De danske Superliga-klubber har tirsdag modtaget en mail fra Divisionsforeningen, hvori retningslinjerne, for hvem der må være på stadion under afvikling af kampene, indsærpes.
Mailen kommer ovenpå weekendens episode, hvor Thomas Helmig og sønnen, Hugo, blev spottet, og selvom de ikke er nævnt ved navn i mailen, så mener B.T. af vide, at modtagerne opfatter deres tilstedeværelse som årsag til genopfriskningen af retningslinjerne.
Direktør i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, ønsker ikke over for B.T. at kommentere den nævnte episode, men fortæller at de gerne genopfrisker retningslinjerne, når de “ser noget”. Han understreger dog samtidig, at han ikke mener, klubberne “bryder” regler med vilje, men kan komme til det, fordi reglerne kan være “komplicerede”.
Læs også:SJE-boss om sportschef: Kommer til at gå noget tid
I mandagens Superligakamp mellem Lyngby BK og FC København var endnu en kendis på plads i form af skuespilleren Martin Buch, der nok af de fleste kendes som den ene halvdel af “Rytteriet”.
Ifølge klubbens direktør Andreas Byder er det dog ikke hans kendis-status, der fik ham ind på stadion.
– Martin Buch er en del af ejerne af klubben, og det fremgår tydeligt af protokollerne, at ejere og bestyrelsesmedlemmer kan være til stede under kampen, så den er rimelig enkel, siger han til B.T.
Læs også:Medie: Minister tilbyder UEFA at afholde EM alene
Andreas Byder argumenerer, at Martin Buch styrede klubbens liveopdatering på Facebook, ligesom han var studievært på hele deres liveopdatering, og derfor var der i arbejdsmedfør.
Ifølge Lyngby-direktøren definerer protokollerne ikke, hvor stor en ejerandel, man skal have for at kunne komme på stadion, og hvor grænsen går, men at det tydeligt fremgår af protokollerne, at “ejere og bestyrelsesmedlemmer kan være til stede under kampen.”
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 17. runde
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
Læs også:Lyngby-helt: Stort point mod et af de bedste hold
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Pressede på for FC København-exit
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
OPTAKT
