De har ledt efter en venstre back, efter man denne sommer har sagt farvel til både Nicholas Marfelt og Joao Pereira, og Glen Riddersholm har ikke lagt skjul på, at Marc Dal Hende er drømmespilleren.
Tipsbladet.dk kan nu fortælle, at SønderjyskE-træneren kan knibe sig i armen og konstatere, at han ikke drømmer. Drømmespiller Marc Dal Hende skifter til Haderslev-klubben.
B.T. var først med historien.
Pokalvinderne henter venstrebacken i FC Midtjylland, hvor han har været en profil siden skiftet i januar 2017. Han ventes at blive præsenteret snart.
Men i den netop afsluttede sæson har 29-årige Dal Hende været i hård konkurrence med brasilianske Paulinho, og den konkurrence endte Dal Hende med at tabe, da han var skadet stort set hele efteråret, og i øvrigt også havde et efterslæb i starten af forårssæsonen, og derfor skifter han nu til SønderjyskE, hvor han er det soleklare førstevalg.
Læs også:Lyngby Boldklub forlænger med reservekeeper
Det var ikke kun SønderjyskE, der var ude efter venstrebacken – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger var mindst én anden dansk klub også meget interesseret.
Den målfarlige back lagde for et år siden ikke skjul på, at han gerne ville til udlandet, og sammen med FCM var det aftalen, at han ikke skulle spille kampe i løbet af juli og august, mens muligheden for at komme til udlandet blev afsøgt.
Dal Hende kom dog ikke afsted og nåede så kun at spille to og en halv kamp i september, inden han blev skadet og var væk resten af efteråret.
Da FC Midtjylland i januar 2017 købte Marc Dal Hende, var det netop i SønderjyskE, og han var dengang en del af en trio, der forlod Haderslev-klubben til fordel for FC Midtjylland.
Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning
Simon Kroon og Janus Drachmann var de to andre, og med Dal Hendes farvel til de danske mestre er de alle tre fortid i FC Midtjylland.
Marc Dal Hende skal nu hjælpe SønderjyskE, der starter i 3. runde af Europa League-kvalifikationen, og som i Superligaen håber på mere end en 10. plads.
I FC Midtjylland ændrer skiftet ikke noget i forhold til planerne, da man har Paulinho som førstevalg, og talentet Nikolas Dyhr står klar i kulissen til at presse brasilianeren. Samtidig kan både Joel Andersson og Dion Cools gå fra højre til venstre side, hvis det absolut bliver nødvendigt.
Marc Dal Hende bliver SønderjyskE’s fjerde tilføjelse denne sommer, da man allerede har hentet målmand Lawrence Thomas i Melbourne Victory, angriber Hajo Wright, der senest spillede i VVV Venlo, og Emil Frederiksen, der var udlejet til Haderslev-klubben i foråret og nu er købt fri af Heerenveen.
29-årige Dal Hende har en fortid i FC Vestsjælland, AB og Viborg.
Det var Der Nordschleswiger, der tidligere i ugen kunne fortælle, at SønderjyskE havde fået et bud på spilleren på under en million kroner accepteret, og nu er skiftet altså en realitet.
Læs også:Steinlein hepper på Barca og Juve: Det øger vores chancer med mange procent
Læs også:Er alderspræsidenten færdig i Superligaen? Åben for NordicBet Liga-klub
Læs også:FCM er tilbage på træningsbanen: Et af de store mål er lige om hjørnet
Læs også:Medie: FCM og SønderjyskE stort set enige om Marc Dal Hende
Læs også:Tidligere FC Midtjylland-profil rykker til Fenerbahce
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
