• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

SønderjyskE forlænger med angrebstalent

SønderjyskE forlænger med angrebstalent
Illustration

17-årige Casper Olesen har forlænget sin kontrakt med SønderjyskE, så den nu løber til sommeren 2016.

Af Anders Dehn

SønderjyskE har forlænget kontrakten med den unge angriber Casper Olesen, så parterne nu har papir på hinanden frem til sommeren 2016. Den gamle aftale stod til udløb til sommer, og klubbens sportschef Ole Nielsen er ikke ked af, at samarbejdet er blevet forlænget. 

-  Casper Olesen vil i 2014/15 sæsonen fortsat spille på U19 ligaholdet, hvorefter han bliver indlemmet i superliga truppen. Han er ét af de største angrebstalenter i sin årgang, hvor han med sit målsøgende spil også har et godt blik for medspillerne. Casper Olesen er både ærgerrig og målrettet, hvilket også giver ham en mulighed for at gå hele vejen. Vi glæder os til at følge hans fortsatte udvikling i klubben, siger han i en pressemeddelelse. 

17-årige Casper Olesen har både kampe for U/17- og U/18-landsholdet på sit CV, og det vækker glæde i hos Superliga-bundproppen, at man har fået forlænget kontrakten. En forlængelse, som Olesen i den grad har gjort sig fortjent til.

- Casper har virkelig fortjent kontraktforlængelsen. Han er ihærdig, og arbejder hårdt, både på – og udenfor banen. Det har udviklet ham i en sjælden grad, hvor formkurven har vist en konstant opadgående retning, siger talentchef Frank Andersen.

- Læringsmiljøet med idrætsklasser, idrætsakademi og klubbens ligastatus har naturligvis understøttet Caspers udvikling. Men det er samtidigt vigtigt at understrege, at fortjenesten ligger hos Casper selv. Med kontraktforlængelsen får han nu ro til at fortsætte med at udvikle sit talent, og vi ønsker ham held og lykke.

Superliga

Mere Superliga

Fokus