Steinlein hepper på Barca og Juve: Det øger vores chancer med mange procent

Claus Steinlein kommer til at holde nøje øje med Champions League-kampene fredag og lørdag aften. De kan øge FC Midtjyllands chancer for at nå et europæisk gruppespil i næste sæson med mange procent, mener han.



Det lyder besynderligt, men den er god nok. FC Midtjyllands chancer for at komme i gruppespillet i Europa i næste sæson kan få et boost, hvis resultaterne i denne sæsons Champions League falder ud på den rigtige måde.

Derfor kommer Claus Steinlein til at holde et vågent øje med især to Champions League-kampe fredag og lørdag.

– Kampene mellem Juventus og Lyon og mellem FC Barcelona og Napoli har en stor betydning for vores muligheder for at komme i et gruppespil, siger han.

Det har han ret i, men forklaringen er indviklet, så hæng på.

Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning

FC Midtjylland står i øjeblikket til ikke at blive seedet, når holdet træder ind i anden runde af Champions League-kvalifikationen. Dermed kan holdet trække nogle på papiret sværere modstandere. Men hvis Juventus og Barcelona slår Lyon og Napoli ud af Champions League, bliver FCM alligevel seedet og undgår altså de værste lodtrækningsmuligheder.

Lyon og Napoli er på nuværende tidspunkt stadig med i turneringen, og de jagter en billet til næste sæsons turnering. I et normalt år skulle et af de to hold vinde turneringen, for at det gik ud over FCM’s seedning, men da der allerede den 10. august trækkes lod til anden runde af Champions League-kvalifikationen, afhænger en FCM-seedning af, om Lyon og Napoli på det tidspunkt stadig er i turneringen.

Ryger begge hold ud, når de spiller den 8. august, vil det sende Ajax direkte i Champions League-gruppespillet næste sæson. Ajax’ adgang til gruppespillet forskyder sig ned i kvalifikationen, så Sparta Prag indtræder i stedet for Ajax i playoffrunden, mens Dinamo Zagreb går i tredje runde i stedet for Prag. Dermed er der en seedning til FCM.

Med en seedning i anden kvalifikationsrunde øger FC Midtjylland sine chancer for at gå videre til tredje runde. Og er holdet først nået dertil, er chancerne for at komme i minimum Europa Leagues gruppespil gode.

Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje i Europa League

– Hvis vi så vinder vores kamp i anden runde i Champions League-kvalifikationen, og vi er så uheldige at ryge ud i tredje runde, hvilket vi naturligvis ikke håber og tror, så vil vi være seedet i den sidste og afgørende kvalifikationsrunde til Europa League-gruppespillet, som vi så ryger over i, siger Claus Steinlein ganske rigtigt.

– Så de to Champions League-ottendedelsfinaler giver os to vidt forskellige scenarier for vores europæiske kvalifikationsturnering. Vores chancer for at komme i et gruppespil øges reelt med mange procent, hvis Juventus og FC Barcelona klarer den.

Juventus møder Lyon fredag aften og skal indhente et 1-0-nederlag på udebane, mens Barcelona tager imod Napoli lørdag aften efter 1-1 i det første opgør.

Læs også:FC Midtjylland spiller to testkampe i udlandet før CL-kvalifikation
Læs også:Bach Bak om store FCM-målsætninger: Gruppespil venter lige om hjørnet
Læs også:FCM begynder træning igen: Er ved at finde nye klubber til en del spillere






LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Brøndby præsenterer ny profil

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Under i Udine

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte