Superliga-brødre kæmper om håneret og pokaltitel

Brødrene Pelle og Magnus Mattsson mødes i pokalfinalen, og det bliver en følelsesladet kamp for hele familien.



To brødre med samme efternavn, men i hver sin trøje.

Når Silkeborgs Pelle Mattsson og FC Københavns Magnus Mattsson mødes i torsdagens pokalfinale i Herning, er det ikke første gang, midtbanespillerne står over for hinanden. Men det er første gang, det gælder et trofæ.

På tribunen på MCH Arena vil en ængstelig mor sidde iført en specialdesignet og splittet trøje med begge sønners forskellige klubfarver, fælles efternavn samt de sammensmeltede numre 6 og 8 på ryggen.

Et kompromis i en kamp, hvor hun ikke kan vælge side.

– Jeg har sagt til min mor, at hun bare skal nyde oplevelsen. For det er ikke alle mødre, der kan prale med det.

– Magnus og jeg ved, at der er en af os, der bliver rigtig glad og en, der vil være trist. Det er sådan, det er. Vi er lige dårlige til at håndtere et nederlag, siger Pelle Mattsson.

– Så må vi se, om min mor kan holde til det. Når jeg træder ind på banen, så skænker jeg det ikke en tanke.

Hvem vinder pokalfinalen?

  • FC København
  • Silkeborg IF
  • FC København
  • Silkeborg IF

0 Votes

Hele familien på stadion

Ud over moren er et halvt dusin familiemedlemmer med på stadion – heriblandt en søster og en onkel.

– Det bliver en stor oplevelse for vores familie. Vi er to i familien, der skal mødes i Danmarks største enkeltstående kamp. Det tror jeg ikke, de havde regnet med, da vi stod som små og spillede fodbold i haven.

Glæden ved fodbold har forenet Mattsson-brødrene som børn. De har spillet sammen og dystet mod hinanden i haven. Men nu handler det om mere end leg.

– Det er bare en større scene. Vi har spillet på samme hold, og vi har spillet mod hinanden i haven. Nu er det foran rigtigt mange tilskuere, og vi spiller om et trofæ. Det handler ikke kun om håneretten derhjemme.

– Vi står her begge, fordi vi har gjort det godt, og mest af alt, fordi fodbold har været sjovt igennem vores barndom, siger den 23-årige lillebror.

Han vil gerne tage nogle af de samme skridt som den tre år ældre storebror, der har været en tur i udlandet hos hollandske NEC Nijmegen og siden er skiftet til en større dansk klub som FCK, der lige er blevet mester.

– Jeg spejler mig i min storebror. Jeg har altid set op til ham i hele min barndom. Jeg vil gerne ud at prøve det samme som ham på et tidspunkt.

– Fokus er, at jeg skal gøre det godt for Silkeborg. Jeg skal præstere her og nu, hvis jeg skal nå mine drømme, siger Pelle Mattsson.

Pokalfinalen fløjtes i gang torsdag klokken 17.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Iran kommer med krav før VM

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Barcelona – Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Atletico Madrid interesseret i dansker

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Hjulmand og co. taber stort skridt

FC København sælger Nathan Trott