– Jeg har ikke noget problem med Kamil Grabara

Kalle Johnsson måtte se til fra bænken i sin sidste tid i FCK, men det var han indforstået med. Kamil Grabara var nemlig for god, indrømmer han overfor Tipsbladet.



Kalle Johnsson var en stor profil for FCK, hvor han blandt andet vandt "Det Gyldne Bur" tilbage i 2020. 

Året efter meldte en vis polsk keeper sin ankomst til København. Og det skulle vise sig at vende op og ned på FC Københavns målmandshieraki. 

Kamil Grabara henviste nemlig Kalle Johnsson til bænken, men svenskeren bærer ikke nag. Han har kun rosende ord til overs for sin tidligere målmandskollega. 

– Jeg har ikke noget problem med Kamil (Grabara, red). Vi pressede hinanden, og jeg mistede min position til ham. Han er en fantastisk målmand, og vi hjalp hinanden til både træning og kamp, fortæller den tidligere FCK-keeper til Tipsbladet. 

Så du kunne godt forstå, at det var Kamil Grabara, der var førstemålmand i din sidste tid i klubben? 

– Ja ja, selvfølgelig! Der er ingen, der kan indvende noget imod hans kvalitet. Fra første sæson gjorde han det rigtig godt, holdt masser af clean sheets, og slog den ene rekord efter den anden, siger Kalle Johnsson og uddyber. 

– Det var intet problem for mig at være andetvalg. Jeg skulle bare holde mig klar, hvis der kom nogle muligheder til mig. Han (Grabara, red) fik rødt kort i en kamp, og der skulle jeg være klar til at træde til. 

Artiklen fortsætter efter billedet …  Kalle Johnsson fejrer det danske mesterskab med Kamil Grabara i baggrunden (Foto: Imago / Gonzales Photo) 

Snart er Kamil Grabara også fortid i FCK, da han allerede er solgt til Wolfsburg. Spørgsmålet er bare, om det bliver til januar, eller om han tager forårssæsonen med i FCK. Kalle Johnsson ved godt, hvad han ville foretrække, hvis han stod i Grabaras sted. 

– Jeg tænker, at det må være fedt at spille Champions League til foråret også. Måske kan han være med til at slå en ny rekord i klubbens historie, men jeg ved ikke, hvordan Kamil (Grabara, red) tænker, afslutter Kalle Johnsson. 

Nu spiller Kalle Johnsson i Frankrig, hvor han tørner ud for Bordeaux i Ligue 2. Men situationen har ikke ændret sig. Den 33-årige keeper er fortsat andetvalg.

– Jeg kom ind som andenmålmand fra start, så jeg er tilfreds med at have spillet et par kampe. Jeg er glad for de minutter, jeg har fået, men jeg vil altid gerne spille så meget som muligt. Jeg har spillet tre kampe. Og det er bedre end nul. 

Det er gået grueligt galt for Bordeaux siden de i forrige sæson rykkede ned fra Ligue 1. I øjeblikket kæmper de for overlevelse i Ligue 2, hvor de befinder sig på den gale side af nedrykningsstregen. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen