Pione Sisto er ny spiller i FC Midtjylland.
Den 25-årige tidligere landsholdsspiller er tilbage i Superligaen efter et forløb, der udefra set har været ganske tumultarisk med først forhandlinger i FC København og siden i FC Midtjylland.
Den 26. august troede langt de fleste danskere, at den dygtige kantspiller ville blive præsenteret som FCK-spiller, da flere billeder viste Sisto med rådgiver i Parken. Men pludselig forlod Pione Sisto København uden at have sat sin underskrift, og FC Midtjylland blev meldt som den største bejler til at lande en aftale.
FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein lægger ikke skjul på, at han flere gang undervejs i forløbet havde opgivet at se Pione Sisto tilbage i Midtjylland.
– Fra guldkampen (i sommer, red) har der været seriøse forhandlinger, og så kom der et bump på vejen, da FCK kom ind i billedet. FCK har nogle større muskler end os, så på det tidspunkt havde jeg – for at være helt ærlig – opgivet tanken om at vi kunne præsentere Pione i dag, siger Claus Steinlein.
Læs også:Sisto på vippen til Superliga-premiere: Vi skal lige se ham på græsset
– Da han først var i FCK, var løbet ligesom kørt. Det var først, da han pludselig tog derovre fra, at det gik op for os, at vi var tilbage i forhandlingerne. Og det gav os en situation, hvor vi ovenikøbet var alene tilbage i Danmark som bejler.
– Vi havde jo haft snakken med Pione inden han tog til FCK. Vi var i Bulgarien (CL-kvalifikation, red) den dag, og da jeg vågnede fra en middagslur var det til 25 sms’er om at Pione havde forladt FCK Tre af sms’erne var fra formanden, der ville høre, om jeg havde gjort noget, men jeg kunne kun spørge ham om det samme. Her går det op for os, at vi serøst er tilbage i kampen om Pione.
Claus Steinlein glæder sig stort over, at Pione Sisto er tilbage i klubben, men selve forløbet omkring, hvad der skete omkring nedbruddet i forhandlingerne mellem FCK og Pione Sisto, vil han ikke deltage i.
– Det er mellem Pione og FCK, hvordan forløbet har været. Vi har talt med Pione under fire øjne omkring det, men det må være op til ham selv og hans rådgiver at fortælle, siger Steinlein, der blankt erkender, at han på ingen måder ville have det godt med at se Pione Sisto i en FCK-trøje.
– Det ville være rigtigt hårdt at se Viktor Fischer og Pione Sisto – to af vores gamle akademi-spillere – spille på hver sin kant hos den største konkurrent, lyder det med et smil fra FCM-direktøren.
Læs også:Sisto-puslespillet: Her er seks muligheder for FC Midtjylland
Læs også:Officielt: Vejle Boldklub henter ny målmand
Læs også:Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay
Læs også:FCM-chef: Vi vil hente spillere på Sistos niveau
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
Har ikke spillet kamp i tre uger
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
