De har ledt efter en venstre back, efter man denne sommer har sagt farvel til både Nicholas Marfelt og Joao Pereira, og Glen Riddersholm har ikke lagt skjul på, at Marc Dal Hende er drømmespilleren.
Tipsbladet.dk kan nu fortælle, at SønderjyskE-træneren kan knibe sig i armen og konstatere, at han ikke drømmer. Drømmespiller Marc Dal Hende skifter til Haderslev-klubben.
B.T. var først med historien.
Pokalvinderne henter venstrebacken i FC Midtjylland, hvor han har været en profil siden skiftet i januar 2017. Han ventes at blive præsenteret snart.
Men i den netop afsluttede sæson har 29-årige Dal Hende været i hård konkurrence med brasilianske Paulinho, og den konkurrence endte Dal Hende med at tabe, da han var skadet stort set hele efteråret, og i øvrigt også havde et efterslæb i starten af forårssæsonen, og derfor skifter han nu til SønderjyskE, hvor han er det soleklare førstevalg.
Læs også:Lyngby Boldklub forlænger med reservekeeper
Det var ikke kun SønderjyskE, der var ude efter venstrebacken – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger var mindst én anden dansk klub også meget interesseret.
Den målfarlige back lagde for et år siden ikke skjul på, at han gerne ville til udlandet, og sammen med FCM var det aftalen, at han ikke skulle spille kampe i løbet af juli og august, mens muligheden for at komme til udlandet blev afsøgt.
Dal Hende kom dog ikke afsted og nåede så kun at spille to og en halv kamp i september, inden han blev skadet og var væk resten af efteråret.
Da FC Midtjylland i januar 2017 købte Marc Dal Hende, var det netop i SønderjyskE, og han var dengang en del af en trio, der forlod Haderslev-klubben til fordel for FC Midtjylland.
Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning
Simon Kroon og Janus Drachmann var de to andre, og med Dal Hendes farvel til de danske mestre er de alle tre fortid i FC Midtjylland.
Marc Dal Hende skal nu hjælpe SønderjyskE, der starter i 3. runde af Europa League-kvalifikationen, og som i Superligaen håber på mere end en 10. plads.
I FC Midtjylland ændrer skiftet ikke noget i forhold til planerne, da man har Paulinho som førstevalg, og talentet Nikolas Dyhr står klar i kulissen til at presse brasilianeren. Samtidig kan både Joel Andersson og Dion Cools gå fra højre til venstre side, hvis det absolut bliver nødvendigt.
Marc Dal Hende bliver SønderjyskE’s fjerde tilføjelse denne sommer, da man allerede har hentet målmand Lawrence Thomas i Melbourne Victory, angriber Hajo Wright, der senest spillede i VVV Venlo, og Emil Frederiksen, der var udlejet til Haderslev-klubben i foråret og nu er købt fri af Heerenveen.
29-årige Dal Hende har en fortid i FC Vestsjælland, AB og Viborg.
Det var Der Nordschleswiger, der tidligere i ugen kunne fortælle, at SønderjyskE havde fået et bud på spilleren på under en million kroner accepteret, og nu er skiftet altså en realitet.
Læs også:Steinlein hepper på Barca og Juve: Det øger vores chancer med mange procent
Læs også:Er alderspræsidenten færdig i Superligaen? Åben for NordicBet Liga-klub
Læs også:FCM er tilbage på træningsbanen: Et af de store mål er lige om hjørnet
Læs også:Medie: FCM og SønderjyskE stort set enige om Marc Dal Hende
Læs også:Tidligere FC Midtjylland-profil rykker til Fenerbahce
LIVE
LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
– Han vinder Ballon d’Or!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Nu klager FC Barcelona igen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
