Det lyder besynderligt, men den er god nok. FC Midtjyllands chancer for at komme i gruppespillet i Europa i næste sæson kan få et boost, hvis resultaterne i denne sæsons Champions League falder ud på den rigtige måde.
Derfor kommer Claus Steinlein til at holde et vågent øje med især to Champions League-kampe fredag og lørdag.
– Kampene mellem Juventus og Lyon og mellem FC Barcelona og Napoli har en stor betydning for vores muligheder for at komme i et gruppespil, siger han.
Det har han ret i, men forklaringen er indviklet, så hæng på.
Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning
FC Midtjylland står i øjeblikket til ikke at blive seedet, når holdet træder ind i anden runde af Champions League-kvalifikationen. Dermed kan holdet trække nogle på papiret sværere modstandere. Men hvis Juventus og Barcelona slår Lyon og Napoli ud af Champions League, bliver FCM alligevel seedet og undgår altså de værste lodtrækningsmuligheder.
Lyon og Napoli er på nuværende tidspunkt stadig med i turneringen, og de jagter en billet til næste sæsons turnering. I et normalt år skulle et af de to hold vinde turneringen, for at det gik ud over FCM’s seedning, men da der allerede den 10. august trækkes lod til anden runde af Champions League-kvalifikationen, afhænger en FCM-seedning af, om Lyon og Napoli på det tidspunkt stadig er i turneringen.
Ryger begge hold ud, når de spiller den 8. august, vil det sende Ajax direkte i Champions League-gruppespillet næste sæson. Ajax’ adgang til gruppespillet forskyder sig ned i kvalifikationen, så Sparta Prag indtræder i stedet for Ajax i playoffrunden, mens Dinamo Zagreb går i tredje runde i stedet for Prag. Dermed er der en seedning til FCM.
Med en seedning i anden kvalifikationsrunde øger FC Midtjylland sine chancer for at gå videre til tredje runde. Og er holdet først nået dertil, er chancerne for at komme i minimum Europa Leagues gruppespil gode.
Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje i Europa League
– Hvis vi så vinder vores kamp i anden runde i Champions League-kvalifikationen, og vi er så uheldige at ryge ud i tredje runde, hvilket vi naturligvis ikke håber og tror, så vil vi være seedet i den sidste og afgørende kvalifikationsrunde til Europa League-gruppespillet, som vi så ryger over i, siger Claus Steinlein ganske rigtigt.
– Så de to Champions League-ottendedelsfinaler giver os to vidt forskellige scenarier for vores europæiske kvalifikationsturnering. Vores chancer for at komme i et gruppespil øges reelt med mange procent, hvis Juventus og FC Barcelona klarer den.
Juventus møder Lyon fredag aften og skal indhente et 1-0-nederlag på udebane, mens Barcelona tager imod Napoli lørdag aften efter 1-1 i det første opgør.
Læs også:FC Midtjylland spiller to testkampe i udlandet før CL-kvalifikation
Læs også:Bach Bak om store FCM-målsætninger: Gruppespil venter lige om hjørnet
Læs også:FCM begynder træning igen: Er ved at finde nye klubber til en del spillere
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
AaB-krisen fortsætter
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Farzam: En gave for FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
