Steinlein hepper på Barca og Juve: Det øger vores chancer med mange procent

Claus Steinlein kommer til at holde nøje øje med Champions League-kampene fredag og lørdag aften. De kan øge FC Midtjyllands chancer for at nå et europæisk gruppespil i næste sæson med mange procent, mener han.



Det lyder besynderligt, men den er god nok. FC Midtjyllands chancer for at komme i gruppespillet i Europa i næste sæson kan få et boost, hvis resultaterne i denne sæsons Champions League falder ud på den rigtige måde.

Derfor kommer Claus Steinlein til at holde et vågent øje med især to Champions League-kampe fredag og lørdag.

– Kampene mellem Juventus og Lyon og mellem FC Barcelona og Napoli har en stor betydning for vores muligheder for at komme i et gruppespil, siger han.

Det har han ret i, men forklaringen er indviklet, så hæng på.

Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning

FC Midtjylland står i øjeblikket til ikke at blive seedet, når holdet træder ind i anden runde af Champions League-kvalifikationen. Dermed kan holdet trække nogle på papiret sværere modstandere. Men hvis Juventus og Barcelona slår Lyon og Napoli ud af Champions League, bliver FCM alligevel seedet og undgår altså de værste lodtrækningsmuligheder.

Lyon og Napoli er på nuværende tidspunkt stadig med i turneringen, og de jagter en billet til næste sæsons turnering. I et normalt år skulle et af de to hold vinde turneringen, for at det gik ud over FCM’s seedning, men da der allerede den 10. august trækkes lod til anden runde af Champions League-kvalifikationen, afhænger en FCM-seedning af, om Lyon og Napoli på det tidspunkt stadig er i turneringen.

Ryger begge hold ud, når de spiller den 8. august, vil det sende Ajax direkte i Champions League-gruppespillet næste sæson. Ajax’ adgang til gruppespillet forskyder sig ned i kvalifikationen, så Sparta Prag indtræder i stedet for Ajax i playoffrunden, mens Dinamo Zagreb går i tredje runde i stedet for Prag. Dermed er der en seedning til FCM.

Med en seedning i anden kvalifikationsrunde øger FC Midtjylland sine chancer for at gå videre til tredje runde. Og er holdet først nået dertil, er chancerne for at komme i minimum Europa Leagues gruppespil gode.

Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje i Europa League

– Hvis vi så vinder vores kamp i anden runde i Champions League-kvalifikationen, og vi er så uheldige at ryge ud i tredje runde, hvilket vi naturligvis ikke håber og tror, så vil vi være seedet i den sidste og afgørende kvalifikationsrunde til Europa League-gruppespillet, som vi så ryger over i, siger Claus Steinlein ganske rigtigt.

– Så de to Champions League-ottendedelsfinaler giver os to vidt forskellige scenarier for vores europæiske kvalifikationsturnering. Vores chancer for at komme i et gruppespil øges reelt med mange procent, hvis Juventus og FC Barcelona klarer den.

Juventus møder Lyon fredag aften og skal indhente et 1-0-nederlag på udebane, mens Barcelona tager imod Napoli lørdag aften efter 1-1 i det første opgør.

Læs også:FC Midtjylland spiller to testkampe i udlandet før CL-kvalifikation
Læs også:Bach Bak om store FCM-målsætninger: Gruppespil venter lige om hjørnet
Læs også:FCM begynder træning igen: Er ved at finde nye klubber til en del spillere




LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Brøndby IF – AGF

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

De er tilbage i Superligaen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Hjulmand og co. taber stort skridt

Atletico Madrid interesseret i dansker

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’