De danske Superliga-klubber har tirsdag modtaget en mail fra Divisionsforeningen, hvori retningslinjerne, for hvem der må være på stadion under afvikling af kampene, indsærpes.
Mailen kommer ovenpå weekendens episode, hvor Thomas Helmig og sønnen, Hugo, blev spottet, og selvom de ikke er nævnt ved navn i mailen, så mener B.T. af vide, at modtagerne opfatter deres tilstedeværelse som årsag til genopfriskningen af retningslinjerne.
Direktør i Divisionsforeningen, Claus Thomsen, ønsker ikke over for B.T. at kommentere den nævnte episode, men fortæller at de gerne genopfrisker retningslinjerne, når de “ser noget”. Han understreger dog samtidig, at han ikke mener, klubberne “bryder” regler med vilje, men kan komme til det, fordi reglerne kan være “komplicerede”.
Læs også:SJE-boss om sportschef: Kommer til at gå noget tid
I mandagens Superligakamp mellem Lyngby BK og FC København var endnu en kendis på plads i form af skuespilleren Martin Buch, der nok af de fleste kendes som den ene halvdel af “Rytteriet”.
Ifølge klubbens direktør Andreas Byder er det dog ikke hans kendis-status, der fik ham ind på stadion.
– Martin Buch er en del af ejerne af klubben, og det fremgår tydeligt af protokollerne, at ejere og bestyrelsesmedlemmer kan være til stede under kampen, så den er rimelig enkel, siger han til B.T.
Læs også:Medie: Minister tilbyder UEFA at afholde EM alene
Andreas Byder argumenerer, at Martin Buch styrede klubbens liveopdatering på Facebook, ligesom han var studievært på hele deres liveopdatering, og derfor var der i arbejdsmedfør.
Ifølge Lyngby-direktøren definerer protokollerne ikke, hvor stor en ejerandel, man skal have for at kunne komme på stadion, og hvor grænsen går, men at det tydeligt fremgår af protokollerne, at “ejere og bestyrelsesmedlemmer kan være til stede under kampen.”
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 17. runde
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
Læs også:Lyngby-helt: Stort point mod et af de bedste hold
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AGF sluttede af med et brag
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
LIVE: Superligaen sluttede med stort drama
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
