SønderjyskE henter Glen Riddersholms drømmespiller

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er Marc Dal Hende på plads i SønderjyskE.



De har ledt efter en venstre back, efter man denne sommer har sagt farvel til både Nicholas Marfelt og Joao Pereira, og Glen Riddersholm har ikke lagt skjul på, at Marc Dal Hende er drømmespilleren.

Tipsbladet.dk kan nu fortælle, at SønderjyskE-træneren kan knibe sig i armen og konstatere, at han ikke drømmer. Drømmespiller Marc Dal Hende skifter til Haderslev-klubben.

B.T. var først med historien.

Pokalvinderne henter venstrebacken i FC Midtjylland, hvor han har været en profil siden skiftet i januar 2017. Han ventes at blive præsenteret snart.

Men i den netop afsluttede sæson har 29-årige Dal Hende været i hård konkurrence med brasilianske Paulinho, og den konkurrence endte Dal Hende med at tabe, da han var skadet stort set hele efteråret, og i øvrigt også havde et efterslæb i starten af forårssæsonen, og derfor skifter han nu til SønderjyskE, hvor han er det soleklare førstevalg.

Læs også:Lyngby Boldklub forlænger med reservekeeper

Det var ikke kun SønderjyskE, der var ude efter venstrebacken – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger var mindst én anden dansk klub også meget interesseret.

Den målfarlige back lagde for et år siden ikke skjul på, at han gerne ville til udlandet, og sammen med FCM var det aftalen, at han ikke skulle spille kampe i løbet af juli og august, mens muligheden for at komme til udlandet blev afsøgt.

Dal Hende kom dog ikke afsted og nåede så kun at spille to og en halv kamp i september, inden han blev skadet og var væk resten af efteråret. 

Da FC Midtjylland i januar 2017 købte Marc Dal Hende, var det netop i SønderjyskE, og han var dengang en del af en trio, der forlod Haderslev-klubben til fordel for FC Midtjylland.

Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning

Simon Kroon og Janus Drachmann var de to andre, og med Dal Hendes farvel til de danske mestre er de alle tre fortid i FC Midtjylland.

Marc Dal Hende skal nu hjælpe SønderjyskE, der starter i 3. runde af Europa League-kvalifikationen, og som i Superligaen håber på mere end en 10. plads.

I FC Midtjylland ændrer skiftet ikke noget i forhold til planerne, da man har Paulinho som førstevalg, og talentet Nikolas Dyhr står klar i kulissen til at presse brasilianeren. Samtidig kan både Joel Andersson og Dion Cools gå fra højre til venstre side, hvis det absolut bliver nødvendigt.

Marc Dal Hende bliver SønderjyskE’s fjerde tilføjelse denne sommer, da man allerede har hentet målmand Lawrence Thomas i Melbourne Victory, angriber Hajo Wright, der senest spillede i VVV Venlo, og Emil Frederiksen, der var udlejet til Haderslev-klubben i foråret og nu er købt fri af Heerenveen.

29-årige Dal Hende har en fortid i FC Vestsjælland, AB og Viborg.

Det var Der Nordschleswiger, der tidligere i ugen kunne fortælle, at SønderjyskE havde fået et bud på spilleren på under en million kroner accepteret, og nu er skiftet altså en realitet.

Læs også:Steinlein hepper på Barca og Juve: Det øger vores chancer med mange procent
Læs også:Er alderspræsidenten færdig i Superligaen? Åben for NordicBet Liga-klub
Læs også:FCM er tilbage på træningsbanen: Et af de store mål er lige om hjørnet
Læs også:Medie: FCM og SønderjyskE stort set enige om Marc Dal Hende
Læs også:Tidligere FC Midtjylland-profil rykker til Fenerbahce




Fremhæver stort Brøndby-talent




LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Langer ud efter Peter Sørensen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

‘Så er Clement Bischoff færdig’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Hugo Ekitike misser VM

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

22 millioner kroner!

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige