SL-spiller på vej væk? Agent leder efter klubber

Efter mange år i Randers er klubben og Mikkel Kallesøe blevet enige om, at spilleren og hans bagland kan finde en ny arbejdsgiver denne sommer.



RANDERS (Tipsbladet): Han har været en yderst skattet og vigtig spiller for Randers gennem mange år i tykt og tyndt. Ja, selv dengang han og Nicolai Poulsen mere eller mindre ufrivilligt blev udlejet, vendte Mikkel Kallesøe tilbage under klubbens nye ledelse og knoklede for den succes, Randers FC siden har haft.

Men nu tyder meget på, at Mikkel Kallesøe efter eget ønske skal videre i karrieren og prøve sig selv af i en anden klub, sandsynligvis i en anden liga end Superligaen.

Kallesøe har været inde og ude af startopstillingen i denne sæson og har ikke været i truppen siden et rødt kort mod Lyngby 5. maj, og sammen har parterne besluttet sig for, at backens bagland må afsøge markedet for klubber, der vil hente den 27-årige Randers-spiller.

– Der er ikke sket noget endnu.

– Agenten arbejder på, om der er en løsning. Men jeg har ikke fået nogle konkrete tilbud endnu, siger Randers-direktør Søren Pedersen til Tipsbladet om Kallesøe, der kom til Randers FC's ungdomsafdeling som 15-årig og kun var væk på et overraskende lejemål til Viborg FF i 2017, da de grønblusede lå i 1. Division.

Håber på aftaler
Spillerne i Randers har ferie umiddelbart efter, at de runder sæsonen af med en spændende og potentielt særdeles profitabel slutkamp i Parken fredag aften, hvor Randers kan snuppe en Europa-billet fra FC København.

Men Søren Pedersen og kollegerne i Randers' stab med roller i forbindelse med trupsammensætningen kommer ikke til at slukke mobilen og flyve sydpå lige foreløbig.

Læs også Søren Pedersens vurdering af sæsonen og ros til spillere og stab

Højt på Søren Pedersens agenda står målfarlige Mohammed Fuseini, lejet i Sturm Graz i januar og et af de største scoop på hele Superligaens transfermarked i den forgangne sæson.

Fuseini og den ligeledes Right To Dream-uddannede Lasso Coulibaly (lejet i FC Nordsjælland) vil cheftræner Rasmus Bertelsen meget gerne beholde i Randers i den kommende sæson, hvilket Søren Pedersen er rørende enig i.

– Jeg ved ikke, om vi ligefrem skal være tålmodige. Vi forhandler om dem begge to. Det er svært at sige, hvad vej det peger. Jeg tror og håber fortsat på, vi kan få aftaler om dem begge, siger Søren Pedersen.

I samme boldgade skal Randers-direktør også have styr på målmandsposten.

Svenske Patrik Carlgren har kontraktudløb efter seks år i Randers FC, og mens en ny kontrakt stadig er en mulighed, er Randers-ledelsen også helt bevidst om, at der er et marked af klubber, der sandsynligvis har større budgetter end Søren Pedersens, der har kig på den stabile målmand.

– Vi kigger på mulighederne, samtidig med at vi ved, han afsøger hans muligheder. Det kan godt ske, vi på et tidspunkt har fundet en anden målmand, eller han et tidspunkt siger, at han har fundet en anden klub. Og så kommer vi videre fra det. Men vi har en dialog om at fortsætte, siger Søren Pedersen om Carlgren, der i et interview med Tipsbladet fortæller, hvor glad han har været for tiden i Randers.

– Og det samme gælder for os. Vi lægger ikke skjul på, hvor glade vi er for ham og hans præstationer, siger Søren Pedersen.

Randers FC blev syver i Superliga-sæsonen og hentede flest point i 2024 efter de fire klubber, der endte i Top 4.





Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

– Han vil være i store problemer

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Danske klubber vil have ham

Viborg-boss afviser norsk storklub

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?