Det lyder besynderligt, men den er god nok. FC Midtjyllands chancer for at komme i gruppespillet i Europa i næste sæson kan få et boost, hvis resultaterne i denne sæsons Champions League falder ud på den rigtige måde.
Derfor kommer Claus Steinlein til at holde et vågent øje med især to Champions League-kampe fredag og lørdag.
– Kampene mellem Juventus og Lyon og mellem FC Barcelona og Napoli har en stor betydning for vores muligheder for at komme i et gruppespil, siger han.
Det har han ret i, men forklaringen er indviklet, så hæng på.
Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning
FC Midtjylland står i øjeblikket til ikke at blive seedet, når holdet træder ind i anden runde af Champions League-kvalifikationen. Dermed kan holdet trække nogle på papiret sværere modstandere. Men hvis Juventus og Barcelona slår Lyon og Napoli ud af Champions League, bliver FCM alligevel seedet og undgår altså de værste lodtrækningsmuligheder.
Lyon og Napoli er på nuværende tidspunkt stadig med i turneringen, og de jagter en billet til næste sæsons turnering. I et normalt år skulle et af de to hold vinde turneringen, for at det gik ud over FCM’s seedning, men da der allerede den 10. august trækkes lod til anden runde af Champions League-kvalifikationen, afhænger en FCM-seedning af, om Lyon og Napoli på det tidspunkt stadig er i turneringen.
Ryger begge hold ud, når de spiller den 8. august, vil det sende Ajax direkte i Champions League-gruppespillet næste sæson. Ajax’ adgang til gruppespillet forskyder sig ned i kvalifikationen, så Sparta Prag indtræder i stedet for Ajax i playoffrunden, mens Dinamo Zagreb går i tredje runde i stedet for Prag. Dermed er der en seedning til FCM.
Med en seedning i anden kvalifikationsrunde øger FC Midtjylland sine chancer for at gå videre til tredje runde. Og er holdet først nået dertil, er chancerne for at komme i minimum Europa Leagues gruppespil gode.
Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje i Europa League
– Hvis vi så vinder vores kamp i anden runde i Champions League-kvalifikationen, og vi er så uheldige at ryge ud i tredje runde, hvilket vi naturligvis ikke håber og tror, så vil vi være seedet i den sidste og afgørende kvalifikationsrunde til Europa League-gruppespillet, som vi så ryger over i, siger Claus Steinlein ganske rigtigt.
– Så de to Champions League-ottendedelsfinaler giver os to vidt forskellige scenarier for vores europæiske kvalifikationsturnering. Vores chancer for at komme i et gruppespil øges reelt med mange procent, hvis Juventus og FC Barcelona klarer den.
Juventus møder Lyon fredag aften og skal indhente et 1-0-nederlag på udebane, mens Barcelona tager imod Napoli lørdag aften efter 1-1 i det første opgør.
Læs også:FC Midtjylland spiller to testkampe i udlandet før CL-kvalifikation
Læs også:Bach Bak om store FCM-målsætninger: Gruppespil venter lige om hjørnet
Læs også:FCM begynder træning igen: Er ved at finde nye klubber til en del spillere
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
