Med få sekunder tilbage af den sidste playoff-kamp mellem Lyngby Boldklub og Hobro IK i sidste sæson stod Thomas Mikkelsen med bolden i hånden. Han skulle sådan set bare lade være med at dumme sig eklatant, og så ville de kongeblå sikre sig endnu en sæson i den bedste række.
Alligevel var det centimeter fra at gå fuldstændig galt.
Målmanden endte med at kaste bolden direkte i nakken på sin holdkammerat Lasse Nielsen, og det var lige ved at føre til en helt åben chance til gæsternes Mads Hvilsom, der i så fald kunne have trillet bolden i et tomt mål og sendt Lyngby i 1. division.
Læs også:Optakt: Lyngby BK – AC Horsens
Katastrofen udeblev set med Lyngby-briller, men hvad i alverden skete der i den opsigtsvækkende situation?
– Det var jo helt vildt. Min tanke var, at jeg havde tonset bolden op ad banen fem-seks gange, men den var kommet lige ned i vores felt igen, så jeg ville sætte bolden kort i gang, for så skulle de løbe frem, og så kunne vi måske finde plads til en dyb bold. Det man så ikke ser, det er, at vores kære ven Lasse Nielsen løber fire skridt, og så rammer mit udkast ham lige i hovedet. Det var jo dårligt af mig, men det var simpelthen også så uheldigt, siger Thomas Mikkelsen til Tipsbladet.
Målmanden fik selv afværget, men det kom med en pris.
Læs også:Lyngbys nye succes-træner: Mærker en god stemning i klubben
– Det, jeg så efterfølgende har været sindssygt glad for, var min reaktion, for jeg løb ikke ind i målet igen, men gik direkte på bolden. Jeg reddede selv situationen, men jeg brækkede faktisk tåen på det, for jeg sparkede lige op i støvlen på Hobro-spilleren [Mads Hvilsom]. Det gjorde så ondt, da jeg tog det sidste udspark, og bagefter var jeg ude i fem uger, men vi klarede den, lyder det fra veteranen.
Du kan læse et stort interview med Thomas Mikkelsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen kan du desuden læse om en kommende bogudgivelse fra Morten Bruun, om VM i 2022, og hvordan Qatar vil bruge Danmark og alverdens landshold i sit kæmpe PR-nummer, om Tottenhams mesterskabschancer, om hvordan FC København landede stortalentet Roony Bardghji – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?
Læs også:Bundgys i Superligaen: Det er ikke synd for nogen af holdene
Læs også:Lyngby-stopper testet positiv for Covid-19: Misser bundbrag
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Iran kommer med krav før VM
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
