AC Milan kigger på unge Superliga-stjerner

Der var fint besøg til fredagens topkamp i Århus mellem AGF og FC Nordsjælland.



ÅRHUS (Tipsbladet): Sidste år solgte AGF spillere for over 100 millioner kroner.

Og selv om det nok ikke gentager sig til sommer, nu hvor der ikke helt er topprofiler som Yann Aurel Bisseck, holdes der stadig vågent øje fra udlandet.

Men at klubber som den italienske traditionsklub og tidligere Champions League-vinder AC Milan ifølge Tipsbladets oplysninger var på plads i Århus fredag aften, handlede nok mere om det gæstende mandskab.

AC Milan har ifølge Tipsbladets kilder regelmæssigt scoutet Superligaens interessante yngre spillere de senere år, efter klubben under den nu tidligere direktør, klublegenden Paolo Maldini, satte datascouts og deres algoritmer til at holde grundigt øje med unge spillere.

To helt unge FC Nordsjælland-spillere, Andreas Schjelderup og Conrad Harder, scorede fredag aften flotte mål og gjorde gode indtryk.

Schjelderup skal til sommer retur til Benfica og har gjort det så godt, at han vækker stor interesse i Europa, blandt andet hos klubber i England og Frankrig, hvor forretningslogikken er, at nordmanden som 19-årig både kan blive en international topspiller og en, direktører og bestyrelser kan tjene på via transfermarkedet.

Og Harder har også ifølge Tipsbladets oplysninger vakt seriøs interesse i udlandet.

Også AC Milans landsmænd i Torino var i Århus og holder øje med Danmark, ligesom der var klubber fra England og Tyskland.

Ud over førnævnte Bisseck havde AGF i 2023 også held med at sælge unge Adam Daghim til Red Bull Salzburg og Thomas Kristensen til Udinese.

FC Nordsjællands kampe bliver regelmæssigt besøgt af repræsentanter fra klubber i Premier League, Serie A og Bundesligaen, og sidste år var topfolk fra Paris Saint-Germain et smut i Farum for at se på Ernest Nuamah som muligt tandhjul i PSG’s foryngelseskur.

FCN’s Ibrahim Osman skifter til sommer i en kæmpe handel til Brighton, der ikke mindst blev udløst og accelereret af den store interesse sidste år for Nuamah.

Læs mere om Osmans skifte og de problemer, der siden er fulgt, her.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej