Det lyder besynderligt, men den er god nok. FC Midtjyllands chancer for at komme i gruppespillet i Europa i næste sæson kan få et boost, hvis resultaterne i denne sæsons Champions League falder ud på den rigtige måde.
Derfor kommer Claus Steinlein til at holde et vågent øje med især to Champions League-kampe fredag og lørdag.
– Kampene mellem Juventus og Lyon og mellem FC Barcelona og Napoli har en stor betydning for vores muligheder for at komme i et gruppespil, siger han.
Det har han ret i, men forklaringen er indviklet, så hæng på.
Læs også:Kvalifikationskaos: Derfor risikerer FCM at misse Champions League-seedning
FC Midtjylland står i øjeblikket til ikke at blive seedet, når holdet træder ind i anden runde af Champions League-kvalifikationen. Dermed kan holdet trække nogle på papiret sværere modstandere. Men hvis Juventus og Barcelona slår Lyon og Napoli ud af Champions League, bliver FCM alligevel seedet og undgår altså de værste lodtrækningsmuligheder.
Lyon og Napoli er på nuværende tidspunkt stadig med i turneringen, og de jagter en billet til næste sæsons turnering. I et normalt år skulle et af de to hold vinde turneringen, for at det gik ud over FCM’s seedning, men da der allerede den 10. august trækkes lod til anden runde af Champions League-kvalifikationen, afhænger en FCM-seedning af, om Lyon og Napoli på det tidspunkt stadig er i turneringen.
Ryger begge hold ud, når de spiller den 8. august, vil det sende Ajax direkte i Champions League-gruppespillet næste sæson. Ajax’ adgang til gruppespillet forskyder sig ned i kvalifikationen, så Sparta Prag indtræder i stedet for Ajax i playoffrunden, mens Dinamo Zagreb går i tredje runde i stedet for Prag. Dermed er der en seedning til FCM.
Med en seedning i anden kvalifikationsrunde øger FC Midtjylland sine chancer for at gå videre til tredje runde. Og er holdet først nået dertil, er chancerne for at komme i minimum Europa Leagues gruppespil gode.
Læs også:Overblik: AGF, SønderjyskE og FCK’s svære veje i Europa League
– Hvis vi så vinder vores kamp i anden runde i Champions League-kvalifikationen, og vi er så uheldige at ryge ud i tredje runde, hvilket vi naturligvis ikke håber og tror, så vil vi være seedet i den sidste og afgørende kvalifikationsrunde til Europa League-gruppespillet, som vi så ryger over i, siger Claus Steinlein ganske rigtigt.
– Så de to Champions League-ottendedelsfinaler giver os to vidt forskellige scenarier for vores europæiske kvalifikationsturnering. Vores chancer for at komme i et gruppespil øges reelt med mange procent, hvis Juventus og FC Barcelona klarer den.
Juventus møder Lyon fredag aften og skal indhente et 1-0-nederlag på udebane, mens Barcelona tager imod Napoli lørdag aften efter 1-1 i det første opgør.
Læs også:FC Midtjylland spiller to testkampe i udlandet før CL-kvalifikation
Læs også:Bach Bak om store FCM-målsætninger: Gruppespil venter lige om hjørnet
Læs også:FCM begynder træning igen: Er ved at finde nye klubber til en del spillere
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Don Ø: Mange rystede på hovedet
OPTAKT
Portugal – Spanien
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
INTERVIEW
