Sistos FCK-exit overraskede Steinlein: Vågnede af middagslur til 25 sms’er

FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein lægger ikke skjul på, at det ville være hårdt at se Pione Sisto i en FCK-trøje



Pione Sisto er ny spiller i FC Midtjylland.

Den 25-årige tidligere landsholdsspiller er tilbage i Superligaen efter et forløb, der udefra set har været ganske tumultarisk med først forhandlinger i FC København og siden i FC Midtjylland.

Den 26. august troede langt de fleste danskere, at den dygtige kantspiller ville blive præsenteret som FCK-spiller, da flere billeder viste Sisto med rådgiver i Parken. Men pludselig forlod Pione Sisto København uden at have sat sin underskrift, og FC Midtjylland blev meldt som den største bejler til at lande en aftale.

FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein lægger ikke skjul på, at han flere gang undervejs i forløbet havde opgivet at se Pione Sisto tilbage i Midtjylland.

– Fra guldkampen (i sommer, red) har der været seriøse forhandlinger, og så kom der et bump på vejen, da FCK kom ind i billedet. FCK har nogle større muskler end os, så på det tidspunkt havde jeg – for at være helt ærlig – opgivet tanken om at vi kunne præsentere Pione i dag, siger Claus Steinlein.

Læs også:Sisto på vippen til Superliga-premiere: Vi skal lige se ham på græsset

– Da han først var i FCK, var løbet ligesom kørt. Det var først, da han pludselig tog derovre fra, at det gik op for os, at vi var tilbage i forhandlingerne. Og det gav os en situation, hvor vi ovenikøbet var alene tilbage i Danmark som bejler.

– Vi havde jo haft snakken med Pione inden han tog til FCK. Vi var i Bulgarien (CL-kvalifikation, red) den dag, og da jeg vågnede fra en middagslur var det til 25 sms’er om at Pione havde forladt FCK Tre af sms’erne var fra formanden, der ville høre, om jeg havde gjort noget, men jeg kunne kun spørge ham om det samme. Her går det op for os, at vi serøst er tilbage i kampen om Pione.

Claus Steinlein glæder sig stort over, at Pione Sisto er tilbage i klubben, men selve forløbet omkring, hvad der skete omkring nedbruddet i forhandlingerne mellem FCK og Pione Sisto, vil han ikke deltage i.

– Det er mellem Pione og FCK, hvordan forløbet har været. Vi har talt med Pione under fire øjne omkring det, men det må være op til ham selv og hans rådgiver at fortælle, siger Steinlein, der blankt erkender, at han på ingen måder ville have det godt med at se Pione Sisto i en FCK-trøje.

– Det ville være rigtigt hårdt at se Viktor Fischer og Pione Sisto – to af vores gamle akademi-spillere – spille på hver sin kant hos den største konkurrent, lyder det med et smil fra FCM-direktøren.

Læs også:Sisto-puslespillet: Her er seks muligheder for FC Midtjylland

Læs også:Officielt: Vejle Boldklub henter ny målmand
Læs også:Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay
Læs også:FCM-chef: Vi vil hente spillere på Sistos niveau


Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Bo Henriksen fyret

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Fyringstruet: – Han har to kampe

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Storklub meldes interesseret

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

– Brøndby er chanceløse

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

FC København-profil ude med sygdom

Frank reddet i døende sekunder

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist