt til Palermo med effekt fra sommeren 2008 efter en kort periode som starter i FCM’s midterforsvar.
Kjær spillede for den sicilianske klub i to år og har siden optrådt for Wolfsburg, AS Roma, Lille, Fenerbahce, Sevilla, Atalanta og AC Milan, mens han spillede 132 landskampe for Danmark med EM 2024 i Tyskland som forsvarsspillerens sidste turnering.
FC Midtjylland spillede torsdag aften Europa League-kamp mod Real Sociedad og åbner Superliga-sæsonen søndag hjemme mod Lyngby.

Spændende nyt om Simon Kjær

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Tour de France-hold lukker og slukker

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Vil sprænge banken for Harry Kane

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

– Han er en toptræner

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Stor mystik omkring Emil Højlund

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Viktor Claesson siger stop

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Han er ikke Schmeichel, endnu!

– Det skal I ikke sige til FCK!

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Axelsen kæmper sig videre

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Ærkerivaler gode venner

Netmasker blafrer i Rom

Holger Rune-succes i drama

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Afslører interesse for dansk stjerne

Kom med forslag til Riemer

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Afsløring: U21-landsholdsspiller gør klar til salg
