Det lyder besynderligt, men den er god nok. FC Midtjyllands chancer for at komme i gruppespillet i Europa i næste sæson kan få et boost, hvis resultaterne i denne sæsons Champions League falder ud på den rigtige måde.
Derfor kommer Claus Steinlein til at holde et vågent øje med især to Champions League-kampe fredag og lørdag.
– Kampene mellem Juventus og Lyon og mellem FC Barcelona og Napoli har en stor betydning for vores muligheder for at komme i et gruppespil, siger han.
Det har han ret i, men forklaringen er indviklet, så hæng på.
Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning
FC Midtjylland står i øjeblikket til ikke at blive seedet, når holdet træder ind i anden runde af Champions League-kvalifikationen. Dermed kan holdet trække nogle på papiret sværere modstandere. Men hvis Juventus og Barcelona slår Lyon og Napoli ud af Champions League, bliver FCM alligevel seedet og undgår altså de værste lodtrækningsmuligheder.
Lyon og Napoli er på nuværende tidspunkt stadig med i turneringen, og de jagter en billet til næste sæsons turnering. I et normalt år skulle et af de to hold vinde turneringen, for at det gik ud over FCM’s seedning, men da der allerede den 10. august trækkes lod til anden runde af Champions League-kvalifikationen, afhænger en FCM-seedning af, om Lyon og Napoli på det tidspunkt stadig er i turneringen.
Ryger begge hold ud, når de spiller den 8. august, vil det sende Ajax direkte i Champions League-gruppespillet næste sæson. Ajax’ adgang til gruppespillet forskyder sig ned i kvalifikationen, så Sparta Prag indtræder i stedet for Ajax i playoffrunden, mens Dinamo Zagreb går i tredje runde i stedet for Prag. Dermed er der en seedning til FCM.
Med en seedning i anden kvalifikationsrunde øger FC Midtjylland sine chancer for at gå videre til tredje runde. Og er holdet først nået dertil, er chancerne for at komme i minimum Europa Leagues gruppespil gode.
Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje i Europa League
– Hvis vi så vinder vores kamp i anden runde i Champions League-kvalifikationen, og vi er så uheldige at ryge ud i tredje runde, hvilket vi naturligvis ikke håber og tror, så vil vi være seedet i den sidste og afgørende kvalifikationsrunde til Europa League-gruppespillet, som vi så ryger over i, siger Claus Steinlein ganske rigtigt.
– Så de to Champions League-ottendedelsfinaler giver os to vidt forskellige scenarier for vores europæiske kvalifikationsturnering. Vores chancer for at komme i et gruppespil øges reelt med mange procent, hvis Juventus og FC Barcelona klarer den.
Juventus møder Lyon fredag aften og skal indhente et 1-0-nederlag på udebane, mens Barcelona tager imod Napoli lørdag aften efter 1-1 i det første opgør.
Læs også:FC Midtjylland spiller to testkampe i udlandet før CL-kvalifikation
Læs også:Bach Bak om store FCM-målsætninger: Gruppespil venter lige om hjørnet
Læs også:FCM begynder træning igen: Er ved at finde nye klubber til en del spillere
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
LIVE
VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT
