Superliga-målmand ser tilbage på kæmpe kiks: Jeg brækkede min tå

Lyngby-keeper ser tilbage på det, der kunne være endt som et historisk kiks i dansk fodbold.



Med få sekunder tilbage af den sidste playoff-kamp mellem Lyngby Boldklub og Hobro IK i sidste sæson stod Thomas Mikkelsen med bolden i hånden. Han skulle sådan set bare lade være med at dumme sig eklatant, og så ville de kongeblå sikre sig endnu en sæson i den bedste række.

Alligevel var det centimeter fra at gå fuldstændig galt.

Målmanden endte med at kaste bolden direkte i nakken på sin holdkammerat Lasse Nielsen, og det var lige ved at føre til en helt åben chance til gæsternes Mads Hvilsom, der i så fald kunne have trillet bolden i et tomt mål og sendt Lyngby i 1. division. 

Læs også:Optakt: Lyngby BK – AC Horsens

Katastrofen udeblev set med Lyngby-briller, men hvad i alverden skete der i den opsigtsvækkende situation?

– Det var jo helt vildt. Min tanke var, at jeg havde tonset bolden op ad banen fem-seks gange, men den var kommet lige ned i vores felt igen, så jeg ville sætte bolden kort i gang, for så skulle de løbe frem, og så kunne vi måske finde plads til en dyb bold. Det man så ikke ser, det er, at vores kære ven Lasse Nielsen løber fire skridt, og så rammer mit udkast ham lige i hovedet. Det var jo dårligt af mig, men det var simpelthen også så uheldigt, siger Thomas Mikkelsen til Tipsbladet.

Målmanden fik selv afværget, men det kom med en pris. 

Læs også:Lyngbys nye succes-træner: Mærker en god stemning i klubben

– Det, jeg så efterfølgende har været sindssygt glad for, var min reaktion, for jeg løb ikke ind i målet igen, men gik direkte på bolden. Jeg reddede selv situationen, men jeg brækkede faktisk tåen på det, for jeg sparkede lige op i støvlen på Hobro-spilleren [Mads Hvilsom]. Det gjorde så ondt, da jeg tog det sidste udspark, og bagefter var jeg ude i fem uger, men vi klarede den, lyder det fra veteranen.

Du kan læse et stort interview med Thomas Mikkelsen i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen kan du desuden læse om en kommende bogudgivelse fra Morten Bruun, om VM i 2022, og hvordan Qatar vil bruge Danmark og alverdens landshold i sit kæmpe PR-nummer, om Tottenhams mesterskabschancer, om hvordan FC København landede stortalentet Roony Bardghji – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvem er de dårligste?
Læs også:Bundgys i Superligaen: Det er ikke synd for nogen af holdene
Læs også:Lyngby-stopper testet positiv for Covid-19: Misser bundbrag






LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Sydafrika – Canada

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’