Pione Sisto er ny spiller i FC Midtjylland.
Den 25-årige tidligere landsholdsspiller er tilbage i Superligaen efter et forløb, der udefra set har været ganske tumultarisk med først forhandlinger i FC København og siden i FC Midtjylland.
Den 26. august troede langt de fleste danskere, at den dygtige kantspiller ville blive præsenteret som FCK-spiller, da flere billeder viste Sisto med rådgiver i Parken. Men pludselig forlod Pione Sisto København uden at have sat sin underskrift, og FC Midtjylland blev meldt som den største bejler til at lande en aftale.
FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein lægger ikke skjul på, at han flere gang undervejs i forløbet havde opgivet at se Pione Sisto tilbage i Midtjylland.
– Fra guldkampen (i sommer, red) har der været seriøse forhandlinger, og så kom der et bump på vejen, da FCK kom ind i billedet. FCK har nogle større muskler end os, så på det tidspunkt havde jeg – for at være helt ærlig – opgivet tanken om at vi kunne præsentere Pione i dag, siger Claus Steinlein.
Læs også:Sisto på vippen til Superliga-premiere: Vi skal lige se ham på græsset
– Da han først var i FCK, var løbet ligesom kørt. Det var først, da han pludselig tog derovre fra, at det gik op for os, at vi var tilbage i forhandlingerne. Og det gav os en situation, hvor vi ovenikøbet var alene tilbage i Danmark som bejler.
– Vi havde jo haft snakken med Pione inden han tog til FCK. Vi var i Bulgarien (CL-kvalifikation, red) den dag, og da jeg vågnede fra en middagslur var det til 25 sms’er om at Pione havde forladt FCK Tre af sms’erne var fra formanden, der ville høre, om jeg havde gjort noget, men jeg kunne kun spørge ham om det samme. Her går det op for os, at vi serøst er tilbage i kampen om Pione.
Claus Steinlein glæder sig stort over, at Pione Sisto er tilbage i klubben, men selve forløbet omkring, hvad der skete omkring nedbruddet i forhandlingerne mellem FCK og Pione Sisto, vil han ikke deltage i.
– Det er mellem Pione og FCK, hvordan forløbet har været. Vi har talt med Pione under fire øjne omkring det, men det må være op til ham selv og hans rådgiver at fortælle, siger Steinlein, der blankt erkender, at han på ingen måder ville have det godt med at se Pione Sisto i en FCK-trøje.
– Det ville være rigtigt hårdt at se Viktor Fischer og Pione Sisto – to af vores gamle akademi-spillere – spille på hver sin kant hos den største konkurrent, lyder det med et smil fra FCM-direktøren.
Læs også:Sisto-puslespillet: Her er seks muligheder for FC Midtjylland
Læs også:Officielt: Vejle Boldklub henter ny målmand
Læs også:Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay
Læs også:FCM-chef: Vi vil hente spillere på Sistos niveau
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Jess Thorup indlagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
HELT VILDT
