Superliga-målmand ser tilbage på kæmpe kiks: Jeg brækkede min tå

Lyngby-keeper ser tilbage på det, der kunne være endt som et historisk kiks i dansk fodbold.



Med få sekunder tilbage af den sidste playoff-kamp mellem Lyngby Boldklub og Hobro IK i sidste sæson stod Thomas Mikkelsen med bolden i hånden. Han skulle sådan set bare lade være med at dumme sig eklatant, og så ville de kongeblå sikre sig endnu en sæson i den bedste række.

Alligevel var det centimeter fra at gå fuldstændig galt.

Målmanden endte med at kaste bolden direkte i nakken på sin holdkammerat Lasse Nielsen, og det var lige ved at føre til en helt åben chance til gæsternes Mads Hvilsom, der i så fald kunne have trillet bolden i et tomt mål og sendt Lyngby i 1. division. 

Læs også:Optakt: Lyngby BK – AC Horsens

Katastrofen udeblev set med Lyngby-briller, men hvad i alverden skete der i den opsigtsvækkende situation?

– Det var jo helt vildt. Min tanke var, at jeg havde tonset bolden op ad banen fem-seks gange, men den var kommet lige ned i vores felt igen, så jeg ville sætte bolden kort i gang, for så skulle de løbe frem, og så kunne vi måske finde plads til en dyb bold. Det man så ikke ser, det er, at vores kære ven Lasse Nielsen løber fire skridt, og så rammer mit udkast ham lige i hovedet. Det var jo dårligt af mig, men det var simpelthen også så uheldigt, siger Thomas Mikkelsen til Tipsbladet.

Målmanden fik selv afværget, men det kom med en pris. 

Læs også:Lyngbys nye succes-træner: Mærker en god stemning i klubben

– Det, jeg så efterfølgende har været sindssygt glad for, var min reaktion, for jeg løb ikke ind i målet igen, men gik direkte på bolden. Jeg reddede selv situationen, men jeg brækkede faktisk tåen på det, for jeg sparkede lige op i støvlen på Hobro-spilleren [Mads Hvilsom]. Det gjorde så ondt, da jeg tog det sidste udspark, og bagefter var jeg ude i fem uger, men vi klarede den, lyder det fra veteranen.

Du kan læse et stort interview med Thomas Mikkelsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen kan du desuden læse om en kommende bogudgivelse fra Morten Bruun, om VM i 2022, og hvordan Qatar vil bruge Danmark og alverdens landshold i sit kæmpe PR-nummer, om Tottenhams mesterskabschancer, om hvordan FC København landede stortalentet Roony Bardghji – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?
Læs også:Bundgys i Superligaen: Det er ikke synd for nogen af holdene
Læs også:Lyngby-stopper testet positiv for Covid-19: Misser bundbrag




Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Tottenham henter forløsende sejr

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend