Sistos FCK-exit overraskede Steinlein: Vågnede af middagslur til 25 sms’er

FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein lægger ikke skjul på, at det ville være hårdt at se Pione Sisto i en FCK-trøje



Pione Sisto er ny spiller i FC Midtjylland.

Den 25-årige tidligere landsholdsspiller er tilbage i Superligaen efter et forløb, der udefra set har været ganske tumultarisk med først forhandlinger i FC København og siden i FC Midtjylland.

Den 26. august troede langt de fleste danskere, at den dygtige kantspiller ville blive præsenteret som FCK-spiller, da flere billeder viste Sisto med rådgiver i Parken. Men pludselig forlod Pione Sisto København uden at have sat sin underskrift, og FC Midtjylland blev meldt som den største bejler til at lande en aftale.

FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein lægger ikke skjul på, at han flere gang undervejs i forløbet havde opgivet at se Pione Sisto tilbage i Midtjylland.

– Fra guldkampen (i sommer, red) har der været seriøse forhandlinger, og så kom der et bump på vejen, da FCK kom ind i billedet. FCK har nogle større muskler end os, så på det tidspunkt havde jeg – for at være helt ærlig – opgivet tanken om at vi kunne præsentere Pione i dag, siger Claus Steinlein.

Læs også:Sisto på vippen til Superliga-premiere: Vi skal lige se ham på græsset

– Da han først var i FCK, var løbet ligesom kørt. Det var først, da han pludselig tog derovre fra, at det gik op for os, at vi var tilbage i forhandlingerne. Og det gav os en situation, hvor vi ovenikøbet var alene tilbage i Danmark som bejler.

– Vi havde jo haft snakken med Pione inden han tog til FCK. Vi var i Bulgarien (CL-kvalifikation, red) den dag, og da jeg vågnede fra en middagslur var det til 25 sms’er om at Pione havde forladt FCK Tre af sms’erne var fra formanden, der ville høre, om jeg havde gjort noget, men jeg kunne kun spørge ham om det samme. Her går det op for os, at vi serøst er tilbage i kampen om Pione.

Claus Steinlein glæder sig stort over, at Pione Sisto er tilbage i klubben, men selve forløbet omkring, hvad der skete omkring nedbruddet i forhandlingerne mellem FCK og Pione Sisto, vil han ikke deltage i.

– Det er mellem Pione og FCK, hvordan forløbet har været. Vi har talt med Pione under fire øjne omkring det, men det må være op til ham selv og hans rådgiver at fortælle, siger Steinlein, der blankt erkender, at han på ingen måder ville have det godt med at se Pione Sisto i en FCK-trøje.

– Det ville være rigtigt hårdt at se Viktor Fischer og Pione Sisto – to af vores gamle akademi-spillere – spille på hver sin kant hos den største konkurrent, lyder det med et smil fra FCM-direktøren.

Læs også:Sisto-puslespillet: Her er seks muligheder for FC Midtjylland

Læs også:Officielt: Vejle Boldklub henter ny målmand
Læs også:Solbakken efter uafgjort i generalprøven: Alt i alt var det okay
Læs også:FCM-chef: Vi vil hente spillere på Sistos niveau




I transfermøde med Superliga-klub




LIVE

LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Voldsom straf til Clement Bischoff

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Laver aftale med Frederik Birk

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Den bedste handel i Superligaen!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Stjerne peger på Højlund

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne