Sjove Facebook-videoer i stedet for krisemøder

Lyngbys Nicas Kjeldsen fortæller i Tipsbladets sportsdirektør-serie om sin vej ind i jobbet og det, der for ham gør Lyngby særlig efter et to sæsoner, hvor man har sikret overlevelse på sidste spilledag.



LYNGBY (Tipsbladet): Lyngby Boldklub har haft et par vilde sæsoner i Superligaen, hvor man begge gange efter oprykningen har sikret sig billetten til en ny Superliga-sæson på sidste spilledag efter store nedture og bemærkelsesværdige opture.

2024 har ikke været nogen undtagelse med et voldsomt forløb i de første måneder af året, hvor Magne Hoseth blev ansat som afløser som Freyr Alexandersson og overhovedet ikke fik fodfæste, før han blev fyret igen efter 50 dage i jobbet.

Der fik jeg på et tidspunkt sagt, om ikke han ville lade være med at ansætte en til et job, jeg gerne ville have om et par år.

Nicas Kjeldsen
Fodboldchef i Lyngby Boldklub

Tipsbladet satte en lummer sommerdag Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen stævne på træningsanlægget til en snak om jobbet og udsigterne i Lyngby.

Lyngby-truppen med den ny cheftræner Morten Karlsen i spidsen trænede nede på banerne og var ved at forberede sig på den ny sæson.

Truppen var ikke færdig på det tidspunkt og bliver det næppe, før transfervinduet er ved at lukke i op til deadline 2. september, og efter et par vilde år vil Nicas Kjeldsen ikke have noget imod, at det bliver lidt mere stille, og kedeligt, end det har været i første halvdel af 2024.

– Det startede jo helt forfærdeligt. Vi ansatte en pissegod fyr i Magne, som jeg stadig snakker med nu. Og jeg fastholder, at han nok bare var den rigtige mand på det forkerte tidspunkt. Nu kan jeg jo godt se, at det var helt skævt. Og det er noget af det værste, jeg har prøvet, at skulle tage den beslutning. Selv om jeg vidste, den var rigtig, var det meget ubehageligt, fortæller Nicas Kjeldsen til Tipsbladet om den bratte fyring af Magne Hoseth.

– Jeg sagde til David [Nielsen], da vi ansatte ham, at vi havde skabt et stormvejr. Han svarede: 'Det stormer ikke. I har bare været gode for længe'. Men det var en svær tid. Vi skulle lappe, vi skulle tage ubehagelige beslutninger, der satte nogle mennesker i en dårlig situation i livet. Det var alt det, vi ikke var. Og så var det fantastisk, at David kunne komme ind som plug-and-play-løsning. Han kendte huset, og vi vidste hvad vi fik, og at vi ville få ro, siger Nicas Kjeldsen.

Bevarede humøret trods nervøsitet
Lyngby endte med at overleve i Superligaen efter en fin slutning på sæsonen.

Den ro, David Nielsen kom med, og en accept af, at overlevelseskampen var det sandsynlige udfald på sæsonen, gjorde det efter Nicas Kjeldsens vurdering lettere at klare presset.

Den realisme omkring pladsen i det danske fodboldhierarki og hvem man er, er for fodboldchefen noget af det, der præger Lyngby, og som for ham som leder er en vigtig faktor ved siden af store planer om et nyt stadion, stor vækst og et boomende samarbejde med Philadelphia Union i MLS.

261107

Lyngbys Andreas Bjelland (i midten) og tidligere Lyngby-spiller Anders Christiansen, der i dag spiller i Malmö FF, til en træningskamp 28. juni. Foto: Alamy

– I den nedryknings-karrusel i de sidste uger var der det ene krisemøde efter det andet hos klubberne omkring os. Der lagde vi en sjov video ud på Facebook i stedet, ikke? Men det er jo ikke hele sandheden, for vi var bestemt også nervøse. Men vi tolererer og lever i det på en ok måde, siger Nicas Kjeldsen.

– Sidste år havde vi det 11. største budget i Superligaen. Det er vel mange år siden, vi har prøvet at være så højt oppe i hierarkiet i Superligaen. Så var der pludselig lidt pres og forventninger. I år er vi igen tilbage til noget, vi kender bedre.


SPORTSCHEFERNE
NAVN: NICAS KJELDSEN
TITEL: FODBOLDCHEF
KLUB: LYNGBY BOLDKLUB
ANSAT: 2021
ANSLÅET SPILLERBUDGET: 25-30 MIO. KR. (10.-11. i Superligaen)
I SUPERLIGAEN SIDEN: 2022
SANDSYNLIG SLUTPLACERING: Mellem 8 og 12


– Jeg vil måske ikke direkte sige, vi forventede at blive op i sidste sæson, men vi var jo ikke under stregen på noget tidspunkt. Vi syntes, der var bund i det, vi foretog os. Og så kom vi jo lidt tæt på, uden det var helt uventet. Men fornemmelsen var, at vi havde mere at miste i sidste sæson end i 2022/23 som oprykker, siger Kjeldsen, der gerne vil bevæge sig fra den streg men også ved, det bliver benhamrende hårdt i en 2024/25-sæson, hvor Lyngby ikke rigtig kan byde mere i løn eller transfer end rivalerne.

– Det ville være dejligt at vide i april måned, hvilken række, vi spiller i i næste sæson. Det kunne lette arbejdet lidt. Så den etablering i Superligaen er en drøm, men det er netop mere en drøm end en målsætning, siger Nicas Kjeldsen.

Sådan fik han jobbet
Nicas Kjeldsen deles med administrerende direktør Andreas Byder og erfarne Birger Jørgensen om ledelsesarbejdet i klubben, og det finansielle er Byder i høj grad inde over, når der skal skrues spillerhandler sammen.

På den måde adskiller Nicas Kjeldsens job sig fra mange andre ledere i tilsvarende stillinger i Superligaen, ikke mindst fordi Kjeldsen også fortsat er ansvarlig for ungdomsarbejdet og i høj grad blev hevet ind som brobygger og for over tid at gøre overgangen til førsteholdet lettere for de unge.

Men Kjeldsen er glad for, han en dag for nogle år siden signalerede til Andreas Byder, at han var klar på mere ansvar.

– Jeg snakkede med Andreas der for 3½ år siden, og der fik jeg på et tidspunkt sagt, om ikke han ville lade være med at ansætte en til et job, jeg gerne ville have om et par år. Og så endte vi med, at jeg overtog den her stilling midlertidigt. Og så er det lidt sjovt, at jeg dårligt nok kan huske, om vi har fået lavet titlen permanent, siger Nicas Kjeldsen med et smil.

– Det var en stejl læringskurve i begyndelsen. Jeg synes, det bliver bedre for hvert vindue, der går.

– Jeg er blevet mere rolig med tiden. Jeg har taget procenter fra alle mulige mennesker og gjort det til en del af min faglige personlighed. Og så er det klart, at Birger Jørgensen har lært mig meget af det, jeg bruger i dag. Han har fyldt enormt meget og være en kæmpe del af min udvikling, siger Nicas Kjeldsen.

Lyngby fik i slutningen af maj en ny medejer i form af den amerikanske forretningsmand Jay Sugarman, der ejer MLS-holdet Philadelphia Union.

Læs mere om det her.

Læs mere om Superligaens budgetter og Lyngbys udgifter her.

Læs også om ansættelsen af Morten Karlsen, der har taget over som cheftræner fra David Nielsen.





Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Tror på overraskelse i startopstilling

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Superliga-premiere aflyst

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Midtjylland – FC København



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

– Priserne er eksploderet

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Medier fælder hård dom

Fælder bekymrende dom efter chok

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

De vil have Martin Braithwaite

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

AGF – OB

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Spændende OB-nyhed

Superliga-profil skadet

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’