De danske Superliga-klubber har tirsdag modtaget en mail fra Divisionsforeningen, hvori retningslinjerne, for hvem der må være på stadion under afvikling af kampene, indsærpes.
Mailen kommer ovenpå weekendens episode, hvor Thomas Helmig og sønnen, Hugo, blev spottet, og selvom de ikke er nævnt ved navn i mailen, så mener B.T. af vide, at modtagerne opfatter deres tilstedeværelse som årsag til genopfriskningen af retningslinjerne.
Direktør i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, ønsker ikke over for B.T. at kommentere den nævnte episode, men fortæller at de gerne genopfrisker retningslinjerne, når de “ser noget”. Han understreger dog samtidig, at han ikke mener, klubberne “bryder” regler med vilje, men kan komme til det, fordi reglerne kan være “komplicerede”.
Læs også:SJE-boss om sportschef: Kommer til at gå noget tid
I mandagens Superligakamp mellem Lyngby BK og FC København var endnu en kendis på plads i form af skuespilleren Martin Buch, der nok af de fleste kendes som den ene halvdel af “Rytteriet”.
Ifølge klubbens direktør Andreas Byder er det dog ikke hans kendis-status, der fik ham ind på stadion.
– Martin Buch er en del af ejerne af klubben, og det fremgår tydeligt af protokollerne, at ejere og bestyrelsesmedlemmer kan være til stede under kampen, så den er rimelig enkel, siger han til B.T.
Læs også:Medie: Minister tilbyder UEFA at afholde EM alene
Andreas Byder argumenerer, at Martin Buch styrede klubbens liveopdatering på Facebook, ligesom han var studievært på hele deres liveopdatering, og derfor var der i arbejdsmedfør.
Ifølge Lyngby-direktøren definerer protokollerne ikke, hvor stor en ejerandel, man skal have for at kunne komme på stadion, og hvor grænsen går, men at det tydeligt fremgår af protokollerne, at “ejere og bestyrelsesmedlemmer kan være til stede under kampen.”
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 17. runde
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
Læs også:Lyngby-helt: Stort point mod et af de bedste hold
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Stopper karrieren
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TRANSFERPLANEN
