Pione Sisto er ny spiller i FC Midtjylland.
Den 25-årige tidligere landsholdsspiller er tilbage i Superligaen efter et forløb, der udefra set har været ganske tumultarisk med først forhandlinger i FC København og siden i FC Midtjylland.
Den 26. august troede langt de fleste danskere, at den dygtige kantspiller ville blive præsenteret som FCK-spiller, da flere billeder viste Sisto med rådgiver i Parken. Men pludselig forlod Pione Sisto København uden at have sat sin underskrift, og FC Midtjylland blev meldt som den største bejler til at lande en aftale.
FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein lægger ikke skjul på, at han flere gang undervejs i forløbet havde opgivet at se Pione Sisto tilbage i Midtjylland.
– Fra guldkampen (i sommer, red) har der været seriøse forhandlinger, og så kom der et bump på vejen, da FCK kom ind i billedet. FCK har nogle større muskler end os, så på det tidspunkt havde jeg – for at være helt ærlig – opgivet tanken om at vi kunne præsentere Pione i dag, siger Claus Steinlein.
Læs også:Sisto på vippen til Superliga-premiere: Vi skal lige se ham på græsset
– Da han først var i FCK, var løbet ligesom kørt. Det var først, da han pludselig tog derovre fra, at det gik op for os, at vi var tilbage i forhandlingerne. Og det gav os en situation, hvor vi ovenikøbet var alene tilbage i Danmark som bejler.
– Vi havde jo haft snakken med Pione inden han tog til FCK. Vi var i Bulgarien (CL-kvalifikation, red) den dag, og da jeg vågnede fra en middagslur var det til 25 sms’er om at Pione havde forladt FCK Tre af sms’erne var fra formanden, der ville høre, om jeg havde gjort noget, men jeg kunne kun spørge ham om det samme. Her går det op for os, at vi serøst er tilbage i kampen om Pione.
Claus Steinlein glæder sig stort over, at Pione Sisto er tilbage i klubben, men selve forløbet omkring, hvad der skete omkring nedbruddet i forhandlingerne mellem FCK og Pione Sisto, vil han ikke deltage i.
– Det er mellem Pione og FCK, hvordan forløbet har været. Vi har talt med Pione under fire øjne omkring det, men det må være op til ham selv og hans rådgiver at fortælle, siger Steinlein, der blankt erkender, at han på ingen måder ville have det godt med at se Pione Sisto i en FCK-trøje.
– Det ville være rigtigt hårdt at se Viktor Fischer og Pione Sisto – to af vores gamle akademi-spillere – spille på hver sin kant hos den største konkurrent, lyder det med et smil fra FCM-direktøren.
Læs også:Sisto-puslespillet: Her er seks muligheder for FC Midtjylland
Læs også:Officielt: Vejle Boldklub henter ny målmand
Læs også:Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay
Læs også:FCM-chef: Vi vil hente spillere på Sistos niveau
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
