SønderjyskE henter Glen Riddersholms drømmespiller

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er Marc Dal Hende på plads i SønderjyskE.



De har ledt efter en venstre back, efter man denne sommer har sagt farvel til både Nicholas Marfelt og Joao Pereira, og Glen Riddersholm har ikke lagt skjul på, at Marc Dal Hende er drømmespilleren.

Tipsbladet.dk kan nu fortælle, at SønderjyskE-træneren kan knibe sig i armen og konstatere, at han ikke drømmer. Drømmespiller Marc Dal Hende skifter til Haderslev-klubben.

B.T. var først med historien.

Pokalvinderne henter venstrebacken i FC Midtjylland, hvor han har været en profil siden skiftet i januar 2017. Han ventes at blive præsenteret snart.

Men i den netop afsluttede sæson har 29-årige Dal Hende været i hård konkurrence med brasilianske Paulinho, og den konkurrence endte Dal Hende med at tabe, da han var skadet stort set hele efteråret, og i øvrigt også havde et efterslæb i starten af forårssæsonen, og derfor skifter han nu til SønderjyskE, hvor han er det soleklare førstevalg.

Læs også:Lyngby Boldklub forlænger med reservekeeper

Det var ikke kun SønderjyskE, der var ude efter venstrebacken – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger var mindst én anden dansk klub også meget interesseret.

Den målfarlige back lagde for et år siden ikke skjul på, at han gerne ville til udlandet, og sammen med FCM var det aftalen, at han ikke skulle spille kampe i løbet af juli og august, mens muligheden for at komme til udlandet blev afsøgt.

Dal Hende kom dog ikke afsted og nåede så kun at spille to og en halv kamp i september, inden han blev skadet og var væk resten af efteråret. 

Da FC Midtjylland i januar 2017 købte Marc Dal Hende, var det netop i SønderjyskE, og han var dengang en del af en trio, der forlod Haderslev-klubben til fordel for FC Midtjylland.

Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning

Simon Kroon og Janus Drachmann var de to andre, og med Dal Hendes farvel til de danske mestre er de alle tre fortid i FC Midtjylland.

Marc Dal Hende skal nu hjælpe SønderjyskE, der starter i 3. runde af Europa League-kvalifikationen, og som i Superligaen håber på mere end en 10. plads.

I FC Midtjylland ændrer skiftet ikke noget i forhold til planerne, da man har Paulinho som førstevalg, og talentet Nikolas Dyhr står klar i kulissen til at presse brasilianeren. Samtidig kan både Joel Andersson og Dion Cools gå fra højre til venstre side, hvis det absolut bliver nødvendigt.

Marc Dal Hende bliver SønderjyskE’s fjerde tilføjelse denne sommer, da man allerede har hentet målmand Lawrence Thomas i Melbourne Victory, angriber Hajo Wright, der senest spillede i VVV Venlo, og Emil Frederiksen, der var udlejet til Haderslev-klubben i foråret og nu er købt fri af Heerenveen.

29-årige Dal Hende har en fortid i FC Vestsjælland, AB og Viborg.

Det var Der Nordschleswiger, der tidligere i ugen kunne fortælle, at SønderjyskE havde fået et bud på spilleren på under en million kroner accepteret, og nu er skiftet altså en realitet.

Læs også:Steinlein hepper på Barca og Juve: Det øger vores chancer med mange procent
Læs også:Er alderspræsidenten færdig i Superligaen? Åben for NordicBet Liga-klub
Læs også:FCM er tilbage på træningsbanen: Et af de store mål er lige om hjørnet
Læs også:Medie: FCM og SønderjyskE stort set enige om Marc Dal Hende
Læs også:Tidligere FC Midtjylland-profil rykker til Fenerbahce






TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Vild hæder: Gidsel skriver historie

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

FC København-boss reagerer på tilråb

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Randers FC – Vejle Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Godt nyt – nu er han landet i København

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Bud landet: Dansker i sen transfer?

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Danmark indleder med et brag mod Norge

United-ejer giver offentlig undskyldning

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Hård dom over Franks fremtid

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Arteta er utilfreds med disciplinen

Snestorm kan udfordre OB

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Derfor var Moukoko vraget

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr